Jaké existují druhy spacáků, jak se od sebe leší a jaký spacák je pro vás nejvhodnější? Pomůžeme vám kompletně s výběrem nejlepšího spacáku a v naší recenzi najdete přehled aktuálně nejlepších spacích pytlů.
Recenze spacáků
Spacák už dávno není jen nezbytnou součástí outdoorové výbavy pro milovníky kempování a táboření. Pořádný spací pytel ocení každý, kdo jezdí na chalupu, nebo mu přijede nečekaná návštěva. V naší recenzi se podíváme na to, jak vybrat nejvhodnější model expediční cestování i pro příležitostné spaní pod střechou. Dozvíte se, jaký model si vybrat na kolo, jaký spacák je ideální pro horské túry a který se naopak nejvíce osvědčí jako nouzová přikrývka pro přespání u kamarádů. .
Obsah recenze
Test spacích pytlů
V recenzi jsme se zaměřili na jednotlivé kategorie spacích pytlů a podle vlastních zkušeností i ohlasů dalších zákazníků jsme vybrali nejoblíbenější modely. Záměrně jsme se vyhýbali výrobkům vyloženě expedičního charakteru pro extrémní podmínky. Důraz jsme kladli spíše na poměr cena/výkon, tak aby jste získali přehled o těch nejlepších typech, dostupných pro běžné turisty i náročnější cestovatele.
Jaké jsou druhy spacáků ?
Podle střihu můžeme na trhu najít tři druhy spacích pytlů .
Mumiový spacák (mumie) – Jak již název vypovídá, jde o ergonomický střih, který kopíruje linie lidského těla. Díky tomu dokonale využívá teplo produkované lidským tělem a brání jeho úniku. Kvůli těmto vlastnostem je ideální pro expediční modely do extrémních teplot i pro ultralehké cyklo spacáky.
Výhody mumiového modelu :
- eliminuje tepelné ztráty – protože lidské tělo nemusí vyhřívat nadbytečný prostor a lze jej stáhnout kolem ramen i hlavy
- dobrá sbalitelnost – střih s minimem přebytečného materiálu jej činí dobře sbalitelným
Nevýhody mumiového spacáku :
- nemožnost úplného otevření – většina mumií nejde zcela rozepnout a použít jako přikrývka. Některé typy mají zip končící v úrovni kolen.
- menší prostor – kolem nohou, boků a ramen je méně prostoru, což však vynahrazují lepší izolační vlastnosti.
Dekový spacák – Tento model lidově zvaný “dekáč“ je klasikou, kterou používali již naši prarodiče. Má půdorys ve tvaru obdélníku a jednoduchou konstrukci. Často jde celý rozepnout a použít jako přikrývka, odtud pramení i jeho název.
Výhody dekového spacáku :
- prostorný – často si jej vybírají zákazníci, kteří potřebují více místa, ať už kvůli postavě, nebo se prostě v noci více převalují. Z tohoto důvodu je i oblíbený mezi dětmi, které mají často neklidné spaní.
- lze jej rozepnout – pokud spíte v místnosti, kde je teplo, nebo táboříte za tropické noci, můžete ho zcela rozepnout a použít jako přikrývku
- nižší cena – díky jednoduché konstrukci jsou tyto spacáky většinou levnější než jiné modely
Nevýhody dekového spacáku :
- větší velikost po sbalení – díky tvaru a použité výplni je po sbalení často větší, než jiné modely.
- tepelné úniky – kolem ramenou a hlavně přes nezakrytou hlavu dochází k větším tepelným ztrátám.
Dekový spacák s kapucí – hybridní model, který v sobě skloubil výhody obou nejběžnějších typů spacáků. U nohou a v bocích si stále zachovává prostornost a pohodlí klasického dekového modelu. Kolem ramen jej však lze stáhnout a pokud si přes hlavu přehodíte stahovací kapuci, budou tepelné úniky minimální. Je rozumným kompromisem mezi “mumií“ a “dekáčem“ a stává se čím dál oblíbenějším.
Které spacáky jsou nejteplejší ?
Nejprve je dobré si uvědomit, že spacák vlastně nehřeje. Jediným zdrojem tepla uvnitř něj je vaše tělo. To co je na každém spacím pytli nejdůležitější je ale výplň, která má za úkol teplo vyzářené lidským tělem, udržet uvnitř. Na tomto principu je vytvořena bariéra proti pronikání chladu k Vaší pokožce. Na to jak “teplý“ spacák je, má vliv nejenom množství izolační náplně, ale hlavně její kvalita. Může se stát, že model s hmotností 1 kg bude mít daleko lepší izolační vlastnosti, než spacák vážící 2 kg. Čím je to dané ? Pojďme si pro lepší pochopení představit izolační výplně.
