Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.
Recenze strojků na vlasy
Strojek na vlasy (jinak také zastřihovač na vlasy) je praktické zařízení, které vám ušetří peníze. Kvůli úpravě vlasů už nebudete muset každý měsíc chodit ke kadeřníkovi. Kvalitní model pořídíte okolo 1000 až 2000 Kč. V naší recenzi se podíváme na důležité parametry, na které byste se měli při výběru zaměřit. Přidali jsme také pár užitečných tipů k používání. Na konci textu najdete srovnání nejlepších strojků na vlasy.
Obsah recenze
Jak vybrat strojek na vlasy
V naší recenzi se budeme zabývat zastřihovači na vlasy pro běžného zákazníka. Najdete zde základní parametry, podle kterých snadno vyberete ten správný model. Zaměřte se na následující:
- Typy nástavců: kromě základních pevných a posuvných se setkáte i s dalšími nástavci, díky kterým si ze strojku na vlasy vytvoříte multifunkčního pomocníka pro dokonalou úpravu vzhledu.
- Druhy napájení: strojky na vlasy se dají napájet pomocí akumulátoru, ze sítě nebo pomocí obojího. Připojení ze sítě zajistí větší výkon, za to akumulátor flexibilitu.
- Materiál čepelí: má vliv nejen na pořizovací cenu, ale také na výdrž, údržbu a celkový komfort při používání.
- Rozměry a hmotnost: byste možná na první odhad nepovažovali za důležitý parametr, nicméně při delším používání si jich začnete všímat. Raději si je proto ještě před koupí ozkoušejte, nejlépe v prodejně.
V závěrečné části našeho textu najdete také rady ohledně toho, jak se strojek ovládá, jaké funkce vám usnadní používání a jak na údržbu. Pokud chcete strojek na cestování, prohlédněte si kapitolu Jak by měl vypadat ideální cestovní strojek na vlasy.
Dále jsme přidali také přehled dalších přístrojů pro úpravu vzhledu. Vy však můžete mít všechny v jednom – stačí si koupit strojek na vlasy se správnými nástavci. A na úplném konci najdete srovnání aktuálně nejlepších strojků na vlasy.
Typy nástavců (hřebenů)
Různé nástavce dokážou vytvořit trochu jiný účes. Hřeben strojku na vlasy vybírejte tedy podle toho, jaké si chcete upravovat a zastřihovat vlasy. Některé modely jsou k dostání i s nástavci na vousy. Vyřešíte tak hned dva problémy pomocí jednoho přístroje. Pojďme se podívat na typy nástavců, mezi kterými se můžete rozhodovat.
Pevné nástavce
Pevné nástavce je takový základ, který mají především strojky z levnější kategorie. Mají pevně stanovenou délku, kterou budou zastřihovat. Velikosti od sebe mají rozestup cca 3 mm. Ze sady vyberete velikost hřebenu, kterou chcete, připevníte a můžete začít se stříháním.
Posuvné nástavce
Posuvné nástavce jsou mnohem flexibilnější než pevné. Můžete si u nich nastavit přesně takovou délku, která se vám líbí. Hřeben se dá posouvat po 1 mm, ale někdy i méně, například po 0,5 mm apod. Jednoduše si tak zastřihovač na vlasy přizpůsobíte přesně podle své potřeby.
Posuvné hřebeny byste našli převážně u dražších strojků na vlasy, jelikož jde o pokročilejší technologii. Díky tomu, že se dá hřeben různě posouvat a přizpůsobovat, nebudete součástí výbavy strojku x dalších kusů nástavců. V balení jsou zpravidla nástavce jen dva, a tak je toto řešení mnohem skladnější a vhodnější na cesty.
Další typy nástavců, které najdete v příslušenství
Kromě pevného nebo posuvného nástavce, který si vyberete v základním vybavení, mají některé strojky i další praktické hřebeny. Díky nim se z tohoto přístroje stane všestranný pomocník, který si poradí nejen s vlasy, ale i vousy či nechtěnými chloupky. Které nástavce jsou ještě k dostání?
