Jak si vybrat nejlepší sušičku potravin a jaká dopadla v testu sušiček nejlépe? Dehydratace potravin je jednou z méně používaných a přitom skvělých kuchařských technik. Výhodou je delší trvanlivost a originální chuť.
Recenze sušiček ovoce
Připravili jsme pro vás srovnání nejlepších sušiček ovoce, které jsou uživatelsky velice oblíbené a vyhledávané. Výběr sušiček na ovoce je velice rozmanitý a základní volbou vždy bývá tvar spotřebiče, a to kulatý nebo hranatý. Důkladně jsme pro vás prověřili modely obou typů a vybrali 5 nejoblíbenějších sušiček ovoce. Díky našemu přehledu bude pro vás výběr a následný nákup jednodušší a budete přesně vědět, na jaké parametry a funkce se zaměřit.
Obsah recenze
Přehled nejlepších sušiček ovoce
V následující tabulce můžete vidět přehledně nejlepší sušičky ovoce dle spotřebitelských testů a recenzí společně s jejich hlavními parametry. Rychle se tak zorientujete v aktuální nabídce produktů. Na několika řádcích pod tabulkou se pak dozvíte o každé sušičce na ovoce podrobnější informace včetně jejich největších předností, díky kterým vynikají oproti ostatním. Zjistěte, čím jsou sušičky ovoce zajímavé!
Srovnání důležitých parametrů sušiček ovoce
Ve výše uvedené tabulce můžete vidět srovnání důležitých parametrů sušiček potravin. Jsou zde zastoupeny sušičky v nejčastěji kupovaném cenovém rozpětí.
Sušička potravin Concept SO 2020 se pyšní 9 sušícími platy s průměrem 33 cm, díky čemuž nabízí největší kapacitu v našem testu sušiček ovoce. Její hlavní předností je možnost připravovat Raw Food pokrmy na praktických raw táccích. Hmotnost sušičky ovoce je poměrně vysoká, ale nabízí skvělý poměr výkonu a pořizovací ceny.
Sušička na ovoce Sencor SFD 851GR má velice nízký příkon, a to pouze 240 W, přičemž to neubírá nic na jejím výkonu. Při sušení můžete využít praktická výškově nastavitelná sušící plata. Samozřejmostí je pak elektronický časovač, regulace teploty a pojistka proti přehřátí. Celý proces sušení máte pod dohledem díky malému LED displeji.
Sušička potravin Domo DO 600 se řadí mezi dražší spotřebiče, ale má rovněž velice vysoký výkon. Vyznačuje se možností společného sušení klasických i aromatických druhů potravin, přičemž se jejich aroma neprolne. Sušit můžete na tři přednastavené stupně, a pokud by vám nestačila kapacita sušících plat, máte možnost dokoupit další dvě plata navíc.
Sušička ovoce G21 Paradiso BIG se vyznačuje výškově nastavitelnými platy s nepřilnavým povrchem. Technologie Silent Thing zajišťuje opravdu tichý chod spotřebiče, který vás nebude nijak rušit. Ovládání a manipulace se sušičkou na ovoce je velice snadná a zvládne ji úplně každý.
Sušička ovoce Concept SO 1060 má většinu parametrů ve zlatém středu, nechybí praktický časovač ani plynulá regulace teploty. Rovnoměrné sušení na 9 rozměrných platech je zajištěno díky speciálnímu integrovanému ventilátoru. Výhodou je, že po použití můžete jednotlivá patra naskládat do myčky nádobí, a tím si ušetřit práci.
Jak vybrat sušičku ovoce
Sušičky ovoce získávají v posledních letech stále více na oblíbenosti mezi spotřebiteli. Sušení je velice šetrná úprava potravin, při které se neztrácejí cenné živiny a vitamíny. Navíc je zajištěno dostatečné větrání a nikdy se vám nestane, že byste sušící potraviny připálili, jak se tomu může stát při sušení v klasické horkovzdušné troubě. Sušit můžete nejen zmíněné ovoce, ale také houby, maso nebo bylinky. Při výběru vhodné sušičky na ovoce je třeba brát v úvahu několik základních parametrů. Vzhledem k prostornosti vaší kuchyně je třeba zvážit velikost a tvar sušičky a dále také hmotnost. Neméně důležitý je potom výkon a příkon, vlastnosti, funkce a možné příslušenství.
Sušení ovoce nebo i dalších potravin pracuje na principu snížení obsahu vody, čímž prodlouží možnou dobu skladování. Nejčastěji se suší potraviny, které nevydrží v syrovém stavu příliš dlouho, jedná se o jablka, hroznové víno, meruňky, švestky, citrusy, rajčata, houby nebo bylinky. Je třeba sušit suroviny v co nejlepší kvalitě, vždy čerstvé a zralé.
