Příklepové vrtačky jsou nepostradatelným pomocníkem při vrtání do tvrdých materiálů. Jaké příklepové vrtačky jsou ty nejlepší vám ukážeme v naší srovnávací recenzi a přehledném testu.
Recenze příklepových vrtaček
Příklepové vrtačky jsou speciálním druhem vrtaček, které jsou určeny k vrtání do tvrdých materiálů, jako je především zdivo. Vrtačky s příklepem jsou výkonnější a využijete je především při rekonstrukcích, na stavbě, ale nakonec také čas od času v domácnosti, pokud budete potřebovat přivrtat polici a podobně – tady už nebude stačit obyčejná slabá akumulátorová vrtačka.
Obsah recenze
Typ příklepové vrtačky
Příklepovou vrtačku si můžete pořídit ve dvou základních provedeních. První možností je příklepová aku vrtačka, tedy vrtačka s příklepem, která je poháněna akumulátorovou baterií. Ta nabízí především větší flexibilitu při práci, protože se nemusíte starat o připojení do zásuvky. Na druhou stranu je ale aku příklepová vrtačka většinou slabší než taková, kterou přímo zapojíte do zásuvky.
Druhou skupinou jsou potom elektrické vrtačky s příklepem, které jsou napájeny přímo ze sítě. Takové vrtačky s příklepem jsou zpravidla výkonnější a proto je doporučujeme. Nabízí mnohem větší výkon a sílu příklepu, díky tomu bude vrtání do tvrdých materiálů snazší. Jestliže budete vrtačku s příklepem využívat opakovaně, potom je připojení do elektrické sítě nezbytnou součástí.
Důležité parametry
Jaké jsou nejdůležitější parametry výběru správné příklepové vrtačky? To se detailně dozvíte dále v naší recenzi vrtaček s příklepem. Odhalíme vám, podle čeho vybírat a na co se konkrétně zaměřit. Mezi nejčastější kritéria výběru patří především výkon a počet otáček vrtačky, stejně tak krouticí moment. To jsou důležité parametry, podle kterých můžete vybrat opravdu kvalitní vrtačku s příklepem.
Příkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů správného výběru vrtačky s příklepem je samozřejmě příkon. Ukazuje, jak efektivní vrtání bude. Příkon úměrně určuje výkon vrtačky s příklepem (a samozřejmě i spotřebu energie). Příkon vrtačky se udává ve Wattech (W). Jestliže budete vrtačku s příklepem používat především v domácnosti, vystačíte si s příkonem okolo 600 W. Pokud ji ale budete používat pro profesionální práci, pak je určitě důležitější větší výkon, a to alespoň 1 200 W.
Otáčky
Rychlost otáček hraje zásadní vliv především u běžných vrtaček, se kterými chcete například utahovat nebo vrtat do měkčích materiálů, například od dřeva. Na druhou stranu ale nelze mít ani příklepovou vrtačku s malým počtem otáček. Výhodou je, že některé modely vrtaček vám umožní si počet otáček vrtačky nastavit. Nejčastěji se setkáte s vrtačkami se stálým převodem a dvourychlostními vrtačkami.
- Vrtačky se stálým převodem mají jen jeden rozsah otáček a není možnost jakkoli počet otáček upravit.
- Dvourychlostní vrtačky s příklepem umožňují volit rychlejší nebo pomalejší rychlost otáček.
Kroutící moment
Tato vlastnost nejen příklepových vrtaček je spjata s příkonem. Ve své podstatě je kroutící moment síla, kterou dokáže vrtačka proniknout do materiálu. Příklepové vrtačky mají zpravidla krouticí moment větší než jiné vrtačky, například akumulátorové vrtačky. Platí, že čím je krouticí moment větší, tím je příklepová vrtačka silnější a lépe proniká do tvrdých materiálů.
TIP: Věděli jste, že některé modely vrtaček s příklepem umožňují příklep vypnout? Díky tomu můžete mít klasickou vrtačku na běžné vrtání nebo šroubování.
