Recenze zvlhčovačů vzduchu

Zvlhčovače vzduchu se skvěle hodí lidem, kteří dlouhodobě trpí dýchycími obtížemi. Pokud je zvlhčovač vzduchu vybavený i ionizátorem, je prospěšný v podstatě pro každého. Srovnávací recenze zvlhčovačů vduchu.

  • Nejlepší poměr cena/výkon
    97 %

    Concept ZV1010 Perfect Air

    • tichý
    • elegantní design
    • velká výdrž
    • pouze pro malé místnosti
    999 Kč Zkontrolovat ceny
  • Dobrá volba za rozumnou cenu
    96 %

    Trotec B 5 E

    • šikovné funkce
    • výkonný, přesto nenáročný na energie
    • ionizátor
    • nemá čištění vody v nádržce, nutné dokoupit tyčinky Secosan
    1890 Kč Zkontrolovat ceny
  • Nejlepší výbava za nízkou cenu
    93 %

    Wellife 25 W JF-010

    • skvělá cena
    • úsporný a tichý
    • možnost přidat vonné oleje
    • náklady na destilovanou vodu
    699 Kč Zkontrolovat ceny
  • Nejlepší výbava
    87 %

    Winix L500

    • do větších místností
    • pokročilá dezinfekční technologie
    • tichý chod
    • pro funkci aromaterapie je potřeba používat speciální polštářky napuštěné olejem
    3590 Kč Zkontrolovat ceny
  • Dobrá volba za rozumnou cenu
    76 %

    Concept ZV1005

    • pěkný design
    • aroma difuzér
    • tichý
    • malý výkon, hodí se jen do menších místností
    799 Kč Zkontrolovat ceny
Dobrá volba za rozumnou cenuNejlepší poměr cena/výkonNejlepší výbavaNejlepší výbava za nízkou cenu
Trotec B 5 EConcept ZV1010 Perfect AirWinix L500Wellife 25 W JF-010
+ šikovné funkce+ tichý+ do větších místností+ skvělá cena
+ výkonný, přesto nenáročný na energie+ elegantní design+ pokročilá dezinfekční technologie+ úsporný a tichý
+ ionizátor+ velká výdrž+ tichý chod+ možnost přidat vonné oleje
- nemá čištění vody v nádržce, nutné dokoupit tyčinky Secosan- pouze pro malé místnosti- pro funkci aromaterapie je potřeba používat speciální polštářky napuštěné olejem- náklady na destilovanou vodu
Ověřit cenuOvěřit cenuOvěřit cenuOvěřit cenu

Zvlhčovače vzduchu pomáhají udržovat vlhkost v domácnosti na správných hodnotách. Nejen v topných sezónách máme doma příliš suchý vzduch, který dráždí nejen lidi s chronickými dýchacími obtíži. Zvlhčovače vzduch čistí, a některé mají navíc spoustu užitečných funkcí, které mají další benefity pro vaše zdraví, například oblíbený ionizátor. Jejich cena začíná již okolo 1000 Kč, poměrně výkonné pořídíte od 1500 Kč až do 3000 Kč. Dražší přístroje od 5000 Kč a výše patří do větších místností a mají širokou škálu doprovodných funkcí.

Pokud jste se i vy rozhodli pro koupi tohoto šikovného pomocníka, pak vám doporučujeme přečíst následující recenzi. Probereme si společně, na jaké parametry byste se měli zaměřit a na co si při nákupu dát pozor. Na konec textu jsme přidali také přehled nejlepších zvlhčovačů vzduchu.

Jak vybrat zvlhčovat vzduchu

Při výběru zvlhčovače byste si měli nejprve rozmyslet, jaký typ vám bude vyhovovat. Rozdělují se do tří typů na základě toho, jakou páru vylučují. Každá má trochu jiné vlastnosti a specifika. Můžete vybírat mezi zvlhčovači na principu horké páry, zvlhčovači s přirozeným odparem a ultrazvukovými modely.

Dále se zaměřte na parametry. Prvně by vás měl zajímat výkon. Ten vám napoví, kolik vody v páře vyloučí zařízení během jedné hodiny. Každá domácnost je jinak velká a má jinou izolaci – berte to v potaz. Druhým důležitým parametrem je spotřeba.

