Recenze biokrbů

Pokud máte byt a rádi byste svůj interiér ozvláštnili, může pro vás být biokrb skvělým řešením. Biokrb nezanechává zplodiny a jeho instalace je jednoduchá. V naší recenzi zjistíte, jaký biokrb je nejlepší.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  93 %

  STEJSKAL Salerno 500

  • kvalitní materiál
  • možnost zavěsit nebo vestavět
  • malá spotřeba biolíhu
  • bez ochranného skla, nutnost dokoupit
  2390 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  91 %

  KRATKI DELTA 700

  • plamen je viditelný ze dvou stran
  • kvalitní materiál
  • elegantní provedení
  • vyšší hmotnost
  7100 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  88 %

  GNT FLAME 650

  • snadná instalace
  • jednoduché ovládání
  • vydrží hořet až 5 hodin
  • ochranné sklo není součástí balení
  1799 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava za nízkou cenu
  86 %

  Kratki Golf

  • hodí se do menších domácností
  • skvělá cena
  • jednoduchá obsluha
  • plamen hoří pouze uprostřed
  1490 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  83 %

  TRISTAR DF-6513

  • kvalitní materiály
  • stylový design
  • dobrá cena
  • vyšší hmotnost na přenášení
  2199 Kč Zkontrolovat ceny
Dobrá volba za rozumnou cenuNejlepší poměr cena/výkonNejlepší výbavaNejlepší výbava za nízkou cenu
TRISTAR DF-6513STEJSKAL Salerno 500KRATKI DELTA 700Kratki Golf
+ kvalitní materiály+ kvalitní materiál+ plamen je viditelný ze dvou stran+ hodí se do menších domácností
+ stylový design+ možnost zavěsit nebo vestavět+ kvalitní materiál+ skvělá cena
+ dobrá cena+ malá spotřeba biolíhu+ elegantní provedení+ jednoduchá obsluha
- vyšší hmotnost na přenášení- bez ochranného skla, nutnost dokoupit- vyšší hmotnost- plamen hoří pouze uprostřed

Biokrb je ideálním řešením do moderní domácnosti. Je vkusný, elegantní a zútulní váš domov. Neprodukuje žádné zplodiny ani saze a popel. Seženete jak velké, tak malé modely, které skvěle zapadnou v podstatě kamkoliv. I jejich cena je přívětivá – biokrb se dá pořídit již okolo 1000 Kč. Největší výběr je okolo 3 000 Kč až 5000 Kč. Pokud jste se i vy rozhodli pro zakoupení biokrbu, pak přesně pro vás je naše recenze.

V recenzi biokrbů jsme se snažili nabídnout zlatou střední cestu, ze které si zajisté vyberete. A pokud si nejste jistí, podle čeho ekologický krb vybírat, prohlédněte si náš přehled parametrů. Po přečtení budete hned vědět, na co se při nakupování dívat.

Jak vybrat biokrb

Pojďme se ve zkratce podívat na to, jak vybrat biokrb. Funguje totiž na jiném principu než elektrický krb nebo ten klasický na pevný pohon. Bude potřebovat specifické palivo – biolíh. Vše probereme v prvních kapitolách naší recenze.

Rozmyslete si, jaký styl vyhotovení a typ krbu byste si pro vaši domácnost představovali. Dají se totiž pořídit jak nástěnné a vestavné, tak volně stojící modely, které jsou malé, kompaktní a můžete je umístit i na nábytek jako vkusnou dekoraci.

Pozornost byste měli věnovat nejen hmotnosti a rozměrům, ale i materiálu biokrbu. Vždy trvejte na kvalitních materiálech a bytelné konstrukci. Pokud chcete biokrbem topit, možná budete zklamaní. Nemá tak velký výkon, aby se dal používat jako primární zdroj tepla. Jako sekundární obstojí mnohem lépe. Doporučujeme vám se také seznámit se zásadami bezpečného používání. Ty jsme ve zkratce shrnuli v předposlední kapitole našeho textu.

