Recenze sněžnic

Výlety na sněžnicích zažívají v poslední době boom, protože jsou jedním z nejpříjemnějších způsobů, jak být v zimě aktivní. A v tobě nejrůznějších lock-downů, zavřených sjezdovek a dalších omezení představují skvělou alternativu ke běžkám, nebo skialpinistickým lyžím. Čerstvé sněžení, silná sněhová pokrývka a neprotažená stopa, nebo lesní cesta, už pro Vás nemusí být překážkou. Turistika na nich je snadná a nevyžaduje proti výše zmiňovaným sportům žádné velké výdaje. Dnes si povíme o tom jaké sněžnice si vybrat, jak je používat a na závěr si některé z nich zhodnotíme v podrobné recenzi.

Okénko do historie

První sněžnice byly vyvinuty ve Střední Asii zhruba před 6000 lety. Inspirací pro ně byly stopy zvířat, která se pohybovala bez problémů ve sněhové pokrývce. V průběhu staletí hrály sněžnice zásadní roli při přežití v odlehlých horách pro lovce a obchodníky procházející divočinou. Nejstarší modely byly vytvořeny z tvrdého dřeva a protkány mřížkou ze surové kůže. Dnes se design sněžnic zmodernizoval, ale princip je stejný jako před tisíci léty. Rámy jsou nyní vyrobeny z plastů, nebo lehkých kovů a spojeny popruhy ze syntetické tkaniny

Proč si pořídit sněžnice?

Pohyb na  sněžnicích je dokonalou alternativou k lyžování, nebo snowboardingu. Nejste omezeni předem vytyčenými trasami, jako na lyžích a otevírají se vám mnohem větší možnosti. Za příznivých sněhových podmínek můžete výlety na sněžnicích provozovat i v oblastech, kde nejsou kvůli nižší nadmořské výšce žádné sjezdovky, ani běžkařské trasy. Navíc je dokázáno, že pohybem na sněžnicích spálí člověk více kalorií než při chůzi, nebo lyžování, takže jsou ideální pro udržení těla v optimální formě během zimy. Jedná se o jeden z nejrychleji rostoucích koníčků současnosti, kterého se mohou zúčastnit lidé všech věkových kategorií a fyzických schopností.  To, co před mnoha staletími začalo jako způsob dopravy v extrémních podmínkách, se do dneška vyvinulo v zábavnou rekreační aktivitu pro dobrodružné povahy. Nejste si jisti, zda jsou pro vás výlety na sněžnicích to pravé? Nebojte se, vysvětlíme vám vše, co je potřeba vědět, dříve než vyrazíte na zasněžené pláně.

Hlavní benefity pohybu na sněžnicích

Spálíte kalorie – podle některých studií chůzí na sněžnicích spálíte 400 až 1000 kalorií za hodinu. To je téměř dvojnásobek proti běžné chůzi stejnou rychlostí.

Celotělový trénink –  sněžnice jsou prospěšné pro celé tělo, včetně těch nejmenších svalů. Přispívají také k tréninku rovnováhy.

Finančně nenáročný koníček – na rozdíl od jiných zimních sportů, jako je třeba lyžování, nepotřebujete k financování tohoto koníčka horentní sumy. Pohyb v přírodě je zdarma a jakmile si zakoupíte své první vybavení, nebudete muset utrácet téměř za nic jiného.

Můžete je snadno přepravovat – cestujete do oblasti, která je jako dělaná pro protažení nohou v zasněžené krajině?  Jednoduše sbalte sněžnice do auta a zeptejte se místních na doporučené trasy.  Můžete se také vydat na aktivní zimní dovolenou do Alp, nebo Skandinávie, kde najdete skvělé podmínky až do pozdního jara.

Nepotřebujete speciální obuv – zatímco na skialpy, běžky, nebo snowboard potřebujete speciální boty za mnoho tisíc, na sněžnicích si vystačíte pouze s teplou a pevnou zimní obuví.