Sklíčidlo
Jednou z dalších částí, na kterou byste se měli při výběru kvalitní příklepové vrtačky zaměřit, je sklíčidlo. Označuje se tak část vrtačky, kam se upíná vrták. Běžně se na trhu objevují dva typy sklíčidel – sklíčidlo na kličku a rychloupínací sklíčidlo. Sklíčidlo drží vrták, takže je potřeba se také podívat na maximální průměr– tedy jak velký vrták je sklíčidlo schopno upevnit, nejčastěji je to od 1 do 13 mm.
- Rychloupínací sklíčidlo je pohodlné a nemáte s ním žádnou práci. Jednoduše pomocí jediného tahu upevníte vrták, zabere to pár sekund. Na druhou stranu ale nikdy nedosáhnete tak silného upevnění, jako u sklíčidla s kličkou. Pokud ovšem máte vrtačku s příklepem pro běžné domácí práce, doporučujeme spíše rychloupínací sklíčidlo.
- Sklíčidlo na kličku dosahuje silnějšího upevnění, ovšem trvá to déle. Nejdříve je nutné vrták upevnit do sklíčidla, které se nastavuje pomocí kličky. Někdy může být takové upevňování vrtáku zdlouhavé a nepraktické. Na druhou stranu je vhodnější pro vrtání do opravdu tvrdých materiálů pomocí vrtáku s větším průměrem.
Ergonomie
Velmi důležitá je ergonomie. Pokud s vrtačkou budete pracovat delší dobu, potřebujete, aby se dobře držela, nebyla příliš těžká a celkově vám vyhovovala. Tvar vrtačky má zásadní vliv na rozložení váhy a stejně tak na úchop příklepové vrtačky. Většina vrtaček s příklepem má velmi podobný tvar, navíc jsou opatřeny ručkou, která zajišťuje, že budete moct vyvinout větší sílu při vrtání. Většinou je možné ručku odejmout. Některé příklepové vrtačky ale nabízí i odlišný tvar, který často výrobci prezentují jako pohodlnější a umožňující snadnější ovládání při práci.
Hmotnost
Stejně tak hraje důležitou roli hmotnost. Představte si, že budete vrtat opravdu dlouho, například na stavbě několik úchytů do betonu. Pokud bude vrtačka příliš těžká, rozhodně to nebude pohodlné. Hmotnost opět hraje roli hlavně v případě, kdy potřebujete vrtačku s příklepem jako pracovní nástroj. Pokud budete potřebovat občas něco vyvrtat v domácnosti, nemusí hrát hmotnost až takovou roli. Běžné příklepové vrtačky mají hmotnost od 1,5 do 3 kilogramů. Těžší už jsou spíše profesionální elektrické vrtačky s příklepem.
Platí, že čím profesionálnější příklepová vrtačka, tím je často větší a vyšší hmotnost – na druhou stranu ale má i vyladěnou ergonomii.
Kabel elektrického napájení
Myslete také na kabel do elektrické sítě. Často ho lidé při výběru vrtačky s příklepem neřeší a potom jeho délku různě nahrazují prodlužovačkou a podobně. Kabel by měl mít alespoň 2 metry. Nejde ale pouze o délku, důležitá je také jeho kvalita. Kabel se totiž válí různě po zemi, často v hrubém prostředí štěrku, osekaného betonu a podobně. Je tak důležité, aby něco vydržel a hned se neodřel až na dráty. Ideální je pogumovaná ochrana, která zároveň nemění své vlastnosti během času.
Další funkce navíc
Některé příklepové vrtačky mají také několik funkcí navíc, které samozřejmě mohou ulehčit práci. Nejsou nezbytně nutné, takže pokud budete vrtačku s příklepem používat jen čas od času, možná je lepší koupit levnější. Naopak při častém používání už se vyplatí investovat do těchto nadstandardních funkcí, protože výrazně usnadňují práci.