- Zastřihovač vousů
- Zastřihovač chloupků v nose (či v uších)
- Nástavec na vousy
- Nástavec pro holení těla
Některé nástavce jsou určené k plošným, jiné k více detailním úpravám. Pokud chcete, dají se pořídit i detailní zastřihovače na vousy nebo nástavce na holení. Jak vidíte, stačí si jen ujasnit, co požadujete a na trhu určitě najdete přesně to, co hledáte.
Druhy napájení
Na trhu narazíte na dva základní druhy napájení strojku na vlasy, a to ze sítě a z akumulátoru. Některé modely kombinují obě možnosti. Každý druh napájení má své pro i proti a hodí se na trochu jiné používání. Pojďme se na ně podívat více do detailů.
Strojek s napájením ze sítě
Strojky, které jsou napájené ze sítě, mají větší výkon. Navíc nejste limitovaní baterií, a tak ho můžete mít zapnutý tak dlouho, jak budete potřebovat. Doba provozu je prakticky neomezená. Počítejte ale s tím, že bez přístupu k elektřině si neostříháte vlasy. Proto se příliš nehodí na cestování. Na domácí použití je ale jako dělaný.
Strojky s akumulátorem
Zastřihovač na vlasy s akumulátorem se hodí nejen na cesty. Vyhledávají ho i zákazníci, kterým při práci překáží kabel. Díky bezdrátovému použití se s ním můžete stříhat kdekoliv. Nebude vás limitovat ani délka kabelu, ani elektrická síť.
Je vždy lepší pořídit strojek s kvalitnějším akumulátorem, například značky Li-Ion. Nabíjí se rychleji a déle vydrží. Druhým nejčastějším typem jsou akumulátory typu Ni-MH. Ty se nabíjí podstatně déle a jsou méně kvalitní.
Na délku nabíjení si dejte pozor. Některé levné strojky se nabíjí dlouhé hodiny. Čekání je nekonečné, a navíc nic nevydrží – po půl hodině stříhání je musíte nabít znovu. Ideální je taková doba nabití, která se blíží době provozu. Je opravdu neekonomické koupit si strojek, který se nabíjí tři hodiny, ale ve finále vám vydrží jen 20 minut.
Kromě délky nabíjení si ohlídejte také výdrž strojku na jedno nabití. Ta je nejčastěji v řádech desítek minut. Čím delší výdrž, tím je to pro vás lepší a pohodlnější. Doporučujeme koupit takový strojek, který vydrží alespoň hodinu v provozu.
Pozor – na trhu narazíte také na strojky na obyčejné baterie. Ty vám příliš nedoporučujeme. Vybíjí se velmi rychle a ruku na srdce, nové baterie nejsou zrovna nejlevnější, především pokud je musíte kupovat každý týden. V dlouhodobém horizontu se vám tato varianta rozhodně nevyplatí. Pokud ale jedete někam, kde není vůbec žádná elektřina, jako nouzové řešení nejsou zas tak špatné.
Strojek s kombinovaným napájením
Zastřihovač na vlasy s kombinovaným napájením můžete doma strčit do zásuvky a na cestách využívat bezdrátově. Někomu vyhovuje bezdrátové zastřihávání i doma, a tak pokud se vám během práce strojek vybije, jednoduše ho připojíte do elektřiny a můžete pokračovat. To je největší výhoda zařízení s kombinací akumulátoru i síťového připojení. Dejte si ale pozor na to, aby strojek skutečně tuto funkci měl. Některé starší modely to neumí a po vybití musíte počkat, až se znovu nabijí.
Materiál čepelí
Možná si říkáte, že na tomto parametru zas tolik nezáleží. Není to docela pravda. Materiál břitů se odrazí na výdrže nástavce, jeho údržbě a toho, jak dobře se vám s ním bude pracovat. Nejčastěji se setkáte s nerezem, ocelí a titanem, keramické nejsou tak časté, za to jsou velmi kvalitní.