Jsou vhodné pro začátečníky – pokud budete dodržovat bezpečnostní pravidla (hlavně v horách) , může na sněžnicích chodit úplně každý. Nevyžadují se žádné předchozí zkušenosti ani školení a tak jsou vhodnou aktivitou pro velké skupiny, nebo rodiny.

Princip a funkce

V zimě umožňují sněžnice chůzi i po hlubokém prachovém sněhu bez propadání. Zásadně šetří čas a hlavně vaše síly při přesunu zasněženým terénem. Chůze je  pohodlnější než v samotných botách, protože sněžnice díky svému tvaru rozkládá vaši váhu na větší plochu. Čím je osoba těžší a čím je sníh prachovější, tím větší by měla být plocha sněžnic.

Jak vybrat správné sněžnice?

U každého modelu výrobce uvádí deklarovanou nosnost. Ta se většinou pohybuje v rozmezí od 50 do 150 kg. Tyto hodnoty je každopádně třeba brát jen jako orientační vodítko. Vždy totiž musíte myslet na to, že do hmotnosti se započítává i váha vašeho batohu a dalšího vybavení.  V případě pochybností je lepší zvolit model s vyšší nosností, než se později po kolena topit v lehkých, ale nepříliš funkčních sněžnicích. Důležité jsou také podmínky, ve kterých plánujete túru absolvovat. Jiný model potřebujete na stezku pokrytou tvrdým sněhem a jiný typ je vhodný na pochod v hlubokém prašanu. Menší sněžnice sice mají menší nosnost, ale pohodlněji se s nimi manévruje v hustém lese a křoví.

Rozdělení sněžnic

Na první pohled Vám mohou všechny sněžnice připadat podobné. Ve skutečnosti existuje několik typů sněžnic, z nichž každý má svá specifika, díky kterým je vhodný pro určitý terén, nebo aktivitu.

Rekreační sněžnice pro snadný terén
Jsou určeny pro začátečníky na nenáročné túry po rovině a mírně zvlněném terénu. Mají intuitivní systém nastavení vázání.

Sněžnice do různorodého terénu
Jedná se o typ používaný většinou turistů, včetně těch, kteří chodí mimo vyznačené stezky a s batohem na zádech. Jsou vhodné i do hor, pokud se vyhnete vyloženě vysokohorskému terénu a silnému ledu. Obvykle mají kovové hroty i na přední straně vázání a pevnější uchycení k botám.

Horské sněžnice
Pokročilejší model, který vyhovuje potřebám náročnějších turistů, horolezců a všech uživatelů, kteří se pohybují ve svažitém terénu. Jejich ostré ,,mačky“, podobné horolezeckým, jsou vhodné do ledu a strmějších úseků. Příčné prvky fungují jako brzda, která zabraňuje sklouznutí ze svahu při traverzování.

Sněžnice pro běh
Velmi specifická kategorie sněžnic. Tyto modely se používají při závodech a soutěžích. Jejich základním rysem je nízká hmotnost a pohodlí, díky kterému umožňují rychlejší pohyb. „Vztlak“ zde ustupuje do pozadí. Jsou znatelně kratší a užší.

Typy vázání

Historické modely, které používali obyvatelé polárních oblastí, měly pevné vázání uchycené ke konstrukci. Moderní vázání je pohyblivé a uživateli umožňuje přirozenou chůzi, což oceníte měkkém a hlubokém sněhu. Pohyblivá pata velmi usnadňuje stoupání do strmých svahů a překonávání terénních nerovností. Při těchto činnostech se špička boty a stoupací hroty upevněné pod vázáním boří do sněhu a usnadňují výstup. Některá vázání jsou vybavena mechanismem, který je uzamkne na místě. Toto řešení se používá zejména na rozbředlém sněhu, nebo když chcete zvýšit rychlost chůze. Zámek vázání používají také závodníci na sportovních sněžnicích.

