Kvalitní trekové boty jsou základem každé dobré túry, protože sebemenší nedokonalost obuvi se po mnoha kilometrech násobí a bude vás trápi čím dál více. Jak si tedy správně vybrat nejlepší trekovou obuv na trhu?
Recenze trekových bot
Jednou z nejdůležitějších součástí výbavy při turistických výletech a všeobecně při pohybu v přírodě jsou kromě spacáků, stanu nebo čelovky bezesporu boty. Pokud jste na treku v horách, nebo absolvujete náročný celodenní pochod, jsou dost možná tím nejdůležitějším dílem z mozaiky outdoorového vybavení. Protože s pohybem velehorách i s cestováním všeobecně máme bohaté zkušenosti, rozhodli jsme se poradit vám s výběrem těch nejvhodnějších trekových bot, tak abyste si své dobrodružství užili pokud možno ve zdraví, bez otlaků a puchýřů a pohybovali se bezpečně a jistě v různorodém terénu.
Obsah recenze
Proč jsou trekové boty tak důležité ?
Výběr správných turistických bot je důležitý proces. Vaše vysněné trekové boty se musí odpovídat podmínkám, do kterých se vydáte. V dnešní době máte nekonečnou škálu možností, od ultralehkých trailových bot až po profesionální horolezecké boty. Pochopení toho, z jakých komponentů se bota skládá, co je to svršek, mezipodešev, podrážka a znalost dalších pojmů vám může velmi pomoci při výběru. Rozdíl mezi puchýři a pocitem ze skvěle padnoucích bot zcela jistě ovlivní celkový dojem z výletu. Nehledě na to, že v náročném a exponovaném terénu, jsou správné boty důležitým faktorem bezpečnosti. Lehké boty s nízkým střihem jsou ideální pro mnoho nenáročných aktivit s malým batůžkem na zádech. Při nošení těžšího batohu v náročnějším terénu má však smysl vybrat si model který nabízí větší oporu. V horách totiž určitě budete chtít boty, které budou pohodlné i na dlouhé vzdálenosti a dokonalé ochrání vaše nohy nejen před puchýři, ale i zraněním v oblasti kotníku.
Druhy trekové obuvi
Lehké turistické boty – jde většinou o modely nižšího střihu s pružnou gumovou podrážkou. Jsou lehké a nabízejí menší oporu nohy. Takové zvolte, pokud jdete na jednodenní výlet v nenáročném terénu. Dobře se v nich budete cítit na asfaltu i polní cestě a chůzi s lehkým batohem. Někteří batůžkáři dokonce místo trekových volí dokonce trailové běžecké boty, často kvůli jejich nízké hmotnosti. Pokud vás spíš než turistika láká běh, můžete se podívat na naše srovnání běžecké obuvi.
Boty pro středně náročný treking – boty této kategorie vyhovují naprosté většině běžných turistů. Využijete je v Brdech, stejně dobře jako při lehkém treku na tatranské magistrále. Jde o voděodolné kotníkové boty s tužší konstrukcí, která poskytuje větší oporu a ochranu na nerovných terénech. Jsou vhodné na jednodenní túry nebo krátké výlety s lehkým břemenem.
Boty pro vysokohorskou turistiku (VHT) – Jsou určeny pro pohyb v kamenitém, exponovaném terénu mimo pěšiny a stezky. Hodí se i k přenášení těžšího batohu na vícedenních přechodech hor. Většina z nich má vysoký střih, který poskytuje výbornou oporu kotníků. Mají tužší mezipodešev a agresivnější dezén podrážky, než předchozí modely. Umožňují připnutí poloautomatických maček.
Konstrukce trekových bot
Svršek – laicky řečeno jde o tu část boty která tvoří boky a jazyk. Vyrábí se z několika materiálů, z nich každý má své výhody i nevýhody. Svršek má největší vliv na hmotnost, životnost a voděodolnost obuvi. Je také důležité aby svršek zajišťoval řádné odvětrání vašich chodidel. Tato část obuvi je vyráběná převážně ze dvou materiálů – kůže a synthetiky.
