Chcete-li si doma připravit dokonalý mléčný shake nebo jen skvělou kávu, hodí se mít po ruce pěnič mléka. V naší recenzi pěničů mléka se dozvíte, jaké výrobky jsou na trhu zrovna nejlepší a jak si vybrat co nejvýhodněji.
Recenze pěničů mléka
Udělat si kvalitní kapučíno jako z kavárny, můžete i doma. Základem správného a dobrého kapučína je kvalitní mléčná pěna – k tomu vám pomohou napěňovače (pěniče) mléka. Díky nim můžete vytvořit kvalitní mléčnou pěnu, která dlouho vydrží a stane se okrasou domácího kapučína, ale třeba i latte nebo flat white. Zkrátka všech káv, u kterých se bez mléčné pěny neobejdete. Přečtěte si naši recenzi nejlepších napěňovačů mléka a dozvíte se, jak vybrat nejlepší.
Obsah recenze
Typ napěňovače: ruční nebo elektrický?
Na trhu je nespočet různých pěničů mléka. Stačí si jen dobře vybrat. Důležité je, rozhodnout se, jaký šlehač mléka vlastně potřebujete. Na výběr jsou klasické ruční napěňovače mléka, které jsou na baterie, nebo elektrické napěňovače mléka, které připojíte k elektrické energii. Oba druhy mají své výhody a nevýhody. Klasický ruční manuální šlehač mléka v podobě „metličky“ jsme v naší recenzi pěničů mléka vynechali.
Ruční šlehač mléka na baterie
Kategorie ručních pěničů mléka představuje nejlevnější modely. Pokud nechcete příliš utrácet a nejste si jisti, jestli vám bude pěnič mléka vyhovovat, může být ruční varianta dobrou volbou. Jedná se o ruční šlehač mléka, který je poháněn nejčastěji klasickými AA bateriemi. Výhodou je především nízká hmotnost šlehače, takže si ho s sebou můžete klidně sbalit na cesty – navíc nevyžaduje elektrickou energii a postačí vám baterie. Nevýhodou je kvalita pěny, která nikdy není taková, jako u kvalitního elektrického napěňovače mléka.
Elektrický pěnič mléka
Druhou velkou skupinou jsou elektrické pěniče mléka. Jejich výhodou je, že vytvářejí opravdu vysoce kvalitní mléčnou pěnu, která dlouho vydrží. Nicméně jsou vhodné na stálé místo do kuchyně, protože potřebují připojit do zásuvky elektrické energie. Nevýhodou může být také vyšší cena oproti ručním šlehačům mléka na baterie. Obsluha je ale opravdu jednoduchá a využít je klidně můžete přímo v kavárně.
Výkon (příkon)
Jedním z velmi důležitých parametrů pěniče mléka je jeho výkon. Zajímat vás bude u ručního šlehače mléka na baterie, stejně jako u automatického elektrického pěniče mléka. Výkon rozhoduje, jak rychle bude výsledná mléčná pěna hotová. Většinou navíc platí, že čím větší výkon, tím také větší příkon – tedy větší odběr elektřiny a vyšší náklady. Ideální příkon automatického elektrického napěňovače mléka je okolo 500 W, to je dostatečné, aby udělal rychle kvalitní mléčnou pěnu, která dlouho vydrží.
TIP: Záleží také, jaké použijete mléko. Zatímco u nízkotučného vám bude stačit nižší výkon, u plnotučného budete potřebovat výkon větší. Může se potom stát, že pěna při malém výkonu nebude dodělaná a velmi rychle bude opadávat. Případně ji šlehač nemusí vůbec zvládnout vymíchat.
Konstrukce a materiál
Přestože se to nemusí na první pohled zdát, na kvalitě použitých materiálů velmi záleží. Dbejte na to, aby u elektrických automatických napěňovačů mléka byl vnitřní povrch nádoby z nepřilnavého materiálu, nebo měl alespoň nepřilnavou úpravu. Usnadní vám to mytí. Pokud si připlatíte, můžete se těšit z nerezové oceli, případně také skla – u toho ale pozor, protože je křehké a nerezové konstrukce vydrží rozhodně déle.
Ohřívání mléka
Elektrické pěniče mléka vám usnadní ohřev mléka, protože to zvládnou sami. Zatímco u klasických ručních šlehačů na baterie budete muset mléko nejdříve předehřát – to vám zabere i několik minut. Právě v ohřevu mléka mají automatické elektrické pěniče mléka obrovskou výhodu. Většina elektrických automatických napěňovačů zvládne připravit studenou mléčnou pěnu, ale i teplou. Dokonce si u některých můžete zvolit i teplotu.
Objem nádoby
Samotný objem nádoby na mléko zase budete řešit pouze u elektrických automatických napěňovačů mléka. Nádoby mají různou kapacitu. Levnější samozřejmě menší, zatímco ty dražší mají kapacitu nádoby větší. Pokud jste například v domácnosti jen 2, nepotřebujete zvlášť velký objem, ovšem u čtyřčlenné rodiny už nad objemem skutečně přemýšlejte. Pokud plánujete využít automatický napěňovač mléka do kavárny, volte zcela jistě ten největší možný objem, dnes běžně okolo 700 ml – ušetříte mnoho času, když nebudete muset dělat pěnu pro každé kafé zvlášť.