Zvlhčovače vzduchu mají dva principy spouštění. Setkáte se jak s manuálními modely, tak plně automatickými, které se vypínají i zapínají samy, a to na základě dat ze zabudovaného vlhkoměru. Ten neustále monitoruje vaši místnost a v případě potřeby zařízení začne vypouštět páru.

Zajímejte se i o provoz. Jak dlouho vydrží zvlhčovač běžet na jedno naplnění? A jaký je objem jeho nádoby? S tím souvisí i hlučnost. Nebude zařízení příliš hlasité? Pokud ho chcete mít v ložnici, dejte si na to pozor. Na závěr se zamyslete i nad funkcemi, které byste potřebovali. A pokud nevíte o žádných, které jsou důležité, podívejte se do našeho seznamu užitečných funkcí. Zajisté narazíte na některou, která vás potěší.

Typy zvlhčovače vzduchu

Na trhu se setkáte s několika typy zvlhčovačů vzduchu. Rozdělené jsou na základě toho, jaká pára z nich vychází. Každá má totiž svá specifika a je dobrá na něco trochu jiného. Rozmyslete si tedy před koupí dobře, po které variantě sáhnete. Jen tak budete mít jistotu, že zakoupené zařízení bude skutečně splňovat všechny vaše požadavky. Vybírejte z následujících:

  • Zvlhčovače vzduchu na horkou páru
  • Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem
  • Ultrazvukové zvlhčovače

Zvlhčovače vzduchu na horkou párou

Zvlhčovače vzduchu na principu horké páry dokážou efektivně ničit bakterie v domácnosti, které se nachází ve vzduchu. Jsou vhodné pro rodiny s dětmi nebo alergiky. Nevýhodou je, že ohřívají teplotu v místnosti. To je dáno horkou párou, kterou vylučují. Pokud máte malé děti, tak buďte opatrní. Hrozí, že se při neopatrném zacházení o páru popálí. Proto ho raději uchovávejte z dosahu a sami si na to dávejte pozor. Při produkování páry vydávají zvuk, a tak se řadí mezi hlučnější zvlhčovače.

Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem

Jde o typ, který zahrnuje hned dvě kategorie produktů. Pára se přirozeně odpařuje dvěma technologiemi

  • diskový zvlhčovač
  • zvlhčovač s filtračními kazetami

Diskový zvlhčovač funguje následovně: ve vodě se otáčí rotační disk, který rozhání páru do prostoru. Jde o přirozený proces tvorby páry, který je velmi šetrný. Odpařování vody není nijak uměle popoháněno nebo urychleno.

Mají malou spotřebu, a navíc je do některých modelů možné přidávat esenciální oleje. Rázem si tak z domova vytvoříte oázu klidu. Dají se pořídit také oleje proti komárům či na povzbuzení energie. Používá přirozený proces odpařování, a tak tento typ přístroje nepatří mezi nejvýkonnější. Zároveň patří mezi dražší zařízení.

Zvlhčovač s filtračními kazetami vyrábí páru takto: nasaje vodu a nechá ji odpařovat. Opět jde o šetrný a přirozený proces. Výkon tedy nebude tak velký, ani vlhkost vysoká. Je ale šetrný, co se týče spotřeby energie. Nezapomínejte na to, že budete muset dokupovat filtrační kazety. Ty pomáhají očišťovat vzduch a přispívají k ideálnímu ovzduší ve vaší domácnosti.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače pracují na bázi moderních technologií. Vodu přeměňují na páru, a tu uvolňují do ovzduší v domácnosti. Patří mezi nejvýkonnější. V místnosti dokážou překročit vlhkost
i 50 %, a to velmi rychle. Výhodou také je, že se o ně nemůžete poranit, jelikož vylučují studenou páru. To je určitě velké plus především v rodinách, které mají malé děti.

Větší výkon má i své záporné stránky. Musíte si dávat pozor na to, abyste to s vlhkostí nepřehnali a místnost se neproměnila v deštný prales. To má nepříjemné důsledky nejen pro vás, ale i váš interiér – stěnám, nábytku či bytovému textilu by to určitě neprospělo. Vlhkost proto vždy regulujte s opatrností a postupujte podle návodu výrobce.

