Recenze sušiček

  • Nejlepší poměr cena/výkon
    95 %

    Beko DPS 7405 G B5

    • ideální poměr ceny a výkonu
    • šikovné funkce
    • delší doba sušení
    8980 Kč Zkontrolovat ceny
  • Nejlepší výbava
    94 %

    LG RC82EU2AV4W

    • hybridní model
    • funkce (včetně smart)
    • vyšší cena
    15990 Kč Zkontrolovat ceny
  • Dobrá volba za rozumnou cenu
    92 %

    Beko DPY 8506 GXB1

    • tichý chod
    • úsporná
    • otevírání dveří z pravou na levou stranu by mohlo být jednodušší
    11490 Kč Zkontrolovat ceny
  • Dobrá volba za rozumnou cenu
    89 %

    Candy CSO4 H7A2DE-S

    • vhodná do menší domácnosti
    • lze připojit k Wi-Fi
    • hlučná
    11990 Kč Zkontrolovat ceny
  • Nejlepší výbava za nízkou cenu
    87 %

    Candy CSO C8DG-S

    • nízká cena
    • 14 programů
    • vyšší spotřeba energie
    6685 Kč Zkontrolovat ceny

Sušičky jsou neocenitelným pomocníkem v domácnosti. Pomohou vám nejen vysušit prádlo, ale navíc často usnadní i pozdější žehlení. Vyrábí se v několika variantách umístění, a tak se vejdou i do malých domácností. Cena sušičky se pohybuje okolo 10 000 Kč. Na trhu se setkáte s několika druhy, které mají své plusy i mínusy. V následující recenzi se podíváme na to, jak vybrat sušičku na prádlo. Na konec jsme připojili také srovnání nejlepších sušiček.

Jak vybrat sušičku prádla

Nejprve si ujasněte, zda sušičku skutečně potřebujete. Seznamte se s jejími výhodami a nevýhodami. Pokud u vás převáží výhody, rozhodněte se, jaký druh se bude do vaší domácnosti hodit. Další výběr můžete vést podle energetického štítku, ten vám totiž vše o těch nejdůležitějších parametrech.

Dále si rozmyslete, kam sušičku umístíte a nezapomeňte zauvažovat i nad její údržbou. Funkce sušičky jsou velmi důležité a výrobci dnes nabízejí širokou paletu programů a možností.

Jaké jsou výhody a nevýhody sušiček prádla

Pokud chcete urychlit dobu sušení, nebo například nemáte prostor, kam mokré prádlo věšet, rozhodně byste měli zvážit její koupi. Doporučujeme ji i do domácností, kde žijí alergici nebo astmatici. Během sušení totiž dojde ke zničení roztočů a pylů. Z prádla zmizí i zvířecí chlupy.

Při praní už nebudete muset používat aviváž. Prádlo ze sušičky je totiž vždy svěží a jemné. Dokonce ho zbaví žmolků. Nemusíte se obávat poničení, sušičky jsou šetrné. Navíc oproti sušení na slunečním světle nedochází k blednutí barev, a tak vaše prádlo vydrží delší dobu zářivě barevné.

Největší nevýhodou sušiček je poměrně vysoká spotřeba energie. Proto vám výrazně doporučujeme koukat na energetické třídy. O těch si v naší recenzi povíme později. Pro někoho může být problém také uspořádat prostor tak, aby se do něj nový spotřebič vešel.

Druhy sušiček prádla

Na našem trhu se setkáte především s kondenzačními sušičkami. Dříve byly poměrně běžné ventilační sušičky, na ty už dnes ale příliš nenarazíte. V našem testu se tedy budeme zabývat především kondenzačními sušičkami. Pro přesnost si ale ve zkratce povíme i o ventilačních. Další variantou jsou sušičky, které jsou zakomponované v pračkách, tzv. pračky se sušičkou.

Největší rozdíl mezi kondenzačními a ventilačními spočívá v tom, jak odvádí teplý a vlhký vzduch. Pro vás z toho plynou určitá specifika při jejich instalaci, každá totiž vyžaduje trochu jiné zacházení. Ne každý si může dovolit vyvrtat díru do zdi s odvodem ven, a tak se nad druhem sušiček řádně zamyslete.