Nejpoužívanější materiály svršku :
Pravá kůže (kožená useň) – nabízí vynikající životnost, odolnost proti oděru a velmi dobrou odolnost proti vodě. Je těžší a méně prodyšná než ostatní materiály, ale pokud se o boty dobře staráte, vydrží vám po mnoho sezon. Kožené trekové boty jsou obvykle těžší, ale lépe sedí na noze. Jsou také odolnější, takže lépe fungují v obtížných podmínkách, například v zimě. Pro zvýšení nepromokavosti kožených bot, stojí za to je pravidelně mazat impregnačním voskem. Tento typ přípravku také materiál také zvlhčí, díky čemuž si déle udrží svou pružnost.
Kožená štípaná useň (štípenka) – jde o kůži, která je obvykle spárována z vnitřní strany s nylonovou vrstvou a vytváří tak lehkou botu, která má vynikající prodyšnost. Výhodou je také nižší cena, nevýhodou je však menší odolnost proti vodě a oděru.
Nubuková kůže – jde o pravou hovězí useň, která byla upravena tak, aby připomínala semiš. Dobře odolává vodě a mechanickému poškození. Je poměrně flexibilní a poddajnější.
Syntetické materiály – v moderních trekových botách se běžně používají polyester, nylon a takzvaná „syntetická kůže“. Jsou lehčí než kůže, rychleji se obouvají, rychleji schnou a obvykle také stojí méně. Některé modely však mohou vykazovat vyšší míru opotřebení, kvůli většímu množství švů vnější straně. Tento typ obuvi je obvykle lepší volbou pro teplé měsíce roku.
Kromě toho se trekové boty vyrábějí samozřejmě i z kombinace výše popsaných materiálů
Mezipodešev – Tato část boty poskytuje odpružení, tlumí otřesy a do značné míry také určuje tuhost boty. Jakkoli vám pojem ,,tuhé boty,, může znít divně, pro dlouhé túry po skalnatém a nerovném terénu neexistuje lepší volba. Taková podešev znamená větší pohodlí a stabilitu a nedovolí, aby se vaše noha brzy unavila tím, že budete cítit každý kořen, nebo kámen, na který šlápnete. Nejpoužívanějšími materiály pro mezipodešve jsou EVA (ethylenvinylacetát) a polyurethan.
EVA – je o něco měkčí, lehčí a levnější. Mezipodešve z tohoto materiálu používají různé hustoty, aby poskytly pevnější podporu tam, kde je to potřeba (např. kolem prstů).
Polyuretan – je obecně pevnější a odolnější materiál. Obvykle se používá v trekových botách vyšší kategorie a horolezeckých modelech.
Podrážka u trekových bot
Kvalitní horské boty musí zajistit dobrou přilnavost v rozmanitém terénu. Je to otázka zdraví a bezpečnosti. Na mnoha botách najdete osvědčenou podešev Vibram, která dobře drží i na kluzkém povrchu. O její přítomnosti svědčí charakteristické žluté osmiúhelníkové logo uprostřed podrážky. Při výběru turistických bot do méně náročného prostředí můžete zvolit méně agresivní vzorek. Ve vysokých horách a při pohybu na sněhu přijde vhod určitě tzv “traktorová podrážka“ s vysokým vzorkem. Trekingové boty pro nenáročné stezky v nižších horách mohou mít měkčí podrážku, pro těžší terén a pohyb s plně naloženým batohem bude potřeba tužší podrážka. Pro skalnaté cesty a suťová pole stojí za to zvolit trekové boty s podrážkou se zvýšeným gumovým okrajem. Ten chrání obuv před mechanickým poškozením. Turistické boty s pevnou podrážkou jsou také nezbytné, pokud na ně plánujete připevnit mačky.
Výška bot
Nízké trekové boty – vypadají podobně jako běžecké, nebo nízké volnočasové boty. Mají ale robustnější provedení a odolnější podrážku často i s lemem proti okopávání. Jsou vhodné spíše pro krátké výlety, nebo jako takzvaná přístupová obuv, kterou následně vyměníte za vysoké pohorky. Nízké trekové boty vám poskytnou větší volnost při chůzi a rychlejší pohyb. Jsou primárně určeny pro pěší turistiku v méně členitém terénu a nižších pohořích. Speciální kategorií, kterou vyrábí například firma Salewa je obuv pro zajištěné cesty – via ferraty. Pro tyto relativně krátké trasy se používají speciální boty vybavené tuhou podrážkou s tzv.„lezeckou zónou“. Takové modely mají speciální podrážku a střih, který vám umožní přesně stát na skalních výstupcích. Obecně platí, že treková obuv s nízkým svrškem vám umožňuje udržet rychlé tempo a poskytuje lepší prodyšnost, ale nechrání již tolik kotník. Kromě toho si můžete být jisti, že během cesty přes suťoviska, nebo firnová pole vám do bot budou pronikat drobné kamínky a sníh.