Údržba a mytí
Ruční šlehač budete muset umýt pod tekoucí vodou, nic jiného vám nezbude. Nicméně u automatických elektrických napěňovačů mléka je situace jiná. Při výběru se podívejte, jestli je možné pěnič rozdělat – pokud ano, tak zda můžete jednotlivé součásti umývat v myčce. Může vám to usnadnit čas, navíc myčka dokáže umýt napěňovač mléka opravdu důkladně, často lépe než běžně člověk pod tekoucí vodou. Možnost umývat napěňovač mléka v myčce je velký bonus.
Design
Zejména u elektrických automatických šlehačů mléka je potřeba myslet také na design, aby dobře zapadly do kuchyně a ladily ke zbytku spotřebičů. Většinou se napěňovače mléka dělají černé nebo tmavé v kombinaci s nerezovou ocelí a sklem (případně plastem). Velká část z nich je nevýrazná, ale jiné mohou naopak zaujmout například tvarem. Pokud máte kávovar od určité značky, je dobré se podívat také po pěniči mléka od stejné značky – často budou spolu ladit svým designem.
Další funkce navíc
Některé elektrické pěniče mléka mají ještě specifické funkce navíc. Často jsou pro většinu zbytečné a zvyšují cenu přístroje, ale někteří uživatelé si na ně potrpí. Podívejte se, na co ještě se můžete při výběru nejlepšího pěniče mléka zaměřit.
- LED displej je především u automatických elektrických napěňovačů mléka, u kterých si můžete také zvolit teplotu nebo nápoj. Právě ta se zobrazuje na displeji.
- LED dioda ukazuje, jestli připravujete studenou mléčnou pěnu (modrá), nebo naopak teplou (červená).
- Termostat je důležitý v případě, že si chcete vybrat teplotu mléka.
- Volba nápoje je pouze u dražších napěňovačů mléka, nicméně si můžete vybrat, jestli chcete připravit pěnu například na kafé latte, kapučíno a podobně – napěňovač podle toho vytvoří odpovídající poměr mléčné pěny a ohřátého mléka.
Recenze nejlepších pěničů mléka
Pokud nechcete složitě vybírat mezi pěniči mléka na trhu, vybrali jsme pro vás v naší recenzi napěňovačů mléka 5 nejlepších pěničů mléka. Vybírali jsme pečlivě podle cenových kategorií, aby si vybral skutečně každý – nenáročný zákazník, který si vystačí se základem, běžný zákazník, který potřebuje kvalitní napěňovač mléka pro rodinu, ale i náročný, který chce kvalitní designový kousek do své kuchyně nebo kavárny.
Banquet Culinaria 28TH2001-A
Základní ruční šlehač mléka pro nenáročné zákazníky, kteří si ještě nejsou jisti, jestli vlastně napěňovač mléka využijí. Designový poměrně povedený, nicméně ruční šlehač mléka na baterie, u kterého převládá plast. Ovšem alespoň v chromovém barevném provedení. Model šlehače mléka Banquet Culinaria 28TH2001-A je poměrně výkonný, ale určitě nemůžete čekat kvalitní mléčnou pěnu, která dlouho vydrží.
Lauben Milk Frother 550BC
Svým designem poměrně nevýrazný, přesto ale výkonný a plně automatický napěňovač mléka Lauben Milk Frother 550BC. Za poměrně nízkou pořizovací cenu představuje dobrý napěňovač, který vám zvládne připravit studenou, ale také teplou mléčnou pěnu. Díky indukční technologii ohřevu mléko rovnoměrně prohřívá a nedochází k přichytávání pěny na okraje nádoby. Výhodou také je možnost umývat ohřívací nádobu v myčce.
Jura Hot & Cold
Snadno ovladatelný automatický elektrický pěnič mléka Jura Hot & Cold. Ovládáte ho elegantně jedním tlačítkem a snadno ho můžete čistit pod tekoucí vodou, ale také v myčce. Připraví vám dokonale vychlazenou hustou mléčnou pěnu, nebo naopak horké mléko s pěnou. Vytváří perfektní jemnou mléčnou pěnu, která dlouho vydrží. Ideální pro všechny, kteří chtějí kvalitní pěnič za dobrou cenu.
CATLER MF 8010
Kvalitní indukční pěnič mléka, se kterým snadno připravíte různé nápoje díky dvěma nástavcům na šlehání mléka. CATLER MF 8010 je sice dražší, ale velmi kvalitní a designově vytříbený. Nerezová základna pěniče s indukčním ohřevem se postará o rovnoměrné ohřátí mléka aniž by se přichytávalo na dno nebo kraje. Díky průhlednému víku navíc budete mít celý proces pod kontrolou. Teplotu si můžete nastavit od 40 °C do 80 °C.
Cilio CREMA
Kvalitní pěnič mléka Cilio CREMA známé německé kvality. Připraví nadýchanou mléčnou pěnu z optimálně teplého mléka mezi 60–70 °C. Výhodný je také nepřilnavý vnitřní povrch nádoby na mléko, stejně jako integrovaný senzor, který zajišťuje optimální teplotu. Dobře promyšlený je odnímatelný podstavec, takže při nalévání pěny vám nebude překážet elektrický kabel – navíc získáte velkou mobilitu. Připraví vám studené, ale i teplé mléko. Výhodou je zvýšená bezpečnost díky automatickému vypnutí.