Kondenzační sušičky

Kondenzační sušičky získaly své jméno podle technologie, které využívají při sušení prádla, a tou je kondenzace. Jak funguje? Horký vzduch zůstává uvnitř zařízení, neodchází ven (jako je tomu u ventilačních modelů). Naváže na sebe vodní páru a ta se poté ochlazuje a mění na vodu, která stéká do nádobky. Díky tomu není potřeba zasahovat do zdi a dělat otvor pro odvod páry. Proud vzduchu (ani pára) totiž nikdy ze zařízení nezmizí, pouze se znovu ohřeje a opakuje sušení.

Nádobku, do které stéká voda během kondenzace, je potřeba pravidelně vylévat, ideálně po každém sušení. Některé modely jsou však vybaveny hadicí, kterou se připojí k odpadu. O vylévání se tak nemusíte starat vy, ale voda jednoduše odteče do odpadu. Dejte si však pozor na to, aby byla od pračky, umyvadla a sprchy vzdálená alespoň 60 cm.

Kondenzační sušičky se dále dělí na tři typy podle ohřevu vzduchu:

  • Kondenzační sušičky s topným tělesem
  • Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem
  • Hybridní kondenzační sušičky

Kondenzační sušičky s topným tělesem využívají k ohřevu vzduchu topné těleso. Ač je jejich pořizovací cena nižší, u tohoto typu raději počítejte s vyššími nároky na elektřinu během provozu. Ušetříte sice během koupě, ale při používání se vám kondenzační sušička s topným tělesem může prodražit. Sušení je však zpravidla rychlejší než u těch s tepelným čerpadlem.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem jsou v poslední době velmi žádané. K ohřevu vzduchu využívají tepelné čerpadlo. Jsou úsporné. To proto, že využijí všechno teplo, které se v nich vyprodukuje, i to zbytkové. Ty s topným tělesem přebytečné teplo totiž odvádí pryč. Zároveň jsou šetrné, a tak v nich můžete sušit více druhů prádla a textilií.

Hybridní kondenzační sušičky zatím nejsou na českém trhu tak běžné a jsou poměrně drahé (cena se pohybuje okolo 12 000 Kč). Díky kombinaci obou technologií sušení si můžete zvolit, zda budete sušit úsporněji (s tepelným čerpadlem) nebo rychleji (s topným tělesem). Tento typ se tak snadno přizpůsobí vašim aktuálním potřebám.

Ventilační sušičky

Ventilační sušičky jsou z trhu vytlačovány těmi kondenzačními. Ač mají nízkou spotřebu energie a nejsou ani tak drahé, mají jedno velké mínus, které souvisí s technologií sušení.

Pro instalaci tohoto typu totiž do zdi musíte vyvrtat díru pro trubici, která odvádí páru a vzduch. Trubice proto musí vést až ven do volného prostranství, kde nebude tento vývod překážet. Rozhodně ji nesmíte připojit ke vzduchovému vytápění. Je dobré ji čas od času zvenku zkontrolovat, jestli nedošlo k jejímu poničení.

Kvůli potenciálním potížím s instalací se ventilační sušičky už příliš neprodávají. Pokud totiž bydlíte v bytě, možná byste ji ani nemohli nainstalovat. Z toho důvodu se s nimi nejčastěji setkáte v rodinných domech.

Pračka se sušičkou

Pračka se sušičkou je dobrým řešením do malých domácností. Bohužel nemají tak velkou kapacitu, za to mají poměrně velkou spotřebu, a to jak elektřiny při sušení, tak vody při praní. Pokud chcete zároveň prát i sušit, u některých modelů je potřeba prát jen menší množství prádla. Nedokážou totiž vysušit příliš velký objem prádla naráz, což je značně neefektivní.

Výhodou však je, že koupíte dva spotřebiče za cenu jednoho. Prádlo navíc nemusíte nikam přesouvat, pokud tedy nepočítáme nadbytečné množství prádla v bubnu, které na jedno sušení spotřebič nezvládne zpracovat. To byste museli sušit na šnůře, nebo vyjmout a počkat, až se dosuší první várka.