Spací pytle se syntetickou izolací
Výplň v těchto modelech je syntetická a tvoří jí duté vlákno, nebo speciální mikrovlákno. Právě mezi jednotlivými vlákny se udržuje teplý vzduch ohřátý vaším tělem a brání přístupu chladu. Kvalitní izolační vlákna vyrobená renomovanými výrobci, jako jsou například Thinsulate® od 3M, nebo Primaloft®, Climashield mají uvnitř ještě duté kanálky, které přispívají k zadržování tepla. Nejlevnější spacáky s méně výkonnou izolací používají levná dutá vlákna a proto jsou mezi spacáky v této kategorii velké cenové rozdíly.
Výhody umělého vlákna :
- nenáročné na údržbu – umělá vlákna lépe schnou, dají se prát a nevyžadují žádnou zvláštní péči
- hřeje i vlhké – pokud se stane, že spacák zvlhne, nebo zmokne, zachová si přesto překvapivě dobré izolační vlastnosti.
Nevýhody umělého vlákna :
- kratší životnost – spacáky z umělých vláken mají o něco kratší životnost, než péřové modely.
- objemnější po sbalení – proti spacákům s přírodní izolací (peří) jsou ve stejné teplotní kategorii mnohem objemnější.
Nejlepší spacáky – syntetika
Husky Anapurna – čtyřsezónní spací pytel
Spacák Annapurna od české značky Husky je jedním z nejlepších ve své kategorii na trhu. Může se pochlubit špičkovou izolací, kterou tvoří sedmikanálkové duté vlákno Invista Thermolite Quallofil. Jeho teplotní parametry ho předurčují i pro zimní expedice a táboření v teplotách pod bodem mrazu. V klíčových oblastech od kolen k chodidlům je zesílen pro maximální komfort.
Pinguin Micra – výkonný model pro chladná rána
Spacák Pinguin Micra je dílem české stálice na trhu outdoorového vybavení náchodské firmy Pinguin. Přestože po sbalení má kompaktní rozměry, poskytuje dostatečnou izolaci i na jaře, nebo za chladných srpnových nocí na sklonku léta. Díky nízké hmotnosti ho ocení především cyklisté, nebo ti, kteří při přechodech s batohem na zádech šetří každý dekagram.
Husky Guty – komfortní dekový spacák
Model Husky Guty je jedním z nejkomfortnějších dekových spacáků, které jsme měli možnost otestovat. Je charakteristický především velkorysým vnitřním prostorem, takže ho ocení i ti, kteří se ve spánku často převalují a preferují více místa na nohy, než poskytuje mumie. Dokonalou vychytávkou je odnímatelná flísová vložka, která nejen že zvyšuje tepelný a hygienický komfort, ale můžete jí použít i samostatně.
Péřové spací pytle
Peří je stále nepřekonatelnou izolací používanou ve spacácích, bundách, rukavicích a dalších výrobcích. Péřové spacáky nechybí ve vybavení žádné himálajské expedice, ani v batohu cestovatele v mrazivých krajích. To ale neznamená, že jsou určeny jen do zimního období. Jsou i malé a lehké “péřáky“ které oceníte i při cestách na kole nebo kempování v tuzemsku. Izolační výplň tvoří v těchto modelech husí, kachní, nebo kajčí peří. Nejvíce používané jsou první dvě zmiňované typy. Kajčí peří je extrémně drahá záležitost, protože jeho sběr probíhá dlouho, přímo z hnízd těchto ptáků. Kvalitní peří nesmí být chemicky čištěné, aby si zachovalo přírodní mastné látky a musí mít vysokou plnivost. Tato hodnota je udávaná jako tzv. CUIN. Čím větší je poměr prachového peří proti drobným pírkům, tím je lepší výhřevnost lepší a roste samozřejmě i jeho cena.
Výhody umělého vlákna :
- nenáročné na údržbu – umělá vlákna lépe schnou, dají se prát a nevyžadují žádnou zvláštní péči
- hřeje i vlhké – pokud se stane, že spacák zvlhne, nebo zmokne, zachová si přesto překvapivě dobré izolační vlastnosti.
Nevýhody umělého vlákna :
- kratší životnost – spacáky z umělých vláken mají o něco kratší životnost, než péřové modely.
- objemnější po sbalení – proti spacákům s přírodní izolací (peří) jsou ve stejné teplotní kategorii mnohem objemnější.
Nejlepší péřové spací pytle
Warmpeace Viking 600 – malý, velký borec
Péřový spacák Warmpeace Viking 600 se v čele žebříčku spacáků pohybuje již delší dobu. A právem! Už 30 let jej vyrábí zlatě české ručičky a je to na něm znát. Základ tvoří pečlivě vybírané kachní peří a kvalitní vnější i vnitřní materiály. Doplňte to o značkový japonský zip YKK a dostanete odolný kus outdoorové výbavy, který Vám bude sloužit dlouhá léta.
Prima Polar 1000 – opravdový drtič mrazu
Spacák Prima Polar pochází z výrobní dílny brněnské značky Pima Outdoor a je jako jeden z mála kompletně vyráběný v České Republice. Izolační výplň tvoří z 90% prachové husí peří z tuzemských opeřenců, pečlivě uzavřená v obalu z funkční tkaniny Pertex. Pokud tedy jedete na Island, nebo se chystáte na zimní bivakování v horách, je tento spacák skvělou volbou. Navíc je díky výrobním dílnám v ČR zaručen nadstandardní záruční i pozáruční servis.