Středně vysoká obuv – takové boty jsou často označovány zkratkou MID a vyznačují se vysokou univerzálností. Poskytují lepší oporu nohy a můžete si je vzít i na náročnější trek v horách typu Šumavy, nebo Krkonoš. Pro skalnatý terén a suťová pole se ale příliš nehodí.
Vysoké trekové boty – jsou povinnou volbou do Alp, Tater a dalších pohoří, protože poskytují nejlepší ochranu pro kotník a šlachy. To oceníte hlavně během vícedenních přesunů s těžkým batohem. Kotník a achillova šlacha jsou v těchto botách mnohem méně náchylné k podvrtnutí a poranění. Vysoký svršek dobře chrání nohu před blátem, sněhem a vlhkostí. Tyto trekové boty lze použít pro snadné i náročnější túry během celého roku.
Boty s membránou, nebo bez ní?
Na jedné straně membrána zabraňuje pronikání vody do boty a chrání vás před působením vnější vlhkostí. Na druhou stranu i ta nejlepší membrána snižuje prodyšnost, tj. schopnost obuvi odvádět vodní páru ven z boty. A tak se může stát, že se vám nohy v botách s Gore-Tex membránou budou potit v létě rychleji, než v koženém modelu bez ní. V létě jsou proto trekingové boty bez membrány lepší volbou. A pokud se postaráte o jejich pravidelnou impregnaci, budou schopny úspěšně odolávat i dešti a sněhu. Trekové boty s membránou budou zase lépe fungovat během chladnějších měsíců. A jak poznáte boty s membránou? Kromě slavného Gore-Tex (GTX) u nich budou napsány názvy dalších membrán. Například Sympatex, Event a mnoho dalších “Tex“ označení. Membrány používané v trekových botách mají různé názvy v závislosti na výrobci. Obvykle se však setkáváme s extrémně populární Gore-Tex – používanou v botách AKU, Hanwag a Meindl, ale také dobře funguje, například Texapore – používanou v botách Jack Wolfskin. Membrány zaručují pohodlnou ochranu nohou před vlhkostí díky porézní struktuře materiálu, jehož struktura je mnohem menší než molekula vody, ale asi 700krát větší než molekula vodní páry.
Upínací systém
Většina turistické obuvi používá k fixaci šňůrky. U trekové obuvi je potřeba zaměřit se na oka, kterými šňůrky procházejí. Je dobré vědět, že textilní a plastová oka se mohou rychleji vytrhnout. Kvalitnější treková obuv má průchozí očka na šňůrky vyztuženy kovovými kroužky, které jsou v horní části obuvi doplněny kovovými háčky pro lepší utažení.
Nezapomeňte na kvalitní ponožky
Ke kvalitní trekové obuvi patří i odpovídající ponožky. Pokud máte dobré boty ale vyberete si k tomu špatné ponožky můžete být často nemile překvapení tvoření puchýřů nebo nadměrným pocením nohou. Vybrat byste si měli takové, které mají dobrou funkčnost a vlhkost se z nich odpařuje. Vyrábějí se z nejrůznějších materiálů. Nejvíce jich je ze syntetických vláken, některé mohou mít příměs sloučenin stříbra pro lepší antibakteriální efekt. Stále oblíbenější jsou funkční ponožky z přírodní Merino vlny, které nezapáchají ani při dlouhodobém nošení.
Jak zkoušet trekové boty?
Bez ponožek to nepůjde. A to i pokud si boty objednáváte přes internet a vyberete si je podle předchozí zkušenosti se značkou, nebo podle velikostní tabulky. Boty byste měli zkoušet se silnějšími ponožkami, které si vezmete i na túru. Během dne vám trochu nateče noha a boty tedy zkoušejte až v odpoledních hodinách, kdy už máte něco nachozeno. Pečlivě je zašněrujte a projděte se jak po rovině, tak i do schodů nebo do kopce. Chodidlo by se v botě nemělo pohybovat a během chůze se nesmí zvedat pata. Při zatlačení holeně směrem vpřed nesmí jazyk tlačit ani uhýbat do stran. Během sestupu nesmí prsty narážet do špičky boty a okraje bot se nesmí zařezávat do achillovky.
