Věděli jste, že Chrome OS není zdaleka „mrtvý“ operační systém? Naopak zažívá velký nárůst popularity. Podívejte se na naši recenzi systému Chrome OS a na přehled nejlepších chromebooků. Vše v naší srovnávací recenzi.
Recenze notebooků s Chrome OS (chromebooků)
Chrome OS je v našich končinách poměrně neznámým a ne příliš rozšířeným operačním systémem, ale celosvětově zažívá tento operační systém ohromný růst. Chrome OS a chromebooky obecně jsou velice populární mezi studenty v USA, ale i v dalších zemích, díky svým funkcím a dostupné ceně. Chrome OS však určitě není pro každého, nebo spíše není na každé využití. Zařízení, která by Chrome OS nabízela již ve svém základu, rovněž není na našem trhu mnoho, ale tento operační systém si lze bez větších problému nainstalovat i na svůj běžný notebook. Skvěle se hodí například na staré notebooky, které jsou již výkonnostně slabé. Chrome OS je opravdu dobře optimalizovaný a nenáročný na hardwarové požadavky.
Obsah recenze
Výhody a nevýhody Chromebooků
Výhody Chrome OS
- Nízké nároky na výkon počítače
- Skvělá optimalizace systému
- Nulové riziko virů a škodlivých programů
- Možnost jednoduše přepínat uživatele podle již existujících Google účtů, včetně možnosti vytvořit jednorázový účet
- Časté aktualizace
- Možnost spustit prostředí OS Linux
- Bezpečnost
Nevýhody Chrome OS
- Nelze spustit aplikace .exe
- Malá nabídka zařízení
- Pro plnohodnotné fungování je třeba mít internetové připojení
- U nás jsou zatím dražší než by bylo adekvátní
Pro koho je Chrome OS určený?
Chromebooky jsou především pro lidi, kteří mají své zařízení hlavně na práci. Na Chrome OS si bohužel zatím nemůžete spustit Photoshop nebo nejnovější hry. Pokud však hledáte skvěle vybavené zařízení uzpůsobené k psaní a práci, za skvělou cenu a s dlouhou výdrží baterie, je Chromebook ta správná volba. Musíte počítat s tím, že Chrome OS je do jisté míry systém spoléhající na cloud. Internetové připojení je tak nezbytné. Internet můžete skrze prohlížeč Chrome procházet zcela normálně a rovněž můžete využít postupně se rozšiřující možnosti Google dokumentů (se kterými lze na chromebooku pracovat i v offline režimu). Chromebook rozhodně není pro každého a v některých případech je mnohem lepším řešením běžný notebook.
Srovnání aktuálně nejlepších chromebooků
Pixelbook GO
Pixelbook GO je aktuálně asi nejlepší zařízení s Chrome OS. Jedná se o zařízení přímo od společnosti Google a dlouhodobá podpora po několik let je tak smaozřejmostí. Největší nevýhodou je aktuální nedostupnost Pixelbook GO a to jak u nás, tak i na Německém trhu. Je však pravděpodobné, že se tento nedostatek časem změní a Pixelbook bude dostupný i u nás, ztaím se tedy musíme spokojit s dalšími z nabízených zařázení.
Acer Chromebook Spin 13
Acer Chromebook Spin 13 je skvělým zařízením, které nabízí špičkové parametry za odpovídající cenu. Zařízení je v Česku mírně dražší, ale přesto se jedná o výbavou jeden z nejlepších notebooků s Chrome OS. HW parametry se nemusí zdát na první pohled nějak ohromující, ale jedná se o dostačující konfuguraci pro pohodlný běh Chrome OS, v této řadě je HW výbava notebooku určitě výrazně nadprůměrná. Co se však zpracování týče, je Acer Chromebook Spin 13 skvělým přístrojem. Nabízí celokovové tělo, notebook samotný přitom váží pohé 1,5 kg. Dotyková obrazovka se skvělý vyobrazením barev a jemným displejem s QHD rozlišením je dominantou přístroje a nezklame vás ani na ostrém slunci. Pro práci v noci je neocentelná podsvícená klávesnice. Je toho mnohem více a za nás se aktuálně jedná o jeden z nejlepších Chromebooků dostupný na českém trhu. Výhodou jsou i dva usb-c porty.