Jak funguje biokrb

Biokrb spaluje biolíh, který je rostlinného původu a vzniká kvašením biomasy. Palivo se naleje do nádobky v krbu – hořáku. Pak už se jen zapálí a je to, rázem vyčarujete v místnosti skvělou atmosféru. Používání je jednoduché, stejně jako údržba. Biokrb se obecně považuje za ekologičtější variantu klasického krbu. Proto se mu někdy říká také ekologický krb. Setkáte se i s označením bioethanolový krb (odvozeno od paliva).

Palivo pro biokrb
Biolíh neboli bioethanol do ovzduší nevypouští žádné nebezpečné zplodiny, pouze oxid uhličitý a vodní páru. Výhodou také je, že neprodukuje saze ani popel. Je tedy nejen ekologický, ale ani vám nezašpiní domácnost.

Počítejte s tím, že budete muset biolíh často dokupovat. Na kolik vás celá záležitost vyjde? Nejčastěji se setkáte s tím, že provoz biokrbu vyjde okolo 40 Kč na hodinu. V porovnání s klasickým krbem to vychází nastejno. Závisí na tom, jak velká je nádobka na palivo. Na jedno naplnění většinou vydrží bioethanolový krb v provozu okolo 3 až 4 hodin.  Pamatujte na důležitou věc – bioethanol by nikdy neměl zapáchat. Na trhu se setkáte i s variantami, které jsou doplněné o vonný extrakt.

Styl vyhotovení biokrbu

Ještě, než přistoupíme k základnímu dělení biokrbů, rozmyslete si také to, jaké provedení vám bude vyhovovat. To se odvíjí od dispozic interiéru a vašich osobních preferencí. Někteří výrobci nabízí pouze tzv. přímé neboli rovné vyhotovení. To znamená, že biokrb bude ve tvaru obdélníku. Pokud hledáte variantu, která splyne s rohem, chtějte rohové provedení. Tyto biokrby mají trojúhelníkovou konstrukci, kterou můžete umístit do rohu místnosti.

Dalším řešením jsou biokrby na míru. U těch máte jistotu, že budou plně vyhovovat vašim představám a požadavkům. Dobrý výrobce vám vždy rád vyjde vstříc. Počítejte ale s vyšší pořizovací cenou. Navíc, ne každý ekologický krb, který vás zaujme, je možné objednat i na míru.

Typy bioethanolových krbů

Typy biokrbů se dělí na základě umístění v prostoru. Zeptejte se sami sebe, kam byste biokrb rádi postavili? A hned získáte odpověď na to, jaký typ je ten pravý pro vás. Dostupné jsou tři základní typy biokrbů:

 • Nástěnné biokrby
 • Volně stojící biokrby
 • Vestavné biokrby

Nástěnné biokrby

Nástěnné biokrby se pomocí závěsného systému připevňují na zeď. Lze ho umístit do jakékoliv výšky a vytvořit tak atraktivní interiér. Někdo například chce biokrb pověsit poměrně vysoko, což dodá místnosti zajímavý efekt. Berte v potaz nosnost stěny, měla by biokrb unést. Slabé příčky a stěny z nekvalitních materiálů nejsou pro tento typ příliš vhodné. Výhodou biokrbů však je, že přichází i v poměrně malých variantách. Vždy se tedy dá dosáhnout nějakého kompromisu.

Volně stojící biokrby

Tento typ je u spotřebitelů nejoblíbenější. Můžete ho umístit kamkoliv. Díky tomu, že jsou biokrby k dostání i v kompaktních rozměrech ho můžete postavit třeba i na stůl v obývacím pokoji nebo polici v ložnici. Hlídejte si, aby měl kvalitní a bezpečnou konstrukci, která vás ochrání před potencionálním požárem nebo nehodou.

Vestavné biokrby

U vestavných biokrbů je velkou výhodou, že jsou téměř k nerozeznání od klasického krbu. Na rozdíl od svého protějšku ale nepotřebuje žádný komín a je ekologický. Navíc vám v domácnosti nebude dělat nepořádek. Při výběru pamatujte na to, že budete vždy vidět jen jeho přední část. Zbytek zařízení bude vestavěný v interiéru.