Velikost a design sušičky na ovoce
U sušiček ovoce si pod pojmem velikost musí zákazník představit počet plat, na kterých je možné potraviny sušit. Počty plat se samozřejmě liší od typu sušičky až po výrobce těchto spotřebičů. Existují sušičky ovoce, které mají pevný počet plat, jiné naopak nabízejí možnost další přídavná plata dokoupit a zvětšit tak možný objem sušičky potravin. Obvykle mají sušičky ovoce kapacitu 5-6 plat, což plně koresponduje s potřebou domácího sušení. Lidé s větší spotřebou ovoce, například zahrádkáři, pak mohou využívat modely se 7-10 platy, ovšem k dostání jsou i profesionální sušičky na ovoce s 15 a více platy.
Na trhu jsou k dispozici kulaté sušičky potravin a hranaté sušičky potravin. Kulaté sušičky potravin mají motor umístěný dole, takže teplo stoupá nahoru a díky tomu může docházet k nerovnoměrnému sušení a často je potřeba plata během sušení přeskládat. Oproti tomu hranaté sušičky potravin s motorem umístěným na boku nabízejí naprosto rovnoměrné sušení, ovšem za cenu vyšších pořizovacích nákladů.
Příkon
Příkon je jedním z důležitých parametrů, kde je třeba zvážit při výběru vhodné sušičky na ovoce. Rozhodovat byste se měli zejména dle toho, jak často se chystáte tento spotřebič využívat. Obecně lze říci, že čím více jej budete používat, tím vyšší příkon byste měli zvolit, jelikož má vliv na výkon. Čím nižší příkon sušička potravin bude mít, tím delší bude doba sušení. Pro příležitostné používání sušičky potravin vám postačí příkon do 250 W a pro opravdu časté sušení byste naopak měli volit příkon nad 700 W.
Sušící plata
Počet sušících plat se pohybuje standardně mezi 4 až 12 kusy. Nejčastěji prodávané jsou pak modely s 5 platy. U některých modelů sušiček ovoce můžete dokoupit další přídavná plata a zvětšit tak jejich kapacitu. Počet sušících plat je třeba vždy pečlivě zvážit dle vaší předpokládané potřeby zpracování surovin. Kromě počtu plat je důležitá také jejich velikost. Průměr plat se pohybuje mezi 23 cm až 33 cm.
Regulace teploty
Většina modelů sušiček potravin nabízí teplotní rozmezí od 35 °C do 70 °C. Správně zvolená teplota sušení má velký vliv na následnou kvalitu usušených potravin. Každá surovina potřebuje specifickou teplotu pro ideální sušení
Automatické vypnutí
Funkce automatického vypnutí zajistí, že se sušička potravin vypne, jakmile uplyne stanovený čas sušení potravin. Na to vás upozorní zvukovým signálem. Sušička ovoce s časovačem má funkci automatického vypnutí téměř ve všech případech.
Pojistka proti přehřátí
Pojistka proti přehřátí je ochranný mechanismus chránící nejen spotřebič, ale také vaši domácnost v případě, že sušičku potravin necháte pracovat bez dozoru nebo přes noc. V okamžiku, kdy se sušička začne přehřívat, pojistka se zaktivuje a prostě ji vypne.
Jak správě sušičku ovoce používat
Pokud máte obavy, jak se sušičkou potravin správně pracovat, nemusíte se bát. Není to nic složitého a my si pro vás připravili několik jednoduchých a základních pravidel, díky nimž bude pro vás sušení radost a půjde to velice jednoduše.
Návod na sušení ovoce, zeleniny a hub
Vybrané suroviny je třeba vždy pečlivě omýt, osušit a nakrájet na tenké plátky, které by měly být všechny vždy ideálně stejně široké. Při skládání plátků na sušící plata dbejte na to, aby se jednotlivé kousky nepřekrývaly. Je také vhodné v rámci samotného sušení suroviny průběžně kontrolovat. Po usušení budou houby a zelenina na stisk tvrdé a křehké a ovoce naopak kožnaté a pružné. Usušené ovoce, zeleninu nebo houby či jiné suroviny nechte zhruba hodinu chladnout a poté je uskladněte ve vzduchotěsných nádobách nebo sáčcích. Při správném skladování bude jejich minimální trvanlivost zhruba 1 až 2 roky.
Návod na sušení masa
V sušičce potravin můžete sušit také maso, a to nejen hovězí, ale třeba i zvěřinu, drůbež nebo rybí maso. Je vhodné vždy vybírat pouze libové kousky, které mají co nejméně tuku, protože masa s vysokým obsahem tuku mají po usušení kratší dobu trvanlivosti. Maso je ideální nakrájet na proužky široké 2,5 cm a silné 0,5 cm. Pro delší trvanlivost a lepší chuť posypte maso z obou stran kořením nebo naložte do připravené marinády a nakrájené proužky naskládejte jeden přes druhý do uzavřené nádoby a nechte 6-12 hodin chladit. Sušička na maso se stane nejlepším přítelem každého masožravce.