Speciální spacáky
Kromě základního dělení na mumiové a dekové spacáky existují také specifické modely, které uspokojí specifické potřeby uživatelů. Někteří výrobci proto vyrábějí i dámské spacáky, spacá pytle pro dva, nebo speciální modely pro děti.
Dětské spacáky
jde vlastně o zkrácené verze spacáků pro dospělé. Kratší délka lépe odpovídá anatomii dětského těla a předchází se tak tepelným ztrátám. Zjednodušeně řečeno, dítě nemusí “vyhřívat“ přebytečný prostor. Verze pro menší děti se vyrábějí často ve veselých pastelových barvách, nebo s dětským potiskem.
Husky Kids Magic – teplá dětská “mumie“
Tento dětský spacák patří mezi nejoblíbenější modely pro malé cestovatele. Je vhodný pro děti od 5 do 12 let a uspokojí i zimomřivé děti na letním táboře, nebo skautské výpravě. Jeho předností je možnost postupného prodloužení, podle toho , jak dítě roste.
Dámské spacáky
jejich konstrukce je přizpůsobena anatomii ženského těla. střih bývá v bederní oblasti rozšířený a někteří výrobci dávají do bederní oblasti více izolačního materiálu. Samozřejmostí je i design a barvy bližší něžnému pohlaví.
Pinguin Comfort – pohodlí pro každou ženu
Tento dámský spacák jsme testovali obzvláště pečlivě a ohlasy od našich drahých poloviček byly veskrze pozitivní. Hlavní věc, kterou si na něm ženy chválí, je dostatečná izolace. Tu obstarává Polyester Micro Lite a díky ní je vhodný i do teplot kolem bodu mrazu. Připomínky snad byly jen na barvu . Zaznamenali jsme dotazy, zda se nevyrábí také v růžové barvě s kytičkami. Bohužel zatím je jen v modré a červené.
Spací pytle pro dva
Rarita na poli spacích pytlů, která je čím dál tím oblíbenější. Pokud plánujete s Vaší drahou polovičkou zůstat po celý život, můžete si koupit jeden spacák dohromady. Nemusíte tak spojovat dva samostatné spacáky a tělesné teplo využijete na maximum.
Jak vybrat nejvhodnější spacák ?
Nejprve si musíte uvědomit k jakému účelu budete svůj spacák používat, kde v něm budete spát a jak ho budete přepravovat. A hlavně – jaké teploty během spánku můžete očekávat ? Jedete-li na cyklovýlet se spaním ve stanu, nebo pod širákem, je vhodné volit lehký, sbalitelný model. Pokud se chystáte na zimní expedici do hor, nebo spíte v teplotách ve velkém chladu – budete volit čtyřsezónní model s komfortními teplotami pod bodem mrazu. Přepravujete – li spacák autem a nejste limitováni jeho hmotností a rozměrem, pak možná zvolíte pohodlný a teplý dekový typ. A v případě, že se se spacákem chystáte položit na chladnější nebo tvrdý povrch, nezapomeňte si také vybrat vhodnou karimatku, která vám kromě měkkého podkladu zajistí i dostatečnou tepelnou izolaci.
Jako porozumět teplotám. které uvádějí výrobci ?
Každý výrobce uvádí většinou na spacáku tři základní teplotní údaje. Důležité je jim však správně porozumět, aby jste vybrali ten správný model. Komfort – tato hodnota je zcela zásadní pro správnou volbu. Jde o teplotu okolního prostředí , ve které se pohodlně vyspíte ve standardním spodním oblečení, aniž by jste pociťovali chlad. Extrém – tuto hodnotu často zákazníci mylně berou za nejdůležitější. Pokud má spacák uvedený např. Extrém -26 °C, znamená to, že v této teplotě sice noc přežijete, ale určitě se kvalitně nevyspíte a po návratu domů vás nejspíše čeká rýma a nabhlazení. O něco příjemnější je hodnota Extrém + , což znamená, že se v příliš teplém spacáku budete v létě potit. U dekového modelu to není tak zásadní, protože jde celý rozepnout, u mumie to ale může být problém.
Slovníček pojmů
Loft – je schopnost vnitřní výplně spacáku zvětšovat po vybalení svůj objem. Ovlivňuje také jeho sbalitenost. Tento ukazatel je lepší u péřových spacáků. U spacích pytlů z dutých vláken muže časem tato schopnost klesat, zejména vlivem nevhodného skladování ve sbaleném stavu
Zateplovací léga – slouží k minimalizování tepelných úniků po celé délce zipu. Někdy je používána i v oblasti ramen
Kompresní vak – součást většiny kvalitních spacáků. Pytel na spacák opatřený stahovacími popruhy umožňuje jeho objem po sbalení snížit až o 30%. Je vhodné jej maximálně utahovat jen po dobu přepravy spacáku a doma ho povolit, nebo spacák volně pověsit ve skříni.