Hmotnost a rozměry

Rozmyslete si, kam chcete biokrb umístit a jaké jsou vaše dispozice. To platí nejen o nástěnných typech, ale i o volně stojících. Některé biokrby lze umístit například na polici nebo stůl, je otázkou, zda se tam skutečně vejdou a zda je například police unese. Pokud by biokrb spadl na zem, může dojít i k požáru. Vždy myslete na to, aby bylo umístění bezpečné. A také na to, abyste byli s výsledkem spokojení.

Materiál

Ekologické krby jsou nejčastěji vyrobeny z kombinace skla a oceli. Základna je z kovu. To proto, aby byla bezpečná a stabilní. Boční stěny jsou transparentní a na jejich výrobu se používá sklo. Díky tomu je plamen pěkně vidět ze všech stran. Výhodou je, pokud má krb žáruvzdorné sklo, které nepropustí vysoké teploty z vnitřku krbu.

Stěny často bývají dvouplášťové. Takové provedení zabraňuje popálení, jelikož vnější vrstva zůstává chladná. Dvouplášťové provedení doporučujeme především do domácností s malými dětmi, které by se mohly v nestřeženou chvíli popálit.

Je možné biokrbem topit

V této oblasti biokrb v porovnání s klasickým krbem lehce pokulhává. Není tak výhřevný, aby zvládl vytopit na stejné úrovni jako běžný krb. Nicméně topit se s ním dá. Biokrb rozhodně není pouhou imitací plamene. Uvnitř hoří skutečný oheň, a ten dokáže vytápět. Doporučujeme ho ale spíše jako sekundární zdroj tepla než primární.

Biokrb má tepelný výkon 2 až 5 kW. To záleží na objemu hořáku. Pokud s biokrbem zamýšlíte topit, pořiďte si raději objemnější model. Litr bioethanolu stojí okolo 100 Kč a ve větších hořácích vydrží hořet 2 až 3 hodiny, v menších téměř 5. Pokud hledáte výkonnější krb, doporučujeme vám naši recenzi elektrických krbů.

Bezpečnost

Ovládání a používání ekologických krbů není vůbec těžké. Většinou mají zabudovaný ovládací prvek, pomocí kterého ho budete zapínat, vypínat, popř. regulovat velikost plamenu. V následující kapitole jsme pro vás sepsali nejdůležitější zásady zacházení s biokrbem.

Jak poznat spolehlivý biokrb

Kvalitní biokrb musí mít regulovatelný hořák a kvalitní konstrukci. Ta je předpokladem bezpečného používání. Důležité také je, aby měl nějaký přirozený odvod tepla. Zajímejte se o tyto věci. Pokud by s ekologickým krbem bylo něco v nepořádku, může dojít i k požáru.

Kam je bezpečné biokrb umístit

Biokrb byste měli mít v dobře větrané místnosti. To proto, že vylučuje oxid uhličitý. Nemusíte větrat neustále, stačí rychle vyvětrat před a po používání. Otevřete na pár minut okenice dokořán a tento postup bude bohatě stačit.  Místnost s biokrbem by neměla být příliš malá – opět kvůli oxidu uhličitému. Minimální rozloha je šedesát metrů krychlových.

Kam umístit nástěnný biokrb

Nástěnný biokrb by měl být alespoň šedesát centimetrů nad podlahou. Od stropu by měl být vzdálený minimálně sto osmdesát centimetrů. To vše je z důvodu bezpečnosti. Od biokrbu vychází žár a mohlo by dojít k poškození podlahy nebo stropu.

Manipulace s volně stojícím biokrbem

Výhodou volně stojícího biokrbu je, že ho můžete postavit, kam se vám zlíbí. Předpokladem je samozřejmě stabilní podložka. Důležité ale také je, abyste s ním nikdy nemanipulovali v případě, že je oheň zapálený.

Manipulace s biolihem

Bioethanol je hořlavina. Při manipulaci s ním je proto na místě opatrnost. Nalévejte ho pouze do nádobky. Dávejte si pozor, abyste ho nerozlévali i po ostatních místech krbu. Mohlo by dojít k poškození komponentů.

