Odšťavňovače ovoce či zeleniny jsou jednuduchým zařízením s jehož pomocí si dokážete připravit chutný a především zdravý nápoj. Jak si však vybrat nejlepší odšťavňovač a podle čeho se při výběru rozhodovat?
Recenze odšťavňovačů
Výběr kvalitního odšťavňovače není náročný, jen musíte znát základní parametry, na které se při výběru zaměřit. Nejdůležitější je vědět, jestli budete potřebovat spíše šnekový nebo odstředivý odšťavňovač. Podle toho se dělí možnosti zpracování a použití odšťavňovačů, protože každý má trochu jiné výhody. Přečtěte si náš detailní test odšťavňovačů a zjistěte, podle čeho vybrat nejlepší odšťavňovač.
Obsah recenze
Typ odšťavňovače
Na trhu se můžete setkat s více typy odšťavňovačů, než jsou pouze šnekové a odstředivé. Na výběr budete mít ještě například dvouhřídelové odšťavňovače, které jsou ale dražší a odšťavňování s nimi trvá dlouho. Dalším méně používaným druhem jsou mechanické odšťavňovače, které pohání ruční otáčení – mechanické odšťavňovače ale nikdy nedokážou získat tolik šťávy, co ty automatické.
Odstředivé odšťavňovače
Fungují na principu odšťavňování za pomoci rotujících čepelí. Jsou velmi rychlé a, ale zároveň velmi hlučné. Výsledkem je velmi rychle odstředěná ovocná šťáva, která ale není tak hustá a kvalitní, jako v případě šnekových (hřídelových) odšťavňovačů. Výhodou ovšem je, že pro odstředivé odšťavňovače nemusíte nijak složitě připravovat ovoce nebo zeleninu ke zpracování.
Šnekové (hřídelové) odšťavňovače
Šnekové odšťavňovače můžete vidět pojmenované také jako hřídelové odšťavňovače. Jejich výhodou je, že extrahují kvalitnější hustou šťávu bohatší na vitamíny a minerály. Na druhou stranu ale proces odšťavňování trvá déle a ovoce nebo zeleninu budete muset často předpřipravit. Nehodí se tak například na každodenní ranní přípravu ovocné šťávy.
- Šnekový odšťavňovač svodorovným hřídelem je univerzální, využít můžete mnoho nástavců pro odšťavnění ovoce a zeleniny. Zvládne ale také umlít maso, těstoviny a další.
- Šnekový odšťavňovač se svislým hřídelem má výhodu, že pracuje rychleji a efektivněji, ovšem hodí se pouze na odšťavňování ovoce nebo zeleniny.
Co od odšťavňovače očekáváte?
Ještě než se pustíte do samotného výběru odšťavňovače, je důležité se zamyslet, co od odšťavňovače chcete. Pokud si chcete každé ráno rychle připravit ovocnou šťávu z čerstvého ovoce, potom je vhodnější odstředivý odšťavňovač. Jestliže ale chcete získat kvalitnější šťávu a nevadí vám, že budete muset suroviny předpřipravit, pak určitě zvolte šnekový (hřídelový) odšťavňovač. Zamyslete se také nad variantami se svislým nebo vodorovným hřídelem.
Počet otáček
Jeden z nejdůležitějších údajů, který budete při výběru odšťavňovače sledovat. Jednoduše by se dalo říct, že čím více otáček, tím lepší výsledek. Ovšem není to pravda, protože některé ovoce vyžaduje spíše nižší otáčky, aby bylo co nejlépe odšťavené. Proto je nejlepší volbou odšťavňovač, u kterého si můžete zvolit počet otáček podle potřeby. Dnes už takovou možnost nabízí naprostá většina – ovšem raději se při výběru ujistěte.
Zatímco odstředivé odšťavňovače mohou dosahovat bez problému i 10 000 otáček za minutu, u šnekových (hřídelových) odšťavňovačů to budou pouze stovky. Nenechte se tím zmást, protože šnekové odšťavňovače sice pracují pomaleji, ale díky své konstrukci je výsledná šťáva hustší a proces odšťavení kvalitnější.