Jednoduché vázání  – skládá se z nylonových popruhů, nebo kožených řemínků, které se zapínají přezkami. Toto řešení je vhodné pro turisty, kteří se pohybují v nenáročném terénu. Umožňuje připevnit sněžnice k různým modelům obuvi. Jeho nevýhodou je, že botu příliš neobepíná. Kromě toho mají popruhy a řemínky tendenci se roztahovat, když jsou vystaveny vlhkosti. Pokud jsou vlhké a zmrznou, bývají ztuhlé a hůře se s nimi manipuluje. Na druhou stranu se dá tento typ vázání většinou opravit svépomocí i v divočině.

Vázání s ráčnou – Používá takřka identické přezky a plastové pásky se zoubky, které se používají u snowboardového vázání. Snadno se nastavuje, je velmi pevné a pohodlné.  Mechanické části utahovací ráčny musí být kvalitní, aby fungovaly i v mrazu. Plastové pásky (pryžové, PU) se za mokra neroztahují a nezamrzají.

Základní rady při výběru vázání

  • Zkontrolujte, zda se vázání dá upnout na boty, které používáte v zimě
  • Vyzkoušejte si, zda se snadno se nastavuje, a to i v silných rukavicích
  • Přesvědčete se zda do něj můžete v případě potřeby nasadit širší boty
  • Zkontrolujte, zda se boty neposouvají zepředu dozadu a ze strany na stranu

Je dobré, když má vázání vašich více pásků a možností nastavení. Špičkové modely mají tři pevné pásky vpředu a jeden kolem paty. Díky tomu se lépe přizpůsobí vaší noze. Zvyšuje se také spolehlivost, protože poškození jednoho popruhu nebude znamenat drama, pokud ostatní fungují. U vázání, která jsou založena na jediném nylonovém popruhu s přezkou, může jeho poškození předčasně ukončit túru. Z vlastní zkušenosti doporučujeme vzít si vždy s sebou do batohu kousek pevné šňůry se kterou lze v případě potřeby provést improvizovanou opravu.

Rám sněžnic

Bambus, dřevo, hliník – Po staletí se sněžnice vyráběly stejným způsobem. Základem byl dřevěný rám, vyplněný spletenými provázky, nebo větvemi. Ačkoli se tato osvědčená konstrukce používá dodnes, ve většině modelů dominují kovy a plasty. Některé z nich navazují na tradiční design a mají rám z ohýbaného bambusu, nebo hliníkových trubek, na kterém je natažen plast (pryž, hypalon, polyuretan) vyztužený nylonovými vlákny. Tyto sněžnice jsou vhodné do měkkého prašanu a mírného terénu, kde nepotřebujete boční stabilizaci. Kvůli nenápadnému vzhledu a přírodním materiálům jsou oblíbené hlavně mezi lovci a myslivci.

Kovový rám – Pro strmější svahy je vhodnější kovový rám se zuby, které se zaboří do sněhu, nebo ledu . Tuto konstrukci používá například společnost MSR. Dobře se osvědčí při pohybu v náročném terénu, při traverzování svahů, nebo strmých výstupech na firnových svazích.

Plast – Velmi oblíbené jsou sněžnice s  výhradně plastovým rámem. Jsou lehké a velmi pohodlné. Typickým zástupcem tohoto typu jsou například výrobky francouzské značky INOOK.  Při výběru plastových sněžnic věnujte pozornost jejich flexibilitě. Příliš tuhé modely se nepřizpůsobí podkladu a mohou prokluzovat.

Někteří výrobci nabízejí dokonce speciální prodlužovací díly rámu. Připevňují se k zadní části sněžnic a zvyšují jejich nosnost. Ocení je těžší osoby a ti, kteří se vydávají na túru s těžkým nákladem

S hroty, nebo bez ?