Ultrazvukový zvlhčovač je citlivý na tvrdou vodu. S tou se v Čechách setkáte na spousta místech. Pokud je to i váš případ, neznamená to, že si tento typ nemůžete pořídit. Výrobci nabízí speciální patrony, které chrání před vznikem vodního kamene. Další možností je vodu přefiltrovat, nebo zvlhčovač dolévat destilovanou vodou.

Výkon

Výkon zvlhčovače vám napoví, kolik bude pára obsahovat ml vody. A to v přepočtu za jednu hodinu. Do rovnice byste měli zahrnout ještě jeden údaj, a to velikost a typ místnosti, ve které bude zvlhčovač umístěn. Ne každá místnost je totiž stejná. Novostavba s dobrou izolací nebude potřebovat tak výkonný přístroj jako starý dům bez ní.

  • Pro větší místnosti nad 50 m² doporučujeme zvlhčovače v výkonem 500 ml/hod a více
  • Středně velké místnosti o velikosti 30-50 m² vystačí s výkonem 300-500 ml/hod
  • Do menší místnosti do 30 m² pořiďte zvlhčovač o výkonu 100-300 ml/hod

Spotřeba

S výkonem se logicky pojí také spotřeba. Závisí hodně na tom, jak často budete zvlhčovač používat. Bude připojený celý den? Nebo jen někdy? Tak jako tak, dívejte se na příkon. To je množství spotřebované elektrické energie. Uvádí se ve wattech (W).

Princip spouštění

Zvlhčovače vzduchu mají dvojí princip spouštění, mezi kterým se můžete rozhodovat. Liší se od sebe cenou a uživatelským komfortem. Rozmyslete si, co od zvlhčovače očekáváte a jak chcete, aby fungoval. To vám napoví, který mechanismus zvolit. Vybírejte z následujících:

  • Manuální zvlhčovače vzduchu
  • Automatické zvlhčovače vzduchu

Manuální zvlhčovače vzduchu

Manuální zvlhčovače vzduchu musíte zapínat a ovládat vy sami pomocí ovládacího panelu. Nemají žádná čidla, a tak neudělají žádný úkon bez toho, abyste jim k tomu vy dali povel. Pokud tedy chcete, aby vaše zařízení bylo více samostatné a například samo odhadlo, kdy je potřeba vzduch v místnosti zvlhčit, či naopak přestat zvlhčovač docela, doporučujeme vám spíše druhý model.

Automatické zvlhčovače vzduchu (zvlhčovače se spínačem)

Automatické zvlhčovače vzduchu (někdy označované jako zvlhčovače se spínačem) mají zabudovaný vlhkoměr. Na základě sebraných dat poté vyhodnocují, zda je nutné vzduch zvlhčovat, či už to stačí a s činností přestat. Hodnoty, kterých se má zařízení držet, nastavíte vy (popř. vyberete z voleného programu). Zařízení pak už bude samo sledovat a hlídat, zda je vše tak, jak má být. Jelikož je tento přístroj o něco složitější, počítejte s vyšší pořizovací cenou. Zároveň je ale také spolehlivější a jeho používání komfortnější.

Zásobník na vodu

Čím vyšší má zvlhčovač objem nádobky na vodu, tím méně často ji budete muset doplňovat. Nepřetržitě vám tak vydrží v provozu bez toho, abyste se o něj museli nějak starat. Největší zařízení mají objem i okolo 10 litrů. Menší zvlhčovače začínají někde okolo 1 až 2 litrů.

Pokud vás zajímá, kolik zvlhčovač spotřebuje litrů za den, zajímejte se u konkrétního produktu. Každý má totiž odlišnou spotřebu vody. To závisí na tom, kolik páry během provozu produkuje. Nejčastěji se ale tato zařízení vyrábí tak, aby vydržela minimálně 12 hodin na jedno naplnění. Ty větší vám bez problémů vydrží celý den.