Energetický štítek

Energetický štítek vám prozradí nejdůležitější informace, které pro nákup spotřebiče potřebujete. Dozvíte se z něj totiž nejen elektrickou spotřebu. Najdete na něm:

  • Energetickou třídu
  • Roční spotřebu energie
  • Kapacitu sušičky
  • Trvání cyklu
  • Úroveň hlasitosti
  • Účinnost kondenzace
  • Zdroj tepla

Energetická třída

Doporučujeme vám investovat do zařízení s energetickou třídou A+++. Často totiž mají výrazně nižší spotřebu než sušičky třídy B, a to až o polovinu. Počáteční investice se vám tak navrátí v podobě nižších účtů za elektřinu.

Roční spotřeba energie

Roční spotřeba energie se udává v kilowatthodinách neboli kWh. S tímto údajem si budete moci vypočítat, kolik vás provoz bude stát. Jde o orientační údaj, jelikož každá domácnost používá sušičku s jinou frekvencí. Roční spotřebu si vynásobte cenou za 1 kWh, což jsou cca 4,80 Kč a hned zjistíte, na kolik vás sušička přibližně přijde.

Kapacita

Kapacita se pohybuje od 3 do cca 9 kg prádla. Pokud máte menší domácnost, kde jste sami, popř. ve dvou, vystačíte si s menším objemem sušičky. Jednotlivci bohatě stačí objem 3 kg, páry by se měly poohlížet alespoň okolo 7 kg.

Kapacita 9 kg je ideální pro velké domácnosti se čtyřmi a více členy. Naprostá většina sušiček si dnes už prádlo po naplnění sama zváží a pokud byste ji naplnili příliš, dá vám signál. Nedoporučujeme sušičku plnit až „na doraz“, jelikož by se prádlo nevysušilo dokonale, a vy byste tak zbytečně museli sušit nadvakrát.

Nezapomínejte kapacitu porovnat s kapacitou pračky. Přeci jen budete chtít usušit celou várku najednou, a tak by byla škoda, kdybyste mohli do sušičky dát jen polovinu vypraného prádla.

Trvání cyklu

Trvání cyklu berte jako orientační údaj, jelikož se mění v závislosti na programu, který budete používat. Ve většině případů sušení zabere téměř 3 hodiny.

Úroveň hlasitosti

Sušička patří k hlučnějším spotřebičům. Pokud ji tedy budete mít v blízkosti místnosti, kde trávíte většinu času a mimo koupelnu, doporučujeme vám se poohlédnout po tišším modelu. To platí i v případě, že ji budete zapínat v noci. Úroveň hluku se nejčastěji pohybuje okolo 65 dB.

Účinnost kondenzace

Účinnost kondenzace je důležitý parametr, který vám odhalí, jak dobře sušička těsní. Pokud totiž bude slabší, v místnosti, kde se bude sušit, bude velká vlhkost. To je nejen nepříjemné, ale navíc to připraví ideální prostředí pro plísně a parazity. Účinnost kondenzace sušičky na prádlo se označuje třídami A až G. Čím vyšší třída je, tím lépe spotřebič těsní.

Zdroj tepla

V dnešní době se jako zdroj tepla používá výhradně elektřina.

Kam sušičku umístit

Sušičku můžete umístit hned na několik míst. Snadno se tak vejde i do malých domácností, kde není místo nazbyt. Lze ji postavit:

  • na pračku
  • samostatně
  • vedle pračky

Sušičky jsou totiž jak s předním, tak vrchním plněním. Nejčastěji se sušička umisťuje na pračku, jelikož se tak šetří místo. V tom případě doporučujeme přední plnění, kdy jednoduše přendáte prádlo zdola nahoru.