Ačkoli vaše váha tlačí sněžnice k zemi a zajišťuje tak dostatečnou adhezi, jsou situace, kdy potřebujete větší jistotu. Většina moderních modelů nabízí bonus v podobě kovových zubů pod špičkou nohy. Podobají se tak trochu mačkám a mají i podobnou funkci. Přední zuby se zarývají do tvrdého sněhu a ledu a udržují sněžnice bezpečně na svahu. Většina sněžnic má hroty vyrobené z oceli, některé lehké modely používají hliníkovou slitinu. Sněžnice pro náročný terén jsou navíc vybaveny hroty v zadní části, které zabraňují sklouznutí při sjezdu. Profesionální horské modely mají podél vnějšího okraje dvě řady zubů. Ty zajišťují boční stabilitu při traverzování svahů.

Doporučené doplňky

Při cestě do hor v zimě buďte připraveni i na obtížné podmínky. Stejně jako výběr správných sněžnic je důležité mít odpovídající oblečení a obuv. Je také pár doplňků, které vám mohou pohyb zimní krajinou ulehčit a zpříjemnit.

Teleskopické hole – výrazně vám usnadní pohyb na sněžnicích, zmenšují námahu a zlepší vaší stabilitu. Nezapomeňte je opatřit co nejširšími sněhovými kotoučky, aby se při odrážení nebořily příliš hluboko..

Návleky proti sněhu  – přestože sněžnice brání proboření do sněhu, většinou se nevyhnete tomu, aby vám při chůzi nepadal sníh do bot. Pořiďte si protisněhové návleky, vysoké alespoň do půli lýtek a budete mít po starostech.

Chůze na sněžnicích

Mírný terén – V rovinatém terénu se pohybujte jako při běžném chůzi. Jen to příliš nepřehánějte s délkou kroků a zvedáním nohou. Rychleji by jste se unavili.

Lehký, kopcovitý terén – V mírně zvlněném terénu pokládejte nohy tak, aby špičky sněžnic směřovaly mírně ven a zkuste více zatížit vnitřní okraje.

Strmé svahy – Ve strmých pasážích jděte rovně a přeneste těžiště více ke špičkám, aby se kovové hroty pod vázáním pevně zařízly do sněhu. Použijte hole, které zapíchněte po stranách a mírně před sebe. V případě potřeby roztáhněte paty.

Sestup ze svahu –  Při sestupu mírně pokrčte kolena a položte sněžnici naplocho na svah – nejprve patu a pak špičku. I zde používejte hole, abyste zabránili pádu. Pokud spadnete, přetočte se na břicho, překřižte před sebe hole do tvaru písmene X, opřete se o ně a vstaňte.

Recenze sněžnic

Přestože na horách rostou půjčovny vybavení, jako houby po dešti, není nad to mít svoje vybavení. Připravili jsme proto pro vás rozsáhlou recenzi sněžnic, které se dají sehnat v České republice, tak aby jste si i vy mohli koupit ty správné.

TSL Symbioz Access

Nejmodernější sněžnice z dílny francouzské firmy TSL. Jejich rám je vyrobený z ohebného plastu, takže jsou dokonale flexibilní a výborně kopírují terén. Poskytují výborný odraz a díky menším kovovým hrotů se s nimi snadno stoupá po zledovatělých svazích. Pro větší pohodlí si můžete upravit sklon nohy pomocí hrazdičky pod patou. Zapínání v přední části je na 2 pásky a v zadní části na oblíbenou ráčnu. Mají nosnost až 150 kg v závislosti na vybrané velikosti.