Hlučnost během provozu

Ne všechny zvlhčovače mají chod tichý jako myška. Setkáte se i poměrně s hlučnými modely. Pokud chcete mít toto zařízení v ložnici, nekupujte takové, které překračuje hranici 30 dB. V případě, že bude umístěný v obývacím pokoji nebo někde, kde netrávíte tolik času, nemělo by vadit, pokud by byl trochu hlučnější. Nejvíce hluku dělají především levné modely, drahé mají zpravidla tišší chod.

Funkce

Zvlhčovače vzduchu mají spoustu šikovných funkcí, které vám značně usnadní jejich používání. Sepsali jsme pro vás ty, které považujeme za klíčové a o kterých si myslíme, že by vás mohly zaujmout. Ve finále je jen na vás, zda na nich budete trvat, nebo ne.

Čištění vzduchu

Některé zvlhčovače vzduchu umí vzduch rovnou i čistit. Odstraňují z něj bakterie a parazity. To oceníte zejména pokud jste náchylní na nemoci, máte doma malé děti nebo alergiky. Takové multifunkční zařízení potřebuje extra péči – filtry se musí čistit, popř. čas od času vyměnit.

Ionizátor

Ionizátor rovněž čistí vzduch. Do ovzduší vypouští záporné ionty. Ty podporují imunitní systém a snižují množství škodlivin v lidském těle. Přispívají nejen ke snadnějšímu dýchání, ale navíc oddalují proces stárnutí a mají příznivé účinky na koncentraci, výkonnost a dobrou náladu. Pokud tedy už investujete do čističky vzduchu, byla by škoda ionizátor vynechat.

Časovač

Díky funkci časovače budete moci nastavit, kdy se zvlhčovač zapne a vypne. Tato funkce je šikovná zejména ve všední dny, když jste v práci. Nebo když se děti vrací ze školy a družiny – ony samy nemusí nic zapínat, časovač se o vše postará.

Měření teploty a vlhkosti

Dražší modely jsou vybaveny čidly, které snímají údaje o místnosti. Jakmile je vlhkost na příliš nízkých hodnotách, samy se zapnou a začnou vypouštět páru. V základní verzi by je měl mít každý zvlhčovač. Tehdy mají funkci pouze informativní a nemají vliv na to, jestli se zařízení vypne, nebo zapne. Díky měřičům teploty a vlhkosti budete mít hned přehled, jak na tom ovzduší ve vaší domácnosti je.

Samočištění

Pokud vám doma teče jen tvrdá voda, tak rozhodně tuto funkci zvažte. Samočištění totiž značně prodlouží životnost vašeho zvlhčovače. Odvápňuje nádobku s vodou a další důležité komponenty. Nicméně se hodí i pokud s tvrdou vodou problémy nemáte. Zvlhčovač není zrovna malá investice, a proto mu určitě budete chtít dát tu nejlepší péči, jakou dovedete.

LED podsvícení

LED diody osvětlují vodu s nádobou, která je prosklená. Barvy se plynule střídají, popř. je možné je nastavit. Pokud jste příznivci moderní a stylové domácnosti, tohle vás jistě zaujme. V kombinaci s funkcí aromaterapie můžete vytvořit zajímavý efekt.

Automatické vypnutí

Zvlhčovač s funkcí automatického vypnutí se vždy vypne, jakmile mu v nádobce s vodou dojde tekutina. Nemusíte se tak bát přehřátí nebo poničení přístroje. To se hodí zejména pokud ho necháváte zapnutý i tehdy, když nejste doma.

Aromaterapie

U některých modelů je možné přidat esenciální oleje do nádobky s vodou. Je ale nutné, aby to výrobce povoloval. Ne u všech zařízení je to vhodné, mohlo by dojít k poničení. Esenciální oleje mají spoustu dobrých vlastností. Pokud je bude zvlhčovač pomalu uvolňovat do ovzduší, bude to u vás doma nejen krásně vonět, ale můžete dosáhnout i dalších zdravotních benefitů.

Propojení s chytrým telefonem nebo tabletem

Pokud jste příznivci smart domácností, tak byste si měli pořídit i zvlhčovač, který lze připojit k mobilnímu telefonu nebo tabletu. To se provádí pomocí aplikace. Z té lze i na dálku zařízení ovládat a zároveň kontrolovat, jaký je stav ovzduší u vás v domácnosti, pokud tam zrovna nejste, ale jsou doma například jen děti.