Sušička může stát i zcela samostatně v jiné místnosti, například v kuchyni pod linku. Počítejte s tím, že jde o hlučný spotřebič. Pokud tedy máte malý byt, kde sdílíte obývací prostory s kuchyní, mohla by vás rušit. Nezapomeňte, že vytváří vlhkost (a to i ta s nejlepší účinností kondenzace), a proto je důležité, aby byla místnost dobře větraná. V případě, že máte nedostatek místa, zapřemýšlejte nad sušičkou s vrchním plněním. Praktické jsou také slim verze s hloubkou pod 50 cm.

Umístit sušičku vedle pračky v koupelně je rozumné řešení. Koupelna se zpravidla dobře větrá, a navíc vás nebude během sušení rušit hluk, kterému se v určité míře bohužel nevyhnete.

Údržba sušičky prádla

Kondenzační sušičky mají nádobku, do které se sbírá kondenzát. Údržbu vám značně ulehčí takový model, který odvádí kondenzovanou vodu přímo do odpadu. Některé modely zase mají samočistící kondenzátor. Taková sušička sama proplachuje výparník. Využitou vodu poté odvádí do nádobky, kterou je potřeba vylévat.

Jak na čištění kondenzátoru? Sušičky s tepelným čerpadlem mají kondenzátor zabudovaný napevno. Pro jeho vyčištění si budete muset vzít k ruce vysavač nebo kartáč. Pokud je hodně zanesený, přivolejte na údržbu odborníka. Naopak sušičky s topným tělesem ho mají vyjímatelný, a tak ho můžete snadno vyndat a propláchnout pod tekoucí vodou.

Pokud si chcete práci se sušičkou minimalizovat, hledejte model, který kombinuje obojí – sám čistí kondenzátor a použitou vodu vyleje do odpadu. S touto funkcí se setkáte především u novějších sušiček.

V případě, že se chcete rozhodnout mezi jednou z variant, doporučujeme vám spíše samočistící kondenzátor. Práce s kondenzátorem je přeci jen o kousek náročnější než obyčejné vylévání nádobky s vodou. U té si pohlídejte kapacitu. Čím vyšší je objem kondenzační nádržky, tím méně často budete muset vylévat.

Funkce sušičky

Sušičky mají širokou paletu funkcí. V následující kapitole vám doporučíme ty nejlepší, ze kterých si můžete vybrat.

Odložený start

Naprostým základem je možnost odloženého startu. Díky tomu si budete moci sušení naplánovat, tak jak se vám to hodí. Na sušení už nebudete muset čekat a ani nehrozí, že by vám suché prádlo zůstalo v bubnu příliš dlouho.

Dětská pojistka

Dětská pojistka zajistí, že dítě samo neotevře buben. Mohlo by ho totiž lákat lézt dovnitř, proto je dobré udělat vše pro to, abyste mu toto dobrodružství znemožnili. Zároveň se postará o to, že dítě sušičku samo nespustí.

Programy pro snazší žehlení

Setkáte se dvěma programy, a to programem pro snadné žehlení a žehlícím programem. Díky snadnému žehlení vyndáte ze spotřebiče prádlo, které bude minimálně pomačkané a značně si tak usnadníte práci u žehlícího prkna. Žehlící program vyrovná prádlo ještě o poznání lépe, a to včetně nepříjemných záhybů. Pokud se chcete zbavit žehlení docela, zvolte sušičku s parní funkcí.

Parní funkce

Díky parní funkci ze sušičky vyndáte vyžehlené prádlo, se kterým už si nemusíte dělat starosti. Výhodou je, pokud spotřebič nabízí i refresh funkci. V tom případě do něj můžete dávat i oblečení, které nechcete přímo prát, ale potřebujete ho jen osvěžit a vyžehlit.

Vážení prádla – množstevní automatika

Sušička s funkcí vážení prádla si ho umí sama zvážit a přizpůsobí tomu program s teplotou. Nemůže se vám tak stát, že budete sušit zbytečně dlouho nebo naopak příliš krátce. Tato funkce je velmi praktická, jelikož šetří energii, a tedy i vaše peníze.

Senzor vlhkosti

Díky senzoru vlhkosti bude sušička snímat míru vlhkosti prádla. Tu vyhodnotí a přizpůsobí tomu délku programu. Chytřejší modely vám navíc dovolí nastavit, jaké vlhkosti si přejete sušením dosáhnout.

