Kvalitní stan je předpokladem kvalitního spánku i v drsných podmínkách. V naší recenzi se dozvíte více o jednotlivých typech stanů a o tom jaký stan je dle srovnání nejlepší zrovna pro vás. Velký průvodce výběrem stanu.
Recenze stanů
Vybrat správný stan není snadné a vyžaduje důkladnou přípravu. Vždyť je to přístřešek, který Vám poskytuje po dobu dovolené, nebo na expedici druhý domov. Přistupujte k jeho výběru se stejnou péčí, jako by jste si vybírali dům, nebo byt. Určitě by jste nechtěli, aby vám do nového příbytku zatékalo střechou, nebo jste měli vlhký sklep. A u stanů je to podobné. V následující recenzi vám poradíme, které typy jsou nejlepší a dlouhodobě nejoblíbenější a proč. Nejdříve si ale pojďme sortiment stanů blíže představit.
Obsah recenze
Základní rozdělení stanů
Stany se dělí hlavně podle účelu, ke kterému je budete využívat a v jakém prostředí se s nimi budete pohybovat. Jiný model se hodí pro pohodový cyklovýlet kolem Balatonu, jiný typ Vám může zachránit zdraví při vichřici v rumunských Karpatech. A pokud plánujete poklidnou rodinnou dovolenou v kempu, oceníte zase jiné vychytávky, než obyvatel stanového městečka na filmovém festivalu v Karlových Varech
Ultralehké stany a bivaky
U těchto stanů je kladen maximální důraz na skladnost, rychlou stavbu a hmotnost. Toho bývá dosaženo často i maximálním zjednodušením konstrukce, snížením tloušťky vrstev, nebo hmotnosti doplňků. Tyto modely jsou vhodné pro uživatele, kteří šetří každý gram váhy a velikost jejich zavazadla je kvůli náročnosti cesty omezená. Využívají je proto hlavně cyklisté, horolezci, motorkáři a cestovatelé, kteří potřebují jen nouzově přespat na jednom místě, rychle se sbalit a pokračovat dále. V některých případech jde o jednoplášťové tunelové bivaky pro jednu osobu. V recenzi jsme se zaměřili na kvalitnější modely, které kromě toho, že jsou lehké, vydrží i déle trvající déšť.
Nejlepší ultralehké stany
Highlander Blackthorn 1 – malý, ale šikovný
Lehoučký jednomístný stan Blackthorn od nepříliš známé značky Highlander je ideální volbou pro cestovatele, kteří chtějí vyrazit na kolo, nebo přespávají v teplejších oblastech a potřebují být chráněni před hmyzem i deštěm. Není to žádný hangár a místo v něm využijete do posledního centimetru. Na druhou stranu ho postavíte rychle a za 5 minut můžete ležet ve spacáku a být chránění před přírodními živly.
Coleman Aravis 2 – odolný i prostorný
Tento ultralehký stan renomovaného výrobce nabízí překvapivě mnoho prostoru ve své kategorii. Velikou konkurenční výhodou jsou dva vchody se dvěmi předsíňkami. Výrazně to zpříjemňuje uléhání do stanu i jeho opuštění na toaletu během noci. Předsíňky navíc vytváří zázemí pro uložení bot, nebo batohu. Nadstandardní jsou i parametry odolnosti vůči dešti.
Expediční a horolezecké stany
Stany určené pro expediční cestování, nebo použití ve vysokých horách mají společné dvě věci. Odolnost a jednoduchou stavbu. V extrémních přírodních podmínkách, kdy šetříte každou minutu se potřebujete na svůj stan prostě spolehnout. U těchto modelů je jednou z nejdůležitějších vlastností odolnost vůči silnému větru, které je dosaženo aerodynamickým tvarem a dostatkem kotvení. Konstrukce těchto stanů bývá často samonosná, tak aby je v nutném případě šlo postavit i na sněhu, kamení, nebo písku. Odolnost vůči sněhu obstarávají tzv. sněhové límce, které lze stejně dobře využít i proti nafoukávání prachu či písku v pouštních podmínkách. Barva expedičních stanů je často výrazná oranžová, nebo červená, tak aby byly dobře vidět na sněhu a usnadnila se tak případná záchranná akce. Podívejte se na dlouhodobě nejoblíbenější expediční stany na českém trhu.
