Recenze sušiček na maso

Nejlepší poměr cena/výkonNejlepší výbavaDobrá volba za rozumnou cenuNejlepší výbava za nízkou cenuDoporučujeme
G21 Paradiso BigG21 BreezerSencor SFD 851GRSilvercrest SDAG 250 A1Concept SO 2041
+ Výkon+ Regulace teploty+ Jednoduché ovládání+ Nízká cena+ Dobrý výkon
+ Suší rovnoměrně+ Snadná údržba+ Usuší spoustu druhů potravin+ Skladný+ Přehledné ovládání
+ Skvělá cena+ Kvalitní provedení+ Skladná+ Šikovné funkce+ Silikonová forma pro výrobu müsli tyčinek v balení
- Signalizace je poměrně hlasitá- Zespodu se hodně zahřívá- Menší sušící plocha- Malý příkon 250 W- Mírně hlučná
Ověřit cenuOvěřit cenuOvěřit cenuOvěřit cenuOvěřit cenu

Sušička na maso je vlastně klasická sušička potravin s jistými specifiky. Co je důležité při výběru ohlídat a jak nenaletět? Přečtěte si naši recenzi sušiček na maso, díky které si snadno a rychle koupíte tu svoji. Na závěr jsme přidali také tipy na nejlepší sušičky na maso pro rok 2022.

Jak vybrat sušičku na maso

Nejprve se rozhodněte, jaký typ sušičky chcete. K dostání jsou levnější modely s ventilátorem uprostřed, nebo dražší a výkonnější s bočním plněním. U sušičky na maso vždy hlídejte, aby zvládla pracovat v teplotě 60 až 70 °C.

Počet plat, příkon a výkon ovlivní, jaké množství a jak rychle budete maso sušit. K některým modelům je možné plata přikupovat. Je dobré zvážit i materiál, rozměry, hmotnost a hlučnost. Třešničkou na dortu jsou praktické funkce a vlastnosti, které vám vše usnadní. A samozřejmě cena. Spolehlivý model seženete již okolo 2000 Kč.

Typy sušiček na maso

Klasické sušičky na maso

Klasické sušičky na maso poznáte podle ventilátoru uprostřed. Dobré hlavně na občasné použití. Patří totiž mezi levnější. Potraviny vysouší pomocí cirkulace vzduchu. Malé mínus je v tom, že se v nich větší dávka nevysuší rovnoměrně. A proto je lepší dovnitř dávat jen menší množství masa. Případně plata prohazovat. Zároveň spotřebují poměrně dost elektřiny, proto je raději nezapínejte každý den.

Klasické sušičky na maso jsou k dostání ve dvou základních tvarech jako:

  • kulatá sušička na maso
  • hranatá sušička na maso

Vyzkoušeli jsme oba typy. Do hranatého se nám lépe rovná maso, je to takové tradičnější. Ve finále je ale jen na vás, co vám vyhovuje.

Sušičky na maso s bočním plněním

Sušičky na maso s bočním plněním připomínají troubu a jsou vždy hranaté. Ventilátor je umístěný na zadní stěně. Díky tomu patří mezi prostornější a výkonnější. Usušíte v nich větší množství potravin. Sušení probíhá rovnoměrně a rychle, nemusíte střídat plata a vlastně se o sušičku vůbec jakkoliv během procesu starat.

Sušičky na maso s bočním plněním jsou sice dražší, ovšem na energii nejsou tak náročné. Zároveň mají robustnější konstrukci z kvalitního a odolného materiálu. Pokud chcete maso upravovat často, doporučujeme tento typ.

Pozor na teplotu

Jeden z nejdůležitějších parametrů je to, aby sušička na maso zvládla teplotu 60 až 70 °C. Pokud to neumí, ani ji nekupujte. Při nižších teplotách (které sice využijete k sušení bylinek nebo ovoce) se maso zkrátka neusuší.

Teplota se většinou dá regulovat. Získáte tak multifunkční přístroj, který využijete i na sušení již zmíněných bylinek, ovoce, ale třeba i hub, těstovin a dalších potravin.

Zaměřeno na plata

Sušičky na maso seženete v různých velikostech. Počet plat (většinou jich je 5 až 12) rozhodne o tom, kolik toho vysušíte na jednu várku a jak dlouho vám zabere usušit celý flák masa. Jelikož se maso krájí na opravu tenoučké plátky, doporučujeme alespoň 7 plat a víc.