Nejlepší zvlhčovače vzduchu

Trotec B 5 E

Zvlhčovač Trotec B 5 E vás potěší skvělým výkonem. Vzduch čistí před uhlíkový filtr. Hodí se i do větších místnosti, a to až o rozloze 30 m². Je výkonný a elegantní. Uvnitř má zabudovaný ionizátor, který oceníte jak doma, tak v kanceláři. Má spoustu šikovných funkcí, například časovač, ukazatel vlhkosti či automatické udržování vlhkosti.

Trotec B 5 E

96 %
  • šikovné funkce
  • výkonný, přesto nenáročný na energie
  • ionizátor
  • nemá čištění vody v nádržce, nutné dokoupit tyčinky Secosan
1890 Kč

Concept ZV1010 Perfect Air

Tento ultrazvukový zvlhčovač je velkým hitem. Díky funkci aromaterapie navodí u vás doma tu správnou atmosféru. Má malé a kompaktní rozměry. Intenzita páry se dá regulovat. Měnit lze i LED podsvícení, které má i tlumený, noční režim. Překvapí vás výdrž nádržky. Ta přitom není bůh ví jak velká, nicméně na jedno naplnění bude přístroj fungovat až 60 hodin. Má malou spotřebu energie a tichý chod.

Concept ZV1010 Perfect Air

97 %
  • tichý
  • elegantní design
  • velká výdrž
  • pouze pro malé místnosti
999 Kč

Winix L500

Tento ultrazvukový zvlhčovač má vysoký výkon, a tak se hodí i do větších místností okolo 50 m². Počítejte s lehce vyšší spotřebou energie, ale to je dáno tím, že je výkonný a má sloužit pro větší místnosti. Disponuje pokročilou dezinfekční technologií, která ničí bakterie. Kapacita vodní nádržky je 7,5 l. Má tichý chod a je nenáročný na údržbu, k té vám stačí jen demineralizační kapsle od výrobce.

Winix L500

87 %
  • do větších místností
  • pokročilá dezinfekční technologie
  • tichý chod
  • pro funkci aromaterapie je potřeba používat speciální polštářky napuštěné olejem
3590 Kč

Wellife 25 W JF-010

Tento elektrický zvlhčovač má úsporný a tichý provoz. Lze do něj přidat esenciální olej. Potěší také LED světlo, které mění barvu. Doba provozu na jedno naplnění je 10 hodin, zásobník má 2,6 l. Zařízení má speciální filtr, který zabraňuje tvorbě vodního kamene. Přesto výrobce doporučuje používat pouze destilovanou nebo převařenou vodu.

Wellife 25 W JF-010

93 %
  • skvělá cena
  • úsporný a tichý
  • možnost přidat vonné oleje
  • náklady na destilovanou vodu
699 Kč

Concept ZV1005

Tento zvlhčovač vzduchu zaujme nejen svým designem a zpracováním ze světlého dřeva. Má tichý chod a malou elektrickou spotřebu. Díky funkci aroma difuzéru si z domácnosti rázem uděláte oázu klidu a pohody. Hodí se spíše do menších místností – okolo 20 m². Zásobník na vodu má 300 ml a vydrží vytvářet páru až 12 hodin. Má funkci automatického vypnutí, tudíž se nemusíte o nic starat. Jakmile dojde voda, sám se vypne.

Concept ZV1005

76 %
  • pěkný design
  • aroma difuzér
  • tichý
  • malý výkon, hodí se jen do menších místností
799 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proč je dobrý zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovač vzduchu je vhodný zejména pro lidi, které dráždí suchá vzduch nebo kteří trpí chornickými dýchacími obtížemi.

Kolik stojí zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovač vzduchu lze zakoupit za cenu okolo jednoho tisíce korun.

Podle čeho vybrat zvlhčovač vzduchu?

Důleitým parametrem je cena a výkon, je však dobré se orientovat i podle toho zda má daný zvlhčovač vzduchu ionizátor.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.