Sušení bylinek v sušičce
Díky sušení bylinek v sušičce potravin získáte dostatečnou zásobu přebytečné úrody ze zahrádky na dlouhé zimní období. Důležité je ovšem sušit jednotlivé druhy odděleně, aby vzájemně nenasály svá aromata. Nejlepší je bylinky sušit co nejčerstvější, tedy ihned po sklizení. Ze sklizených rostlin vždy odstraňte poškozené a odumřelé části, opláchněte je a nechte důkladně osušit. Správně usušené bylinky jsou křehké, drobivé a šustí. Při vhodném uskladnění vám bylinky vydrží zhruba po dobu jednoho roku.
Sušení hub
Sbírání hub je v našich končinách velice oblíbenou činností, a pokud počasí přeje, nasbíráme jich velké množství, které nelze okamžitě spotřebovat. Sušička hub je pak ideální volbou pro jejich zpracování. Stačí zdravé houby očistit a nakrájet na kousky o šířce zhruba 4 mm a ty vyskládat pečlivě na jednotlivá sušící plata. Při teplotě kolem 40 až 50 °C budou houby usušeny během 5 až 8 hodin, v závislosti na jejich vlhkosti. Správně usušené houby příjemně chrastí. Jejich skladování je ideální ve skleněných dózách s pevně uzavíratelným víkem. Takto vám vydrží až několik let a stále budou obsahovat vlákninu, vitamíny i minerální látky. Sušička na houby je zkrátka dobrou investicí.
Nejlepší sušičky potravin
Na následujících řádcích jsme pro vás připravili stručnou specifikaci jednotlivých vybraných sušiček ovoce, které shrnují jejich přednosti, funkce a vybavení.
Sušička ovoce Concept SO 2020
Sušička ovoce Concept SO 2020 je vhodná nejen k sušení ovoce, ale také zeleniny, bylinek, hub, masa i ryb. Sušička má praktický časovač, přehledný LED displej a nabízí možnost regulace teploty v rozmezí od 35 °C do 70 °C. Po skončení sušení se sušička automaticky vypne a upozorní vás zvukovým signálem. Můžete využít také praktické raw tácky pro přípravu raw food pokrmů. Integrovaný ventilátor a speciálně tvarované mřížky vám zaručí rovnoměrné sušení. Z našeho testu sušiček vyšla jako nejlepší sušička ovoce.
Sušička potravin Sencor SFD 851GR
Sušička potravin Sencor SFD 851GR se pyšní možností nastavení teploty, tepelnou pojistkou proti přehřátí a také praktickým elektronickým časovačem pro včasné vypnutí spotřebiče. Proces sušení, nastavený čas i teplotu můžete v případě potřeby snadno a rychle upravit na praktickém LED displeji. Sušička ovoce je vyrobena z odolného plastu a pojme 5 výškově nastavitelných sušících plat. Podnosy jsou průhledné, a tak máte proces sušení vždy perfektně na očích.
Sušička potravin Domo DO 600
Sušička potravin Domo DO 600 se vyznačuje díky kuželovitému tvaru výhřevné spirály a vedením vzduchu středem možností společného sušení klasických i aromatických druhů ovoce či zeleniny. Sušička na ovoce disponuje třemi stupni výkonu. První stupeň je vhodný pro sušení hub a bylin, druhý stupeň pro zeleninu a některé druhy ovoce a nejsilnější třetí stupeň pak pro veškeré vodnaté ovoce. Pro navýšení kapacity sušičky je možné dokoupit další dvě plata.
Sušička ovoce G21 Paradiso BIG
Sušička ovoce G21 Paradiso BIG přináší uživateli vysoký výkon a zaručený výsledek. Šikovná sušící plata s výškově nastavitelnými platy a nepřilnavým povrchem pojme velké množství surovin. Díky tichému chodu s technologií Silent Thing nebudete provozem sušičky na ovoce nijak rušeni. Využívat můžete časovač, automatické vypnutí i nastavení teploty. Kvalitní provedení a chytrý design zaručuje vysokou životnost spotřebiče a pohodlné používání a manipulaci při sušení vybraných potravin.
Sušička ovoce Concept SO 1060
Sušička ovoce Concept SO 1060 je kvalitním spotřebičem, který nabízí praktický časovač a plynulou regulaci teploty. Speciálně tvarovaná mřížka a integrovaný ventilátor slouží pro rovnoměrnější sušení. Po skončení procesu sušení se sušička automaticky vypne a vás upozorní zvukovým signálem. Sušička na potraviny je velice skladná a zabere jen velice málo místa. Obdélníková plata po použití můžete jednoduše naskládat do myčky nádobí. Sušičku lze kromě jiného využít také k sušení těstovin, masa nebo květin.