Pokud se do toho chcete pustit ve velkém, raději si kupte model, ke kterému lze plata dokoupit. Časem sami zjistíte, jaká „velikost“ sušící plochy je pro vás ta pravá.

U klasických sušiček s ventilátorem uprostřed je nepříjemné to, že vám kousek plochy sebere právě ventilátor, který prochází prostředkem plat. V tomto případě možná raději zvažte o něco větší model.

Příkon a výkon, aneb co sušička na maso dokáže

Největší počet plat vám bude ve finále k ničemu, pokud nebude mít vaše sušička na maso dostatečně uspokojivý výkon a příkon. Výrobci někdy výkon zamlčují. Doporučujeme si oba parametry prověřit, abyste potom nebyli nemile překvapení. Protože to, že má spotřebič vysoký příkon, nemusí automaticky znamenat, že to promění i v uspokojivý výkon. Pojďme si tyto termíny rozebrat.

Příkon

Příkon vypovídá o tom, jakou má sušička na maso spotřebu. Nejčastěji se setkáte s hodnotami 230 až 630 W, přičemž nějakých 500 W je takový zlatý střed. Příliš vysoký příkon je zbytečný a akorát bude čerpat nadmíru elektřiny. Příliš malý příkon zase ukazuje na spotřebič, který nezvládne sušit uspokojivě.

Výkon

Topný výkon napoví, jak dlouho bude sušička na maso pracovat, než dávku vysuší. Opět doporučujeme hodnotu okolo 600 W (ale klidně i výš), abyste sušením nestrávili celý den. Uspokojivý výkon se stará i o dostatečné odvádění vlhkosti, která během procesu vzniká a je zkázou každého sušeného masa.

Hlídejte si rozměry a hmotnost

Ne všichni máme obrovskou kuchyň. Pokud doma bojujete s nedostatkem prostoru, možná byste měli dvakrát rozvážit, jak velkou a těžkou sušičku na maso pořídit. Nepatří mezi nejmenší drobné spotřebiče, většinou se vejde přesně do náruče.

Co se hmotnosti týče, tak ty kruhové patří mezi lehčí a manipulaci s nimi zvládne i starší osoba. Hranatý typ je o něco těžší. Některé modely váží i 10 kg, což už může být pro někoho problém. Ve finále nezávisí ani tak na tvaru, jako na materiálu, ze kterého je sušička na maso vyrobená.

Materiál sušiček na maso

  • Plastové sušičky na maso jsou levnější. Pláty se ne vždy smí mýt v myčce, pokud tedy nejsou z pevnějšího plastu. Raději si ověřte, jak na tom daný model je. Jak už to s plastem bývá, není tak odolný a může se při nesprávném používání zlomit.
  • Sušičky na maso z nerezu patří mezi vysoce kvalitní a odolné spotřebiče. Z nerezu se vyrábí hlavně sušičky s bočním plněním a hranaté sušičky. Tento model je odolnější vůči vysokým teplotám, a tak může běžet i několik dnů vkuse. Pláty se většinou dají mýt v myčce.

Hlučnost

Pokud sdílíte kuchyň s obývacím pokojem, vyplatí se koupit sušičku na maso s tichým chodem. Průměrná hladina hluku u sušiček na maso je okolo 40 dB, což je v takovém případě dostačující. Samozřejmě čím nižší hodnoty, tím lépe pro vás. Hodnota nad 50 dB už může rušit.

Jaké funkce a vlastnosti se vyplatí?

  • Pojistka proti přehřátí. Důležité zejména u plastových modelů. Určitě si nepřejete, aby ve vaší kuchyni došlo k nehodě. Pojistka ohlídá, že se po překročení určitého bezpečného bodu spotřebič sám vypne.
  • Časovač. Dalším bezpečnostním prvkem je časovač. Nastavíte interval (popř. program), zapnete a jakmile uplyne stanovená doba, sušička na maso se sama vypne.
  • Termostat neboli regulace teploty. U šikovnějších modelů regulujete teplotu podle vlastní preference. Nejste tedy limitování jednotlivými programy, ale můžete experimentovat a najít to, co vám funguje nejlépe.
  • Zvukový signál. Po skončení programu vás spotřebič informuje, že je hotovo. Potraviny vyndejte a zkontrolujte, že se dílo povedlo.
  • Infračervené záření. Tato funkce se bohužel vyskytuje jen u těch nejdražších sušiček na maso. Nutno říct, že na sušení masa je naprosto bezkonkurenční. Tzv. solární mód je totiž šetrný k jeho struktuře a živinám, které obsahuje.