Propojení s chytrou elektronikou

Některé sušičky můžete propojit s vaším chytrým telefonem, tabletem a další smart elektronikou. Pokud je chytrá domácnost to, co chcete, poohlédněte se po sušičce, která vám tuto funkci nabídne. Ke spotřebiči si stáhnete aplikaci, která vám umožní komfortnější ovládání, a zároveň v ní najdete spoustu užitečných tipů.

Automatické čištění

Sušička s automatickým čištěním se sama postará o čištění kondenzátoru.

Vůně do sušičky

Pokud chcete mít voňavé prádlo, pořiďte si vůni do sušičky. Na trhu se setkáte s tekutými a tuhými vůněmi nebo ubrousky do sušičky. Dále se vyrábí koule z ovčí vlny, které oparfémujete éterickým olejem a vložíte do bubnu. Nezapomeňte, že klasická aviváž do sušičky nepatří.

Nejlepší sušičky prádla

Candy CSO4 H7A2DE-S

Tato sušička od populární značky Candy má rozměry, díky kterým se vejde i do menší domácnosti. Potěší vás jednoduchým ovládáním a přehledným digitálním displejem. Při sušení můžete vybírat až ze čtrnácti programů. Samozřejmostí jsou funkce jako odložený start, dětská pojistka a kontrolky, které kontrolují zanesení filtru, kondenzátoru nebo stav nádoby na vodu.

Candy CSO4 H7A2DE-S

89 %
  • vhodná do menší domácnosti
  • lze připojit k Wi-Fi
  • hlučná
11990 Kč

Beko DPS 7405 G B5

Tato kondenzační sušička s tepelným čerpadlem a praktickým LCD displejem se dvakrát po sobě stala finalistou v kategorii Produktu roku na serveru Heureka. Má energetickou třídu A++, a tedy velmi dobrou spotřebu, pouze 1,3 kWh. Dovnitř se vejde 7 kg prádla. Potěší vás také praktickými funkcemi jako je odložený start, dětská pojistka nebo osvětlení bubnu.

Beko DPS 7405 G B5

95 %
  • ideální poměr ceny a výkonu
  • šikovné funkce
  • delší doba sušení
8980 Kč

LG RC82EU2AV4W

Tuto sušičku doporučujeme každému, kdo má rád moderní technologie. Jde totiž o hybrida, který šetří energii i čas, se skvělou výbavou a praktickými funkcemi. Lze ji propojit s chytrým telefonem nebo tabletem. Automatické čištění kondenzátoru vám usnadní údržbu. Sušička pracuje tiše, a navíc je velmi úsporná.

LG RC82EU2AV4W

94 %
  • hybridní model
  • funkce (včetně smart)
  • vyšší cena
15990 Kč

Candy CSO C8DG-S

Sušička CSO C8DG-S od Candy se prodává za velmi příznivou cenu. Bohužel patří do energetické třídy B, která má větší nároky na elektřinu. Počáteční malá investice se vám tak v delším horizontu příliš nevyplatí, jelikož sušička má spotřebu 4,7 kWh. Pokud ale budete sušit jen výjimečně, nebude to takový problém. Lze ji připojit k Wi-Fi. Nabízí 14 programů, z toho 7 rychlých cyklů.

Candy CSO C8DG-S

87 %
  • nízká cena
  • 14 programů
  • vyšší spotřeba energie
6685 Kč

Beko DPY 8506 GXB1

Sušička Beko se několikrát stala vítězem v kategorii Produkt roku na serveru Heureka. Vejde se do ní až 8 kg prádla. Nabízí 16 programů. Díky speciální konstrukci má tichý chod. Patří do energetické kategorie A+++, a proto má minimální spotřebu. Lze upravit směr otevírání dveří, nebo ji umístit na pračku. Stav kondenzátoru nebo zásobníku najdete na přehledném LCD displeji.

Beko DPY 8506 GXB1

92 %
  • tichý chod
  • úsporná
  • otevírání dveří z pravou na levou stranu by mohlo být jednodušší
11490 Kč

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.