Chcete si uchovat své adrenalinové zážitky na později? Díky outdoorovým kamerám si můžete ve vysoké kvalitě zaznamenat své sportovní vyžití i jakékoliv jiné zážitky. Jaká sportovní kamera je dle recenze nejlepší?
Recenze outdoorových kamer
V dnešní době si už málokdo dokáže představit, jaké to bylo tahat sebou na dovolenou a výlety neforemné a těžké kamery. I když se časem jejich velikost stále zmenšovala a z obludně velkých kamer na kazety VHS se postupně staly modely na menší kazetky VHS-C nebo mini DVD disky, stejně vám při cestování překážely . Nehledě na to, že jste sebou museli nosit další příslušenství, jakým byla brašna, nabíječka a těžké baterie. V té době bylo skoro nutností mít pro natáčení akčních záběrů vlastního kameramana. Ten se vyklonil z okénka auta, seděl za vámi na motorce, nebo jel na lyžích a snímal vaší jízdu. Současné outdoorové kamery jsou již naštěstí tak malé, že si je můžete strčit do kapsy umístit na lyžařskou, nebo cyklistickou helmu, řídítka i zápěstí, nebo je připevnit na auto, či lyže. Synonymem pro všechny akční outdoorové kamery se stal název GOPro, podle jejich nejznámějšího výrobce. I když tato značka má na trhu stále nejpevnější pozici, dají se najít i kamery méně zvučného jména, které se svými parametry přibližují, nebo dokonce převyšují ikonického průkopníka.
Obsah recenze
K čemu slouží outdoorové kamery ?
Tato zařízení někdy bývají nazývány také jako ,,akční“, což vypovídá o jejich funkci asi nejvíce. Jejich úkolem je zaznamenat zážitky při outdoorových aktivitách a extrémních sportech. Můžete je využít na dovolené, při potápění, nebo s nimi natáčet své lyžařské či snowboardové pokroky. Umožní vám zachytit seskok padákem, bungee jumping, horolezecké zážitky a další činnosti, při kterých chcete mít volné ruce ale zároveň je zaznamenat. Co všechno se dá s těmito zařízeními nasnímat se můžete podívat i na internetu ve videích společnosti Redbull. Její ambasadoři z řad extrémních sportovců pořizují často dech beroucí videa ze všech koutů světa. Nejmodernější outdoorové kamery jsou také součástí výbavy speciálních vojenských nebo policejních jednotek.
Možnosti uchycení outdoorových kamer
Nejoblíbenějším způsobem uchycení akční kamery je selfie tyč, ke které jí většinou upevníte pomocí stativového závitu. Ten je součástí všech modelů. Pro další varianty uchycení je většinou nutné další příslušenství. U některých kamer bývají tyto držáky součástí balení, u jiných se musí objednávat zvlášť. Nejoblíbenějším bývá, zvláště při seskocích padákem, paintballu, cyklistice, nebo lyžování uchycení na helmu. Existují ale i hrudní držáky, které poskytují lepší a stabilnější obraz díky tomu, že tato část těla se tolik nehýbe. Další možností, je uchycení přímo na řídítka kola, nebo motorky, nebo připevnění pomocí přísavky na kapotu auta. Těmito způsoby získáte novou perspektivu a záběry o kterých se vám dříve ani nesnilo. GoPro kamery, nebo velikostně podobné modely, lze také uchytit do držáků některých dronů a pořizovat s nimi letecké záběry.
Natáčení pod vodou
Většina outdorových kamer je dostatečně voděodolná, tak aby fungovala bez problémů v hustém sněžení, nebo dešti. Jiné je to ale s vodotěsností. Pokud chcete natáčet pod vodní hladinou a zaznamenávat dovádění v bazénu, nebo prozkoumávat podmořské útesy, budete u některých typů potřebovat speciální pouzdro. Do něj vložíte kameru a upnete ho na hrudní popruh, selfie tyč, nebo čelenku. Plastové vodotěsné pouzdro je průhledné a poskytuje přístup k ovládacím prvkům zařízení. Nejlepší kamery jsou ale vodotěsné samy o sobě, takže žádné další pouzdro nepotřebujete. Pro podvodní natáčení však doporučujeme volit spíše kamery se zadním displejem, kvůli lepší orientaci ve ztížených podmínkách pod hladinou. Důležitým doplňkem je plastový plovák s poutkem na zápěstí, který připojíte ke stativovému závitu a zaručí vám že při šnorchlování bude kamera plavat na hladině a neodporoučí se nenávratně do hlubin. Pro natáčení v mořské vodě je důležité věnovat výběru příslušenství zvýšenou pozornost, protože agresivní sůl může způsobovat rychlou degeneraci kovových součástek.