- Vypnutí příklepu je funkce, která se používá při vrtání do měkčích materiálů, kde je příklep spíše na obtíž.
- Reostat umožňuje pozvolné ovládání otáček pomocí postupného mačkání spouště vrtačky.
- Zpětný chod se bude hodit prakticky vždy. Jednak díky němu snadněji vyndáte po vyvrtání vrták, ale také rychle vyšroubujete vrut a podobně. Zpětný chod už má naprostá většina vrtaček.
- Aretační tlačítko slouží k uzamčení spouště vrtačky, pokud vrtáte, tedy po stisknutí. Díky tomu nemusíte spoušť stále držet a vrtačka vrtá konstantní rychlostí otáček.
- Redukce zpětného rázu vás chrání především před zraněním.
- LED dioda je vhodná pro práci v horších světelných podmínkách.
Recenze nejlepších příklepových vrtaček
Abyste nemuseli složitě vybírat příklepové vrtačky, připravili jsme pro vás 5 nejlepších vrtaček s příklepem, které jsme rozdělili podle ceny, kvality a dodatečných funkcí. Nemusíte tak trávit čas složitým výběrem, ale můžete si rovnou zvolit konkrétní kus, který nabízí ve své cenové kategorii nejlepší výsledky. Podívejte se tak na nejlepší vrtačky s příklepem na trhu.
Hecht 1070
Elektrická vrtačka s příklepem Hecht 1070 o příkonu 650 W. Vhodná je pro kutily, kteří občas potřebují něco vyvrtat do zdi nebo jiných tvrdších materiálů. Příliš se nehodí pro častou práci, protože nemá takový výkon. Na druhou stranu za velmi nízkou cenu se jedná o vhodnou elektrickou vrtačku do domácnosti. Maximální počet otáček je 3 000 za minutu.
DeWalt DWD 024
Oblíbená vrtačka s příklepem DeWalt DWD 024 nabízí 2 800 otáček a příkon 701 W, tedy výkon asi 300 W. Je vyrobena z lehkých materiálů, především tvrzených plastů a společně s pogumovanou rukojetí nabízí i dobré ergonomické vlastnosti. Výhodou je také rychloupínací sklíčidlo. Pro efektivní vrtání do zdiva a jiných tvrdých materiálů můžete přidat boční rukojeť, díky tomu vyvinete ještě větší sílu.
Makita HP1631K
Elektrická vrtačka s příklepem od oblíbeného výrobce Makita nabízí vhodnou alternativu pro všechny, kteří chtějí kvalitní vrtačku s příklepem, ale nepotřebují profesionální vrtačku. Makita HP1631K je spolehlivá s vysokým výkonem a dlouhou životností. Je vyrobena tak, aby měla ergonomický tvar rukojeti a práce byla příjemnější. Výkonný motor 710 W dokáže vyvinout až 3 200 otáček a dostatečnou sílu pro vrtání do tvrdých materiálů.
Bosch GSB 18-2 RE 0.601.1A2.190
Příklepová vrtačka Bosch GSB 18-2 RE 0.601.1A2.190 je vyrobena pro profesionální použití. Nabízí dlouhou životnost, a to díky kvalitním materiálům, ze kterých je vyrobena. Převodovka vrtačky je chráněna robustním kovovým krytem, zbytek je také kombinace kovu a tvrzeného plastu. Výhodou je také regulace otáček, mechanická bezpečnostní spojka nebo bezpečnostní rukojeť.
Bosch GSB 162-2 RE 0.601.18B.000
Vysoce profesionální příklepová vrtačka Bosch GSB 162-2 RE 0.601.18B.000 přináší jen to nejlepší. Je tak výkonná, že dokáže vrtat za sucha s diamantovými nástroji – její příkon je 1 500 W. Motor je speciálně konstruován proti přehřátí a přetížení. Celkově nabízí tato elektrická vrtačka s příklepem velmi odolné materiály a zároveň dbá na bezpečnostní prvky při práci. Vhodná je pro opravdové profesionály ke každodenní práci.