Nejlepší expediční stany
Waterfall double UL – vítěz v mnoha ohledech
Kvůli jedinečným parametrům a skvělému poměru cena/výkon se tento stan dostal na čelo našeho žebříčku expedičních stanů. Přestože před pár lety tuto outdoorovou značku nikdo neznal, dnes je stan Waterfall oblíbeným modelem pro náročné cestovatele. Nabízí variabilní možnosti postavení. V tropech můžete postavit samostatně jen moskytiéru, v náročnějších podmínkách využijete kompletní dvouplášťovou sestavu.
Husky Flame 2 – borec, co se červená
Expediční stan Flame od české značky Husky, má výraznou barvu, ale nemá se za co červenat. Naopak ! Jeho parametry jsou skvělé a zaujaly nás natolik, že ho můžeme doporučit každému, kdo se chystá vyrazit zdolávat horské štíty, nebo tábořit v náročných podmínkách. A pro toho, kdo nechce svítivě červenou barvu je k dispozici i v univerzální zelené.
Turistické stany
Nejrozšířenější kategorie stanů, ve které si každý vybere ten pravý pro svou peněženku, počet osob i způsob cestování. Můžete zde najít modely, které obstojí v tvrdém prostředí islandských plání, ale i typy, které se tváří drsně, ale snesou stěží dešťovou přeháňku na Lipně. Je proto důležité pečlivě vybírat a dobře porozumět hodnotám a názvosloví, které si představíme v závěru tohoto článku. Zatím se podívejte, které turistické stany jsou podle nás ty nejlepší a proč.
Nejlepší turistické stany
Rodinné stany
Tato kategorie stanů zaznamenává raketový růst zájmu. Roste obliba cestování, zlepšuje se i vybavenost kempů. Tam, kde dříve byly jen socialistické dřevěné chatky a špinavé toalety jsou dnes moderní rekreační areály a kempy s bazény a moderním zázemím. I rodinné stany jsou stále sofistikovanější a nabízejí mnoho praktických vychytávek. Při výběru takového stanu si je třeba uvědomit velikost vynaložené investice i skutečnost, že si ho nepořizujete na jednu sezonu. Na trhu najdete rodinné stany pro 4 osoby i obrovské modely pro osmičlennou partu přátel. U těchto stanů není až tak důležitá hmotnost, nebo velikost po sbalení, protože se nepředpokládá, že je budete nosit v batohu. Podstatnější roli při výběru hraje uspořádání prostoru a jeho velikost. Někdo dává přednost otevřenému prostoru, kde spí všichni pohromadě, jiný touží po oddělených ložnicích a větším soukromí. Dobré je si také uvědomit, zda vám a vašim dětem rodinný stan poskytne kromě ochrany před deštěm i nějaké místo pro trávení volného času, nebo vaření. K tomuto účelu má řada modelů prostorné předsíňky, nebo místo mezi ložnicemi. U některých typů se zde bez problémů postaví dospělá osoba, dáte sem kompletní vybavení campingové kuchyňky a ještě zbyde místo na stolek a posezení. Rada výrobců rodinných stanů myslí i na otvory pro vedení kabeláže, nebo samostatná vstupní “dvířka“pro domácí mazlíčky. A které stany pro rodinu nás zaujaly nejvíce ?
Nejlepší rodinné stany
Husky Baul 4 – vysoký standard
Rodinný stan Husky Baul 4 představuje čtyřmístný model pro nenáročnou rodinu. Protože nemá oddělenou ložnici, je vhodný zejména pro kempování s malými dětmi, které vyžadují vaší přítomnost. V prostorné předsíňce je možné se vzpřímeně pohybovat a její rozměry umožňují umístění kempingových křesel i zavazadel. V ložnici najdete odkládací kapsy na brýle i dostatečné větrání pro dobrou cirkulaci vzduchu.
Pinguin Base Camp – prostorná kempinková základna
Rodinný stan Pinguin Base Camp je ideálním základním táborem pro všechny výletníky, kteří chtějí trávit dovolenou na jednom místě. Podle našeho názoru je skvělou volbou na letní dovolenou u moře i pro pohodový pobyt v tuzemském kempu. Zaujaly nás na něm hlavně oddělené ložnice, chráněné moskytiérou proti otravnému hmyzu a prostorná předsíň. V předsíňce se při její výšce 190 cm dá vzpřímeně pohybovat a za deště nabízí dostatek prostoru pro hraní společenských her, nebo vaření. Ložnice oddělené touto předsíní poskytují dostatek klidu i soukromí rodině, nebo skupině přátel. Zajímavostí je i podlážka s vodním sloupcem 10.000 mm , což je hodnota běžná spíše u lepších turistických stanů.