Způsob a kvalita záznamu
K ukládání záznamu slouží k naprosté většině micro SD karta doplněná u některých modelů ještě vnitřní flash pamětí. Protože u nejlepších modelů kamer má záznam vysoký datový tok, je vhodné používat kvalitní SD karty s rychlým zápisem. V tomto ohledu vynikají například SanDisk Extreme Pro, nebo Samsung Evo. Dokonce i levnější akční kamery umí zaznamenávat video v rozlišení HD, nebo FULL HD, což je pro domácí video, nebo umístění na Youtube dostatečné. Pokud ale máte vyšší ambice, budete nadšeni z parametrů nejnovějších modelů Go-Pro. Tyto kamerky nahrávají video v kvalitě 5K/30 FPS a při rozlišení FULL HD dokonce umožňují snímkovou frekvenci 240! Magická zkratka FPS (Frame Per Second) určuje počet snímků za sekundu a vypovídá o plynulosti obrazu. Pro bežné video stačí hodnota 30 FPS. Pokud ale plánujete výsledné záznamy zpomalovat a natáčet tzv. slow motion, je ideální vybrat si model s vyšší snímkovací frekvencí. Video soubory jsou ukládány ve formátech MOV, AVI, nebo MP4, takže s nimi následně můžete jednoduše pracovat v postprodukci. Kromě toho kamery nabízejí i možnost pořizování fotografií. U některých typů je je čip schopen zaznamenat snímek v rozlišení až 20 MP.
Ovládání outdoorových kamer
V mnoha případech jsou ovládací prvky maximálně zjednodušeny, tak aby jste k nim měli přístup i za ztížených podmínek. K detailnější mu nastavení kvality záznamu a dalších doplňkových funkcí pak slouží většinou dotykový displej na zadní straně zařízení, případně je možno kameru ovládat bezdrátové pomocí aplikace v chytrém telefonu. Takové kamery disponují wi-fi připojením, které je naprosto zásadní pro ovládání kamery na dálku. Některé typy disponují dokonce dálkovým ovládáním v podobě náramku, což nám přijde příjemnější než ovládání telefonem. Oceníte to zejména při extrémních akcích, jako je seskok padákem, rafting, nebo horolezectví, kdy máte kameru v držáku na helmě a chcete pořídit rychle záběr. Malé procento kamer je vybaveno technologií GPS, která umožňuje zaznamenávat trasu, rychlost a vzdálenost a dodat tak vašim filmům další rozměr. Pro tzv. vlogování slouží modely, které mají navíc i přední displej, na kterém youtuber, nebo další tvůrce získá lepší představu o tom co v selfie módu natáčí a udržuje se stále v záběru.
Nejlepší outdorové kamery
Výběr nejlepší akční kamery bude do značné míry záviset na tom, k čemu ji plánujete použít. Potřebujete maximální rozlišení, vodotěsnost, odolnost proti otřesům, pomalý pohyb, obrazovku směřující dopředu, nebo maximální flexibilitu montáže? Stojí za to věnovat nějaký čas seznámení se s různými výrobky a tím, co nabízejí. Udělali jsme to za vás v následující recenzi.
GoPro Hero 9 Black – absolutní špička
Hero 9 je nejpřesvědčivějším modelem řady Hero od GoPro za poslední roky. Je vybavena novým 23,6 megapixelovým snímačem, což je obrovský skok od 12 MP snímače Hero 8. Díky tomu Hero 9 Black dokáže zaznamenat 5K video a pořizovat statické snímky 20 MP. Skvělou zprávou je i to, že nyní můžete z tohoto 5K videa extrahovat až 14,7 MP obrázky. Vylepšen byl také software, zejména funkce HyperSmooth 3.0, která vytváří téměř gimbalovou hladkost. Hero 9 má také mnohem lepší výdrž baterie – zejména v chladných podmínkách.
GoPro Hero 7 Black – stále výkonná a oblíbená
Hero7 je akční kamera, která přinesla systém stabilizace videa HyperSmooth, který probouzí nové kreativní možnosti. Shake-buster dokonce pracuje až v rozlišení 4K 60fps. Ti, kteří dosud používali pro redukci otřesů gimbal, se ho mohou zbavit, protože HyperSmooth dává i ručnímu videu hedvábně hladký vzhled. Kromě skvělé stabilizace a časosběrných funkcí nanabízí Hero7 Black i skvělý dynamický rozsah a umožňuje ovládání pomocí hlasových příkazů.