Objem
Objem odšťavňovačů je důležité sledovat především ve třech bodech. Jedná se o objem plnícího otvoru, který omezuje, jak velké kusy ovoce nebo zeleniny můžete do odšťavňovače dát. Dalším důležitým faktorem je objem nádoby na šťávu. Případně potom objem nádoby na dřeň, tedy vlastně na pevný odpad.
- Velikost plnícího otvoru bývá často od 4 do 9 cm. Záleží to hlavně na síle motoru. Pokud je motor slabší, je potřeba plnit odšťavňovač menšími kusy ovoce a zeleniny. Malý plnící otvor má tu nevýhodu, že vás bude stát více času kousky ovoce a zeleniny předpřipravit k odšťavňování.
- Velikost nádoby na šťávu je důležitá, protože omezuje výsledný objem čerstvé šťávy. Běžně je dobré mít velikost této nádoby alespoň 1 litr. Někdy se odšťavňovač dodává bez nádoby, takže můžete využít svou podle potřeby.
- Nádoba na dřeň (odpad) je nádobou, kam odchází pevná část z odšťavňování. Někdy je odpadu více, jindy méně – to hodně záleží na vstupní surovině. Tato nádoba by měla mít také objem minimálně 1 litr, ale klidně i více.
Sítko
Přes sítko odchází odstředěná šťáva do nádoby, kde se sbírá. Kvalita sítka má přímý vliv na kvalitu výsledné čerstvé šťávy. Pokud je sítko opravdu kvalitní, tak nepropustí ani nejmenší pevné součásti. Výsledná šťáva je tak hustá a přitom velmi kvalitní bez kousků ovoce nebo zeleniny. Sítko by určitě mělo být z nerezové oceli, aby dlouho vydrželo a snadno se čistilo.
Materiál
Především u levnějších odšťavňovačů je to tvrzený plast. Nejvíce namáhané součástí jsou kovové, ale zbytek je plastový. Takové odšťavňovače jsou sice levné, ale na dlouhou stranu nemají dlouhou životnost. Ideální je alespoň kombinace tvrzeného plastu a nerezové ocele, která navíc vypadá o dost lépe. Takový kvalitní odšťavňovače ovoce a zeleniny vám vydrží mnohem déle.
Hlučnost
Hlučnost může být důležitým parametrem při výběru a nemusí, to záleží, kdy a jak budete odšťavňovač používat. Obecně platí, že čím více otáček a tedy rychlejší odšťavení, tím větší hlučnost. Proto jsou odstředivé odšťavňovače mnohem hlučnější než šnekové (hřídelové) odšťavňovače. Pokud vstáváte opravdu brzy a chcete si udělat čerstvou šťávu, ale přitom nechcete vzbudit zbytek rodiny, doporučujeme opravdu investovat do šnekových odšťavňovačů, které jsou ve výsledku i kvalitnější a výsledná šťáva je hustší a bohatší na vitamíny.
Údržba
Největším problémem odšťavňovačů je údržba. Ta bohužel není snadná a budete si na ni muset vyčlenit dostatek času. Ideální je odšťavňovač čistit po každém použití, protože jinak se v něm mohou množit bakterie. Lépe se čistí odstředivé odšťavňovače. Nicméně hodně záleží také na samotném modelu, do jaké míry je možné ho rozebrat a opláchnout. Určitě vám pomůže, pokud budete moct dát špinavé součásti do myčky – mnoho modelů to umožňuje, ale zdaleka ne každý.
TIP: Některé odšťavňovače nabízejí také speciální příslušenství na čištění, které je buď součástí balení, nebo si ho můžete zvlášť dokoupit. Takové příslušenství je přizpůsobeno tak, aby se dostalo všude, kam je potřeba a odšťavňovač jste dokonale vyčistili.
Design
Na designu záleží především, pokud budete mít odšťavňovač na stále viditelném místě, například na kuchyňské lince. To je praktické zejména, když si děláte ovocnou šťávu opravdu každý den. Potom je důležité dbát alespoň na to, aby odšťavňovač zapadl do konceptu celé kuchyně a ladil s ostatními spotřebiči. Dnes jsou na trhu i hezké designové odšťavňovače, které vypadají opravdu luxusně – samozřejmě jsou ale dražší.