Kolik stojí sušička na maso

Jako vždy záleží na tom, co očekáváte. Takový uspokojivý základ je cena do 2000 Kč. O něco dražší spotřebič už nabídne lepší výkon, velikost a funkce. Takový zlatý střed je od 3000 Kč nahoru. Profi přístroje s ďábelským výkonem až 1000 W stojí klidně přes 10 000 Kč a amatérský kuchtík je příliš nevyužije. Jsou vhodné hlavně pro komerční využití.

Nejlepší sušičky na maso

G21 Paradiso Big

G21 Paradiso BIG 5krát za sebou získal ocenění Top v kategorii v soutěži Produkt roku na serveru Heureka.cz. Nabízí vysoký příkon 550 W. Co se teploty týče, tu lze nastavit od 40 °C do 70 °C. Suší spolehlivě a rovnoměrně. Ideální na běžné a občasné použití. Po skončení programu vám dá zvukový signál. Jednotlivé pláty od sebe nejsou příliš vzdálené, to ale při sušení masa nijak nevadí.

Nejlepší poměr cena/výkon
G21 Paradiso Big
+ Výkon
+ Suší rovnoměrně
+ Skvělá cena
- Signalizace je poměrně hlasitá
Ověřit cenu

G21 Breezer

G21 Breezer patří mezi výkonné sušičky s robustní konstrukcí. Umožňuje regulovat teplou po pěti stupních, snadno v ní tedy usušíte nejen maso, ale i další druhy potravin. Nabízí šest nerezových plat, mezi kterými je dostatek prostoru. Vzduch proudí horizontálně, a perfektně tak usuší každý kousek. Bohužel je trochu hlučnější a vzhledem ke konstrukci nepatří mezi nejlehčí modely.

Nejlepší výbava
G21 Breezer
+ Regulace teploty
+ Snadná údržba
+ Kvalitní provedení
- Zespodu se hodně zahřívá
Ověřit cenu

Sencor SFD 851GR

Tato sušička potravin má pět plátů na sušení. Teplotu lze nastavit od 35 °C do 70 °C, a tak ji využijete na sušení masa, ovoce, hub a dalších. Za danou cenu nečekejte zázraky, ovšem na občasné sušení je to akorát. Má ochranu proti přehřátí a otáčivá plata. Sušící plocha ale není příliš velká.

Dobrá volba za rozumnou cenu
Sencor SFD 851GR
+ Jednoduché ovládání
+ Usuší spoustu druhů potravin
+ Skladná
- Menší sušící plocha
Ověřit cenu

Silvercrest SDAG 250 A1

Uspokojivý výkon za velice přívětivou cenu nabízí sušičky z Lidlu od firmy Silvercrest. Pokud chcete vyrábět vlastní jerky jen občas a nemáte vysoké nároky, bez problémů si vystačíte. Zvládne usušit jak maso, tak ovoce či bylinky. Disponuje vestavěným termostatem a ochranou proti přehřátí. Nádoby a základnu navíc můžete mýt v myčce.

Nejlepší výbava za nízkou cenu
Silvercrest SDAG 250 A1
+ Nízká cena
+ Skladný
+ Šikovné funkce
- Malý příkon 250 W
Ověřit cenu

Concept SO 2041

Sušička potravin se sedmi sušícími platy a příkonem 500 W potěší prostornými pláty a velkým výkonem. Teplotu můžete regulovat sami, a to v rozmezí od 35 °C do 70 °C. Časovač lze nastavit až na 48 hodin. Digitální ovládání je přehledné a jednoduché. Navíc disponuje pojistkou proti přehřátí.

Doporučujeme
Concept SO 2041
+ Dobrý výkon
+ Přehledné ovládání
+ Silikonová forma pro výrobu müsli tyčinek v balení
- Mírně hlučná
Ověřit cenu

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.