Acer Chromebook 715
Tento chromebook má skvělý poměr ceny a výkonu. Pro někoho by mohly být nevýhodou vetší rozměry notebooku, které z něj nedělají již ideálního společníka na cesty. Nevýhodou je rovněž pouhé Full HD rozlišení, když by v této cenové kategorii mhol být již lepší displej s QHD. Naopak baterie notebooku vydrží na jedno nabytí velice dlouho. Notebook nabízí přiměřenou výbavu a hzeké zapracování, které je zabaleno do celokovového
Acer Chromebook 314
Jedná se o vhodný kompromis mezi cenou a kvalitou. Za cenu necelých 10 tisíc korun získáte celokovovou konstrukci, 12 hodin výdrže na jedno nabytí a kompaktní rozměry umožňující snadný přenos. Nevýhodou může být slabší HW výbava, která je i přes dobře optimalizovaný Chrome OS někdy poznat. Pokud tedy hledáte vhodné zařízení na cesty, kde byste neprováděli nic složitějšího, může pro vás být tento notebook zajímavou volbou.
Podle čeho vybírat chromebook?
U běžných stolních počítačů nebo notebooků je běžně nejlepším rozhodovacím kritériem výkon dané sestavy. To u chromebooků platí samozřejmě také, ale rozhodně v mnohem menší míře. Systém Chrome OS je totiž velice dobře odladěný a k jeho svižnému používání není nutné mít nijak “našlapanou” sestavu. Celý systém je také postavený hodně na cloudových službách a to nároky na sestavu ještě více snižuje. Za peníze, které tedy výrobce ušetří na sestavě může věnovat větší pozornost dalším aspektům zařízení, které nelze sice tak dobře vyčíslit, ale na celkový uživatelský komfort mají rozhodující vliv. Řeč je o vlastnostech, jako je dlouhá životnost baterie, elegantní a pevná konstrukce nebo pohodlnost psaní na klávesnici. Obzvláště pohodlí s psaním na klávesnici ocení hlavní cílová skupina, na kterou produkty s Chrome OS míří.
Procesor
Procesor je srdce každého počítače, přestože chromebooky nevyžadují příliš silné procesory, stále lze říci, že čím silnější procesor, tím lepší výkon bude notebook mít. Při výběru se nejčastěji můžete setkat s procesory značky Intel a AMD. Procesorů je celá řada a výrazně se liší i napříč generacemi, není tak jednoduché napsat který by byl lepší a který horší, jednotlivým procesorům se budeme detailněji věnovat v u každého námi vybraného chromebooku.
Operační paměť
Operační paměť ovlivňuje to, kolik aplikací a procesů zvládne váš chromebook naráz zpracovávat. Obecně lze říci, že v dnešní době se lze u chromebooků setkat nejčastěji s velikostí operační paměti 4 GB a 8 GB. Přestože na většinu úkonů jsou 4 GB dostatečné, rozhodně doporučujeme dát přednost variantám s 8 GB operační paměti.
Obrazovka
Dotyková obrazovky
Chromebooky mají často dotykové obrazovky a celý systém je také na dotykové obrazovky přizpůsobený, doporučujeme tedy rozhodně zvolit dotykovou obrazovku. Zatímco u běžných notebooků (s Windows) není dotyková obrazovka tak klíčová a s dotykovými notebooky se běžně nesetkáváme, tak Chrome OS je navržený tak, aby právě dotykovou obrazovku měl.