Výhody: 

  • ohebná flexibilní konstrukce
  • vynikající přilnavost a trakce
  • systém pohlcující vibrace
  • termoplastické výztuže
  • stahování na ráčnu
  • nosnost až 150 kg
  • vyrobeno ve Francii

Nevýhody:

  • vysoká cena

Hodnocení: 99 %

https://sneznice.heureka.cz/tsl-symbioz-access/#prehled/

Inook RX Lady

Jak už název napovídá, jde o sněžnice určené hlavně ženám. Mají lehčí konstrukci než běžné modely a hodí se nejen pro aktivní turistky něžného pohlaví, ale také pro děti. Jsou totiž určeny pro osoby do hmotnosti 80 Kg a upnete do nich boty již od velikosti 35. Lišta, po které se posouvá uchycení paty, je z vyztuženého materiálu a velmi snadno se její pomocí nastavuje velikost bot. Utahování se provádí pomocí ráčny, která lze ovládat i v rukavicích.

Výhody: 

  • vhodné pro ženy i větší děti
  • jednoduché uchycení na boty
  • snadné ovládání v rukavicích
  • ocelové stoupací hroty
  • umožňují zamykání paty
  • hmotnost pouze 1860g

Nevýhody:

  • nosnost pouze 80 kg
  • plastový transportní obal

Hodnocení: 93 %

https://sneznice.heureka.cz/inook-rx-lady/#prehled/

Inook OX Man

Zajímavý model renomované francouzské značky. Proti jiným sněžnicím má štíhlejší tvar a vykrojení ve středové části není tak výrazné. Nosná plocha sněžnice je vyrobena z kvalitního plastu, který je ohebný  i v tuhých mrazech. Na na špičce je sněhový ,,rozrážeč,, který vám ušetří spoustu sil při zvedání nohou. Sněžnice OX Man mají dobře vyřešený systém boty a snadno se dají připevnit na turistickou i snowboardovou obuv. Ráčna se dotahuje snadno i v rukavicích.

Výhody: 

  • vhodné pro sportovní použití
  • spolehlivé uchycení na boty
  • zesílené hrany na tvrdý sníh
  • šest ocelových hrotů
  • dva hroty na špičce
  • snadné nastavení velikosti
  • nízká hmotnost

Nevýhody:

  • nosnost pouze 12o kg
  • nevhodné do hlubokého prašanu

Hodnocení: 93 %

https://sneznice.heureka.cz/tsl-symbioz-access/#prehled/

TSL 226 Start

Lehké a odolné sněžnice z kompozitním rámem. Jednoduše se upínají pomocí vázání s ráčnou a mají nastavitelnou podporu paty, kterou využijete při stoupání do kopce. Mají tzv. Hourglass shape – tvar přesýpacích hodin, který umožňuje přirozenou chůzi. Nemusíte mít tak nohy příliš od sebe a šetříte své síly. Součástí je nylonový přepravní obal.

Výhody: 

  • Hourglass shape tvar
  • stahování na ráčnu u nártu
  • Sound and Shock Absorbing System
  • dva přední hroty a 6 ocelových hrotů
  • Heel Lift – nastavitelná podpora paty
  • včetně transportního obalu
  • jednoduché nastavení

Nevýhody:

  • nevhodné pro děti
  • pouze na mírné kopce

Hodnocení: 92 %

https://sneznice.heureka.cz/tsl-226-start/#prehled/

 

Sněžnice Yate Raptor

Všestranné sněžnice  klasické konstrukce, dřevo je ale nahrazeno lehkým hliníkovým rámem. Pod špičkou a patou mají ozubené segmenty pro pohyb na zmrzlém sněhu. Pro pohyb na prudkém svahu se ale příliš nehodí. Do vázání s ráčnami lze upnout různé typy bot od velikosti 35 do 49. Tento model bude skvěle sloužit lesníkům a turistům , kteří se chtějí pohybovat v nepříliš svažitých českých lesích.

Výhody: 

  • ideální pro lesníky i turisty
  • odolný hliníkový rám
  • snadné nastavení velikosti
  • k dispozici ve třech barvách
  • nízká hmotnost

Nevýhody:

  • nosnost pouze 10o kg
  • nehodí se pro svažité trasy

Hodnocení: 90 %

https://sneznice.heureka.cz/yate-raptor/#prehled/

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.