Nerezové čepele
Nerezové čepele jsou odolné vůči korozi. Snadno se udržují, protože je můžete oplachovat pod tekoucí vodou a nemusíte se obávat, že zreznou. Tento materiál je levný a má ho většina levnějších strojků na vlasy. Bohužel takový břit dlouho nevydrží ostrý.
Ocelové čepele
Stejně jako čepele z nerezového materiálu, se i tyto břity rychle ztupí. A jelikož nejsou odolné vůči korozi, nemůžete je umývat vodou. Jelikož jsou levné, doporučujeme je zákazníkům, kteří budou strojek používat jen občas a nepotřebují tu nejšpičkovější kvalitu.
Titanové čepele
Titan je velmi dobrý materiál. Je kvalitní a jen tak se neotupí. Má totiž samoostřící vlastnosti. Navíc je odolný proti rezavění. Odolnost a kvalita se odráží na jeho ceně – titan patří mezi dražší materiály. Pokud ale používáte strojek často a chcete mít přístroj, na který se můžete spolehnout, vsaďte právě na něj.
Keramické čepele
Stejně jako titanové, ani keramické čepel se neztupí. Vydrží vám dlouhá léta, tedy pokud je nerozbijete. Keramické břity jsou totiž křehké a při neopatrné manipulaci by se mohly rozbít. Dejte si na to pozor především při cestování. Ani čištění není tak jednoduché. Nedají se totiž mýt pod vodou.
Rozměry a hmotnost
Ač byste na to zřejmě ani nepomysleli, rozměry a hmotnost je důležitý parametr. Ač se neodrazí na výkonu, je klíčový pro váš komfort. Určitě nechcete pracovat se zbytečně velkým strojkem, ze kterého vás bude za chvíli bolet ruka. Tento údaj si hlídejte především v případě, že hledáte strojek pro cestování.
Tento parametr je hodně subjektivní. A tak vám nemůžeme doporučit nic jiného, než zajít do prodejny a zastřihovač na vlasy si potěžkat a vyzkoušet. Výrobci nám rozhodování příliš neulehčují. Hmotnost ani rozměry totiž ve většině případů neuvádějí. Osobní zkušenost je tak nakonec to jediné, na co se dá spolehnout.
Jak se strojek na vlasy ovládá
Nastavit délku střihu a zapnout strojek není žádná věda. Nejčastěji se setkáte s ovládáním pomocí posuvného ovladače s kolečkem (nebo bez). Vychytávkou posledních let je dotykový displej, na kterém si snadno a pohodlně nastavíte vše, co potřebujete.
Takový stroj je přesný na desetiny milimetrů. Počítejte ale s vyšší pořizovací cenou. Výhodou je, že vás displej bude informovat také o stavu baterie, a tak vás nikdy strojek nepřekvapí v tu nejméně vhodnou chvíli tím, že je vybitý.
Jaké funkce se vyplatí požadovat
Strojek na vlasy je šikovná věcička. Avšak pokud si pořídíte zařízení s těmi správnými funkcemi, bude se vám používat jedna radost. Vypsali jsme zde ty, o kterých si myslíme, že by vás mohly potěšit.
- LED indikátor: ukazuje stav baterie.
- Paměťový zámek: zapamatuje si délku střihu a nastavení čepelí, po zapnutí tak můžete stříhat ve stejné délce.
- Systém odsávání: nasává ustřižené vlasy, vousy a chlupy do prostoru uvnitř strojku. Tato funkce je skvělá, kdo by se nechtěl vyhnout nepořádku při stříhání.
- Turbo funkce: urychlí stříhání.
Jak se strojek na vlasy udržuje
- Důležité je zastřihovač na vlasy po každém použití očistit. Jak na to? To záleží na materiálu břitů a také na typu konstrukce. Některé se jednoduše umyjí vodou. Omyvatelné čepele musíte z konstrukce sundat a omýt zvlášť – sama konstrukce nesmí přijít do kontaktu s vodou. Pokud je konstrukce vodotěsná, tak ho můžete bez obav namočit. Některé materiály jsou ale náchylné na rezivění. U nich se nečistot zbavíte kartáčkem (klidně i na zuby) nebo štětcem.