Coleman Galileo 5 – jednoduše komfortní
Prostorný rodinný stan Coleman Galileo 5 jsme si oblíbili kvůli několika praktickým drobnostem, které u jiných výrobců většinou chybí. Největším překvapením je prostorná předsíňka, ve které se můžete bez problémů vzpřímeně pohybovat a díky poloprůhledným oknům působí spíše jako zimní zahrada. Za deště v ní můžete hrát u stolku karty, nebo vařit, v parných dnech přes ní bude cirkulovat vzduch. Dvě velké ložnice, oddělení přepážkou jsou ideální pro zachování soukromí. Okna v ložnici i předsíni lze jednoduše zatemnit, takže si můžete bez obav přispat. Skvělou vychytávkou jsou i fixační body a průchodky pro vedení kabeláže k chladícímu boxu a dalším zařízením.
Rybářské stany
Specifická kategorie stanů pro milovníky rybaření nenabízí tolik druhů jako turistické, nebo rodinné modely. Společným rysem přístřešků pro rybáře je jednoduchá kopulovitá stavba, zelená barva a otevřená přední stěna. Za nepříznivého počasí tak máte pruty před stanem, ale stále máte dokonalý přehled o dění na vodní hladině a rybářském náčiní. Nejprostornější rybářské bivaky jsou dostatečně veliké pro umístění dvou lehátek, nebo campingových židlí.
Plážové stany a přístřešky
Ať už pojedete na dovolenou k moři, nebo venkovní koupaliště v tuzemsku, určitě se s plážovými stany setkáte. Slouží k vytvoření zázemí, ochrání vás před sálajícím sluncem, větrem, pískem i pohledy zvědavých oči. Snadno se staví a ke kotvení používají spíše než kolíky kapsy, které naplníte pískem, nebo kameny. Není u nich důležitá nepromokavost, ale ochrana před UV zářením a rychlá stavba. V přepravním balení se vejdou to cestovního zavazadla, tak aby šly bez problémů přepravovat třeba letadlem.
Slovníček pojmů – stany
Dvouplášťový stan – Tento typ je tvořený dvěmi oddělenými vrstvami – tropikem a moskytiérou. Tím je zabezpečeno, že kapičky vodní páry z vašeho dechu se budou srážet na vnější vrstvě tropika. Pod ním se nachází vnitřní stan tzv. moskytiéra, která má za úkol vás ochránit před nepříjemnými parazity a zároveň vás odděluje od kapiček kondenzovaných na tropiku
Kopulová konstrukce (iglů) – nejběžnější konstrukce turistických stanů, která nahradila zastaralé “áčko“. Je tvořena dvěma, nebo více překříženými pruty. Její předností je jednoduchá stavba a výborná odolnost proti větru. Taková konstrukce je samonosná a stan lze použít i bez vypínacích šňůr.
Tunelová konstrukce – tvoří jí většinou dva, nebo více prutů ve tvaru písmene “U “. Bývá použita u ultralehkých bivakovacích stanů i u velkých rodinných modelů. Taková konstrukce není samonosná a stan musíte vypnout do správného tvaru pomocí kotvících lanek.
Laminátové pruty – konstrukční tyčky vyrobené z kompozitního materiálu. který obsahuje skleněná vlákna a vytvrzenou umělou pryskyřici. Jejich předností je nízká cena, nevýhoda spočívá v nižší odolnosti v ohybu.
Duralové (durawrapové) pruty – konstrukční tyčky vyrobené ze slitiny hliníku. Jsou součástí dražších modelů a vyznačují se nízkou hmotností a odolností vůči větru. Hliníková konstrukce se většinou jen ohne, ale pruty neprasknou.
Vodní sloupec – magické číslo uváděné v mm vodního sloupce je jednou z nejdůležitějších hodnot, na kterou by jste měli brát zřetel. Určuje nepromokavost materiálu vnějšího stanu, nebo podlážky. V Čechách si u tropika vystačíte s hodnotou kolem 3000 mm, pokud jedete do drsnějších podmínek, poohlédněte se po stanu s hodnotou kolem 4000 mm. U podlážky by tyto hodnoty měly být ještě vyšší. Za dostatečnou je považována hodnota kolem 5000 mm.