Jak vypnout biokrb

Dalším předpokladem bezpečnosti je, že se biokrb snadno zhasíná. To se provádí nejčastěji za pomocí regulační tyče, kterou zavřete hořák. Plamen poté sám zhasne. Nezapomínejte krb vypínat pokaždé, když odcházíte z domova. Oheň, ani ten na biolíh, by se nikdy neměl nechávat bez dozoru.

Nejlepší biokrby

TRISTAR DF-6513

Tento volně stojící krb je skvělým společníkem při posezení na zahradě nebo uvnitř domu. Konstrukce je z odolného kovu, stěny z tvrzeného skla, které zajišťuje maximální bezpečí během používání. Zhasíná se pomocí speciálního uhasínače, který je součástí balení. Krb je sice přenosný, ale není zrovna nejlehčí – počítejte s váhou 13,6 kg.

TRISTAR DF-6513

83 %
 • kvalitní materiály
 • stylový design
 • dobrá cena
 • vyšší hmotnost na přenášení
2199 Kč

STEJSKAL Salerno 500

Tento vestavný biokrb je vyroben z kvalitního ocelového plátu. Tento materiál je pevnější než u běžných biokrbů a nedochází u něj k žádným deformacím vlivem žáru. Vydrží i vysoké teploty. Pokud nechcete zabudovat dovnitř, je možné ho na stěnu jen zavěsit. Intenzitu plamene lze regulovat pomocí hořáku. Přední sklo není součástí balení.

STEJSKAL Salerno 500

93 %
 • kvalitní materiál
 • možnost zavěsit nebo vestavět
 • malá spotřeba biolíhu
 • bez ochranného skla, nutnost dokoupit
2390 Kč

KRATKI DELTA 700

Tento rohový biokrb se osazuje na vnější roh stěn. Byl navržen tak, aby se na jeho plamen dalo dívat z obou stran. Je závěsný, ale počítejte s vyšší hmotností – 13 kg. Je vyroben z nerezové oceli, spolehlivého materiálu, který vydrží i vysoký žár. Skvělý doplněk do moderní domácnosti.

KRATKI DELTA 700

91 %
 • plamen je viditelný ze dvou stran
 • kvalitní materiál
 • elegantní provedení
 • vyšší hmotnost
7100 Kč

Kratki Golf

Tento model vyhrál v kategorii produkt roku, a to hned několikrát po sobě. Má menší rozměry a skvěle zapadne do každé domácnosti. Za danou cenu jde o skvělou příležitost. Instalace je jednoduchá, stejně jako obsluha. Na jedno naplnění vydrží naplno hořet 1 hodinu, při menším výkonu až 4. Navíc je poměrně výkonný i co se týče topení, pěkně se o u něj ohřejete.

Kratki Golf

86 %
 • hodí se do menších domácností
 • skvělá cena
 • jednoduchá obsluha
 • plamen hoří pouze uprostřed
1490 Kč

GNT FLAME 650

Tento biokrb je vyrobený z práškově lakovaného plechu a nerezové oceli. Má moderní design, působí luxusně a elegantně. Je vestavného typu a jeho celková hmotnost je 6 kilogramů. Snadno se montuje i ovládá. Můžete se u něj i ohřát – má topný výkon 2 kW. Na litr biolíhu vydrží hořet 2 až 5 hodin v závislosti na intenzitě plamene. Pokud máte zájem o chránicí sklo, je nutné ho přikoupit.

GNT FLAME 650

88 %
 • snadná instalace
 • jednoduché ovládání
 • vydrží hořet až 5 hodin
 • ochranné sklo není součástí balení
1799 Kč

Co je to biokrb?

Biokrb je specifický druh krbů, který slouží především pro dekroativní účely a při jeho provozu nevznikají zplodiny.

Za kolik lze biokrb pořídit?

Biokrby lze zakoupit již za cenu okolo 1 000 Kč, avšak větší nabídku naleznete v cenovém pásmu okolo 3 000 Kč.

Jaký je rozdíl mezi biokrbem a jinými krby?

Biokrb spaluje biolíh a nezanechává žádné zplodiny. Není tak třeba řešit odvod kouře a samotná instalace je mnohem jednodušší.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.