- Břity je dobré čas od času promazat. To záleží na tom, jak často je používáte. Výrobce by měl dodat v balení olejničku, kterou čepele ošetříte.
- Ostření probíhá automaticky, tak jak se o sebe čepele třou. V této oblasti tedy máte o starost míň.
Jak by měl vypadat ideální cestovní strojek na vlasy
- Kombinované napájení
- Vhodný pro zásuvky s různým napětím (ne všude se setkáte se stejným napětím v zásuvkách jako v ČR)
- Titanová čepel – neotupí se, je odolná a lze ji omývat pod vodou
- Menší rozměry a hmotnost
Další přístroje pro úpravu vzhledu
Pokud si na úpravu vzhledu potrpíte, možná byste se rádi poohlédli i po dalších strojcích. Na trhu najdete speciální zařízení nejen na vlasy, ale i na vousy a chlupy.
- Holící strojek
- Zastřihovač chloupků v nose
- Zastřihovač vousů
Ideálním řešením určitě je pořídit si jeden strojek na vlasy s více nástavci. Budete tak mít jeden přístroj, který zvládne téměř cokoliv a ušetříte peníze.
Nejlepší zastřihovače na vlasy
Philips Hairclipper series 5000 HC5612/15
Tento strojek nabízí skvělý výkon za výhodnou cenu. Nabízí kombinované napájení. Snadno se s ním pracuje, ergonomicky tvarovaná rukojeť a velikost je tak akorát do dlaně. Břity se samí ostří, nemusíte si s nimi tedy dělat starosti. Také údržba je jednoduchá, stačí strojek omýt pod vodou. Délku střihu nastavíte pomocí dvou hřebenů, a to v délce 3 až 28 milimetrů. Součástí balení je nástavec na úpravu vousů.
Wahl Stainless Steel Trimmer 9818
Wahl nabízí délku střihu od 0,5 do 25 mm. Nástavců v balení najdete 7, kromě stříhání vlasů také na zastřihávání chloupků a vousů. Má čepele z odolné karbonové oceli. Tu je ale potřeba čistit kartáčky, nesmí přijít do styku s vodou, jinak vám začne rezavět. Přístroj se napájí kombinovaně – jak ze sítě, tak z akumulátoru. Na jedno nabití, které zabere zhruba hodinu, vydrží pracovat až 240 minut.
Remington HC5035
Remington HC 5035 pracuje dobře jako hodinky, při stříhání se nezadrhává, a navíc nenadělá mnoho hluku. Napájí se ze sítě, a tak nabízí poměrně slušný výkon. Nástavce jsou pevné a v balení jich najdete 9 (délka vlasů po zastřižení je 0,5 až 25 mm). Čepel je nerezová a pro údržbu ji stačí omýt pod vodou. Je však nutné ji sundat z nástavce, jelikož strojek by se při kontaktu s vodou poničil.
Philips Series 7000 HC7460/15
Strojek na vlasy od značky Philips řady 7000 má samoostřící ocelové břity, které je potřeba čistit kartáčkem. V balení má 3 nástavce, které si můžete upravit až do 60 různých délek střihu (od 0,5 mm až 42 mm). Má překvapivě tichý chod, a navíc pracuje rychle díky silnému výkonu. Hodí se i na stříhání velmi hustých vlasů. Ovládání je komfortní díky LED displeji. Nabízí kombinované napájení. Akumulátor se nabíjí jednu hodinu a vydrží v provozu dvě hodiny.
Braun HC5030
Braun HC5030 má bytelnou konstrukci, kterou můžete bez obav omývat pod vodou společně s břity. Ač materiál čepelí výrobce neuvádí, jsou samoostřící a nerezové. Co se délky nástavce týče, tak tu si můžete nastavit podle libosti v 16 různých stupních, přičemž minimální délka je 3 mm. Tento model má kombinované napájení, což využijete zejména při cestování. Baterie se ale nabíjí poměrně dlouho, a to 8 hodin.