Další funkce
Některé odšťavňovače toho nabízejí mnohem více. Některé funkce jsou navíc užitečné, například bezpečnostní pojistka, ale i zpětný chod. Podívejte se, které další funkce můžete na odšťavňovačích využít a usnadní vám práci.
- AntiDrip je speciální záklopka, která utěsní otvor, ze kterého vytíká šťáva do připravené nádobky. Pokud ale nádobku měníte, může se hodit uzavřít otvor, ze kterého šťáva vytíká.
- Protiskluzové nožičky jsou výborné, protože má díky nim přístroj větší stabilitu a je tak i bezpečnější.
- Bezpečnostní pojistka umí předejít rozbití odšťavňovače v případě, že ho špatně poskládáte – v takovém případě se ani nezapne. Stejně tak se proces zastaví, pokud do odšťavňovače dáte až příliš ovoce nebo zeleniny a mohl by se spálit elektrický motor. To samé platí také v případě, že se začne přehřívat.
- Zpětný chod je užitečný zejména, když se v odšťavňovači zasekne kousek zeleniny nebo ovoce. Pomocí zpětného chodu zaseknutý kousek snadno odstraníte.
- Displej, který bývá často i dotykový je hlavně u dražších odšťavňovačů. Dává vám přehled o počtu otáček, ale také odšťavňovač můžete díky dotykovému displeji ovládat.
Recenze nejlepších odšťavňovačů ovoce a zeleniny
Kvalitní a nejlepší odšťavňovače ovoce a zeleniny nemusíte složitě vybírat. Vybrali jsme pro vás v naší recenzi 5 nejlepších odšťavňovačů ovoce a zeleniny. Brali jsme ohled na cenu, ale také na funkce a vlastnosti, které odšťavňovače nabízejí.
Sencor SJE 741SS
Velmi levná cesta k získání kvalitní ovocné šťávy. Díky odšťavňovači Sencor SJE 741SS si můžete doma pohodlně vytvořit ovocnou šťávu plnou vitamínů. Výhodou je poměrně široký plnící otvor, takže nebudete muset složitě předpřipravovat ovoce a zeleninu. Odstředivý odšťavňovač dosahuje až 13 000 otáček za minutu, nicméně je poměrně hlučný.
Bosch MES25A0
Známá značka nejen kuchyňských spotřebičů Bosch nabízí odstředivý odšťavňovač Bosch MES25A0. Jedná se o průměrný odšťavňovač, který byl zvolen jako produkt roku 2016 ve své kategorii. Je už tedy trochu starší, ale to vůbec nevadí. Svým výkonem a jednoduchostí konkuruje současným odstředivým odšťavňovačům ovoce a zeleniny.
Tefal ZC 255 B 38
Model šnekového odšťavňovače Tefal ZC 255 B 38 připravuje kvalitní hustou ovocnou nebo zeleninovou šťávu. Šnekový odšťavňovač není tak hlučný, to je jeho velká výhoda. Inovativní technologie odšťavňování vám získá až 2krát více ovocné šťávy než běžné odšťavňovače.
Concept LO-7065
Odšťavňovač, se kterým si můžete dopřát čerstvě vylisovanou kvalitní šťávu. Šnekový (hřídelový) typ umožní vylisovat hustou šťávu s vitamíny a minerály. Odšťavňovač Concept LO-7065 nabízí snadnou manipulaci a čištění díky funkci AntiDrip. Velkou výhodou je tichý chod.
G21 Gracioso
Výkonný horizontální šnekový odšťavňovač vám pomůže získat z ovoce a zeleniny co nejvíce šťávy plné vitamínů. Využívá k tomu technologii pomalého odšťavňování za studena. Výhodou je odolná konstrukce kombinující tvrzený plast a nerezovou ocel. Model šnekového odšťavňovače G21 Gracioso je ideální pro všechny, kteří chtějí profesionální odšťavňovač bez kompromisů.