DJI Osmo Action – konkurence, která překvapila
Čínská společnost DJI je známá tím, že vyrábí jedny z nejlepších dronů a věnuje se i stabilizátorům pro fotoaparáty. S příchodem Osmo Action obrátila svou pozornost také na trh akčních kamer. Vypadá to, že tento model byl vytvořen jako přímý konkurent GoPro Hero7 Black. A nutno dodat, že vývojáři DJI odvedli dobrou práci ! Obzvláště se nám líbí přidání plnobarevného předního LCD displeje, což z této kamery činí jednu z nejlepších outdoorových kamer pro selfie sekvence nebo vlogování.
DJI Osmo Pocket – tak trochu jiná kamera
Další produkt od DJI v naší recenzi je tak trochu hybridní. Na první první pohled nevypadal jako klasické outdoorové kamerky, ale při bližším zkoumání nás nadchl nadupanými funkcemi a příjemným ovládáním. Jde vlastně o kapesní stabilizátor s vestavěnou kamerou, který nabízí vynikající mobilitu a plynulé záběry. Musíte se sice obejít bez možnosti upnutí na helmu a další místa, ale pokud hledáte zařízení, které stačí rychle vytáhnout z kapsy a ihned natáčet, je to skvělá volba. Na rozdíl od klasických kamer typu Go-Pro má funkci ActiveTrack, kdy stačí prstem označit objekt a Osmo jej začne inteligentně sledovat. V režimu Selfie se zase automaticky spustí FaceTrack, který vás udržuje stále v záběru.
SJCAM SJ8 Pro – za málo peněz, hodně muziky
Pokud začneme porovnávat tento model s produkty GoPro, zjistíme, že za výrazně příznivější cenu dostaneme podobně zdařilý produkt. SJCAM SJ8 poskytuje spoustu funkcí. které najdete v řadě Hero. Nejen, že má video v rozlišení 4K při 60 FPS, ale tyto záběry také těží ze šestiosé stabilizace obrazu, což se v situacích akčního fotografování opravdu hodí. Standardní držák ve stylu GoPro umožňuje připojení SJ8 na všemožná místa. Pokud snížíte rozlišení na 1080p nebo 720p umožňuje kamera pořízení slušně vypadajících zpomalených záběrů. Snad jenom dodávané vodotěsné pouzdro má trochu neohrabaně působící pákový zámek. Je to ale pravděpodobně nejlepší akční kamera v této cenové kategorii.
LAMAX W9.1 – kreativní všeuměl
Další příjemné překvapení našeho testu je kamera Lamax W9.1,, která nás zprvu zaujala hlavně cenou, Ale po zevrubném prozkoumání všech funkcí jsme zjistili, že v některých ohledech se vyrovná i o polovinu dražším modelům Vepředu má 1,4 palcový náhledový displej pro selfie natáčení, vzadu najdete dvoupalcový s dotykovým ovládáním. Ostrý obraz je schopná zaznamenat ve 4K rozlišení a to vše při slušných 60-ti snímcích za vteřinu. Do Full HD umí dokonce 120 FPS, což umožňuje popustit uzdu kreativitě při tvoření zpomalených záběrů. O vyhlazení otřesů se stará softwarová stabilizace MaxSmooth. Za užitečnou vychytávku považujeme dálkové ovládání ve formě náramku, které je v základní výbavě a také možnost stahování souborů přes Wi-fi.
Niceboy VEGA X PRO – ideální pro rodinnou dovolenou
Tato poměrně neznámá značka se na trhu outdoorových kamer prosazuje zejména kvůli cenové dostupnosti. Pokud hledáte levný model na dovolenou, je tenhle ,, drobeček“ od Niceboy skvělou volbou. Natáčení do 4K při 60 snímcích za vteřinu, pokročilá X-STEADY stabilizace, integrovaný mikrofon a spousta funkcí, které dostanete za skvělou cenu, nás příjemně překvapila. Navíc výrobce garantuje vodotěsnost těla až do hloubky 12 metrů.
Tip: Kamera Niceboy Vega X PRO má i svého o něco levnějšího sourozence v podobě Niceboy Vega X Play, méně náročný uživatel si pravděpodobně vystačí i s levnější variantou, která však má některá omezení.
Závěr testu
Z recenze vyplývá že i když nabídka akčních kamer je velice široká, neotřesitelný lídrem na trhu zůstává společnost GO-Pro. Pokud oželíte některé funkce a nepotrpíte si na značkové produkty, můžete podobně vyhlížející záběry pořídit i se zařízením o polovinu levnějším. Dražší výrobky ale mají kvalitnější optiku, věrnější barevné podání a poradí sí s natáčením za ztížených světelných podmínek.