Rozlišení a zobrazovací technologie
Rozlišení displeje určuje počet obrazových bodů, které obrazovka ukazuje. Do jisté míry je také velké rozlišení na menších obrazovkách jistotou ostrého a jemného vyobrazení. V dnešní době je již HD rozlišení (1366x768px) zastaralé a rozhodně byste neměli vybírat menší než Full HD (1920x1080px) rozlišení a zvážit se vyplatí také QHD (2560x1440px) rozlišení.
Dalším důležitým aspektem je výběr vhodné zobrazovací technologie, od které se odvíjí ostrost a barev a barevné spektrum. Nejčastěji se v dnešní době můžete setkat s IPS panely, které se vyznačují skvělým poměrem ceny a kvality. IPS displeje mají hezké zobrazovací vlastnosti a věrnou reprodukci barev, vyznačují se také svojí ostrostí a nízkou spotřebou energie. IPS je jednou z vývojových větví LCD displejů a rozhodně doporučujeme při výběru chromebooku zvolit právě tuto technologii.
Velikost a poměr stran
Velikost obrazovky je důležitým parametrem hned z několika důvodů. Menší obrazovky se více hodí pro přístroje, které jsou určené k častému přenášení a přemisťování, zatímco větší obrazovky jsou lepší pro chromebooky, které budou méně mobilní. Jelikož je chromebook právě ideálním zařízením na cesty, dává z našeho pohledu mnohem větší smysl sáhnout po menších obrazovkách (13,3 palců). Notebooky s obrazovkami o velikosti okolo 15,6 palců jsou, pokud přihlédneme k výhodám a nevýhodám jednotlivých operačních systémů, dle našeho mínění, lepší s operačním systémem Windows. Mobilita a použitelnost na cestách pro pracovní účely, je podle nás jednou z největších výhod Chrome OS oproti Windows.
Klasické rozložení obrazovky, na které je většina z nás zvyklá je 16:9, na trhu se však objevují i přístroje s jiným poměrem stran, například 4:3, které jsou vyšší a obecně by měly být lépe přizpůsobené k práci. Nevýhodou pak je, že na tato zařízení je obtížné najít obal či přenosnou tašku, na což je třeba při výběru rozhodně třeba myslet.
Zpracování
Kvalitní zpracování je bezpochyby u chromebooků jednou z klíčových vlastností. Je třeba dát pozor na:
- Materiál ze kterého je chromebook vyrobený, doporučujeme zvolit celokovové konstrukce
- Konektory na nabíjení a případné příslušenství. Váš chromebook by měl mít konektory na nabíjení v podobě USB-C (ideálně dva konektory, každý z jedné strany), dále klasický USB port a port 3,5mm na sluchátka
- Podsvícení klávesnice, tento detail se rozhodně při práci v noci nesmírně hodí
- Váha chromebooku, který ovlivňuje celkovou mobilitu zařízení by neměla přesáhnout 2 kg, ideální hmotnost chromebooku je 1 až 1,5 kg.
Výdrž
Výdrže baterie na jedno nabití je důležité pro plynulou a pohodlnou práci i v prostředí, kde nemáte k dispozici zásuvky nebo jen nechcete s sebou stále nosit nabíjecí kabel. Výdrž vašeho chromebooků by neměla být menší než 6 hodin, ideálně doporučujeme volit zařízení s výdrží baterie 8 až 12 hodin.
Cena
Cena zařízení je bezpochyby důležitým parametrem při výběru. Je nutné říci, že chromebooky jsou v České republice obecně dražší než v zahraničí, především pak v USA. Ideální je počítat s cenou za zařízení v rozmezí 10 až 20 tisíc korun. Na trhu jsou sice k dostání i mnohem levnější přístroje, ale obvykle se u nich můžete setkat s nějakým nedostatkem, který jejich uplatnitelnost značně snižuje. Doporučujeme tedy počítat s cenou alespoň 10 000 Kč.