Jak se starat o trekové boty ?
Ani ty nejdražší boty nejsou nesmrtelné, ale správná údržba jim může výrazně prodloužit životnost a funkčnost. Zkuste dodržovat pár základních doporučení.
- Po návratu domů. je vhodné dezinfikovat boty přípravkem, který eliminuje pachy, plísně a bakterie.
- Největším nepřítelem syntetické i kožené obuvi je náhlá změna teploty. Nikdy byste je neměli sušit u ohně! V alpských chatách často bývají speciální sušičky na boty v místnostech zvaných Trockenraum.
- Obuv by měla být impregnována co nejčastěji, dokonce i ta Gore-Texová. Vhodný vosk, tekutina nebo aerosol dokáže zázraky. Bez ohledu na to, zda jsou boty s membránou nebo bez ni. Pamatujte, že membrána je umístěná až pod vrchní vrstvou látky nebo kůže. Pokud tedy svršek příliš navlhne, membrána nebude schopna účinně pracovat, neboť vodní páru zevnitř neodvede ven.
Nejlepší trekové boty pro sezónu 2021
GARMONT Pinnacle GTX X-Lite Black
Boty pro opravdové alpské dobrodruhy, kteří absolvují těžké přechody, nebojí se vstoupit na ledovec a poperou se s výzvou formátu Glossglockneru. Jsou to univerzální boty pro pohyb s těžkým batohem v různorodém terénu. I proto je jejich provedení na první pohled robustnější. Pokud se o ně budete starat, budou vám sloužit mnoho sezón a vyšší cena za jejich pořízení se rozhodně vyplatí.
Aku Conero Gtx Black/grey
K těmto botám máme s kamarády obzvláště vřelý vztah, protože jsme s nimi začínali před mnoha lety jezdit na první Alpské treky. A i po více než 20-ti letech na trhu patří stále mezi nejoblíbenější. Italská značka Aku sice není tak známá jako Salewa, nebo Hanwag, ale umí za rozumnou cenu vyprodukovat skvělé boty. Conero má vše co od pořádných pohorek čekáte – Gore- Tex® membránu, podrážku s robustním vzorkem a zvýšenou gumovou ochranu kolem celé boty. Tento model je vyrobený z kombinace broušené kůže a materiálu AIR 8000, ale tento typ se dělá i v celokoženém provedení.
ASOLO FUGITIVE GTX MW wool/black
Vynikající membránové trekovky z dílny italských horalů. Pevnější model, který se nemusíte bát vzít i na nějaký ten přechod mezi chatami v Alpách, nebo Tatrách. Jako jedny z mála ve své kategorii nepoužívají podešev monopolu Vibram. Mají vlastní typ podrážky – Asolo Syncro. Ta je v přední části tužší a chrání chodidlo, zadní měkčí část zmírňuje zase náraz při došlápnutí.
Merrell Moab 2 Mid GTX
Univerzální polovysoké pohorky od Merrellu, jsou oblíbenou volbou pro každého, kdo má rád pohodlí a funkční materiály, Nejsou to žádné boty pro vysokohorskou turistiku, ale dokonale poslouží v tuzemských horách. Vibram podrážka vás podrží i ve strmém, nebo kluzkém terénu a GORE- TEX se postará o dobré odvětrání přebytečné vlhkosti. Přestože jsou lehké a materiál nepůsobí moc robustně, drží si tvar i při dlouhodobém nošení.
La Sportiva Boulder X
Nízké přístupové boty, které najdou uplatnění na ferratách i kamenitých stezkách. I když jsou nízké, poskytují celkem dobrou ochranu paty a částečně i kotníku, díky sesílení v této části. Nemají žádnou membránu, což ale příliš nevadí, pokud je používáte pro kratší výlety, nebo lezení.
Grisport Aztec 24
Povedený kotníkový model, se kterým bezpečně zvládnete kamenité stezky v Krkonoších i přechody v nižších pohořích. Celokožené provedení s minimem švů působí zajímavě a bota má spíše civilnější vzhled. Podle výrobce disponuje membránou Spo-Tex, jejiž účinnost jsme ale neměli možnost při krátkém testu ověřit. Příjemným plusem je také podrážka Vibram Ranger, která neklouže a má tzv. samočistící dezén, takže bláto z něj po zaschnutí samo vypadá.