Recenze infrasaun

Jak si užít ozdravného efektu saunování v malém bytě či na malé zahradě? Řešením může být infrasauna, jakou infrasaunu si vybrat a jak se liší infrasauna od finské sauny? Poradíme v naší recenzi a srovnání infrasaun.

 • Nejlepší poměr cena/výkon
  94 %

  Belatrix Vista 2

  • full spektrální a karbonové topidlo
  • střešní ventilace
  • LED světelná terapie
  • při regulaci zářičů cvaká
  32990 Kč Zkontrolovat ceny
 • Nejlepší výbava
  93 %

  ProWell 222 R

  • luxusní materiál
  • full spektrální topidlo
  • ovládací panel je uvnitř
  • vyšší cena
  62990 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  89 %

  ProWell K2 Premium Line

  • vnitřní ovládací panel
  • karbonový podlahový zářič
  • full spektrální topidlo
  • montáž může být pro některé zákazníky obtížná
  46990 Kč Zkontrolovat ceny
 • Dobrá volba za rozumnou cenu
  86 %

  Belatrix Vista 3

  • karbonové a full spektrální topidlo
  • rovnoměrný a rychlá ohřev
  • příslušenství
  • bez opěrek zad
  39950 Kč Zkontrolovat ceny
Dobrá volba za rozumnou cenuNejlepší poměr cena/výkonNejlepší výbavaNejlepší výbava za nízkou cenu
ProWell K2 Premium LineBelatrix Vista 2ProWell 222 RMarimex Trendy 2001 M 11105610
+ vnitřní ovládací panel+ full spektrální a karbonové topidlo+ luxusní materiál+ dobrá cena
+ karbonový podlahový zářič+ střešní ventilace+ full spektrální topidlo+ kompaktní rozměry
+ full spektrální topidlo+ LED světelná terapie+ ovládací panel je uvnitř+ výbava a příslušenství
- montáž může být pro některé zákazníky obtížná- při regulaci zářičů cvaká- vyšší cena- zámky na boční stěně jsou namontovány opačně

Infrasauny se využívají ve zdravotnictví i wellness. Proč si jednu nepořídit také domů? Záření a technologie topení v infrasauně má vědecky ověřené benefity na lidské zdraví – fyzické i psychické. Dopřejte si to nejlepší uvolnění u vás doma. Infrasauna se dá totiž bez problémů u místit i do běžného bytu, pokud tedy máte dostatek místa.

Jejich cena se pohybuje od 20 000 Kč a výše. Nejlepší poměr ceny a kvality najdete v kategorii od 30 000 Kč výše. Pokud jste se i vy rozhodli pro koupi infrasauny, pak jste na správném místě. Připravili jsme pro vás detailní recenzi, která vás provede specifiky infrasaun a pomůže vám s výběrem. Na závěr jsme přidali také přehled aktuálně nejlepších infrasaun, které by vám neměly uniknout.

Jak vybrat infrasaunu

Pokud chcete vybrat správnou infrasaunu do vaší domácnosti, měli byste se zaměřit na následující náležitosti:

 • rozměry
 • typ topidla
 • materiál kabiny a vybavení
 • příkon a spotřeba
 • umístění
 • příslušenství a výbava

Rozměry souvisí s kapacitou. Rozmyslete se, pro kolik lidí saunování zamýšlíte. Najdete modely jak pro jednoho, tak šest lidí. Typ topidla je parametr, který se podepíše na výsledné ceně a také tom, kolik energie budete potřebovat na provoz. S tím se ostatně pojí také příkon a spotřeba, která se liší sauna od sauny. Hlídejte si, aby byl příkon dostatečně vysoký. Jen tak budete mít jistotu, že sauna bude vytápět na požadované hodnoty.

Nezapomeňte zvážit umístění. A třešničkou na dortu je příslušenství a výbava infrasauny. Ta se liší u každého výrobce a cenové kategorie. Věříme, že budete příjemně překvapení tím, co všechno současné infrasauny nabízí.

Specifika infrasauny

Infrasauna využívá infračervené zářiče. Ač je jejich záření podobné slunci, nemá žádný vliv na barvu ani strukturu kůže. Můžete se tedy saunovat jak dlouho budete chtít, aniž byste se museli bát vedlejších efektů.

Tato speciální technologie zajistí lepší prohřátí kůže než klasické sauny, jelikož proniká až do hloubky 4 cm. Velkou výhodou je, že neohřívá vzduch. To ocení především ti z vás, kteří mají v klasických saunách potíže s dýcháním a horký vzduch je jim nepříjemný. Dále oceníte, že ji můžete bez obav umístit i do bytu. Nemá totiž žádné nepříznivé vlivy na okolní materiály a hodí se prakticky kamkoliv.

Rozměry

Infrasauny mohou mít různé rozměry. Záleží na tom, pro kolik lidí je daný modle určený. Nejčastěji se setkáte se saunami, které jsou pro jednu až čtyři osoby. Bez obav si tak můžete pořídit model pro celou rodinu. Pokud potřebujete větší kapacitu, poohlédněte se po saunách pro šest či více lidí. Tento požadavek je možné vždy řešit i saunovou na míru. Připravte se ale na to, že vás bude stát více peněz než již hotové modely.

Rozměr sauny je důležitým parametrem i proto, aby vám v ní bylo pohodlně. Výrobci někdy mohou uvádět, že se do sauny vejde určité množství osob. Reálně by se v ní ale cítili velmi nepohodlně a je vhodná spíše pro méně osob, než vám bylo při prodeji řečeno. Na to je poměrně jednoduchý recept – vycházejte ze skutečných rozměrů, ne pouze z kapacity, kterou najdete u výrobku napsanou.

V sauně by se mělo dát bez problémů posadit či položit. K většímu pohodlí přispívají i lavice na více úrovních než jen jedna. Ve finále je jen na vás, jak se rozhodnete v sauně trávit čas, čím větší pohodlí si ale můžete udělat, tím víc si ji užijete.

Sauny bývají obvykle vysoké okolo 2 m. Šířka a hloubka se liší výrobek od výrobku. Tyto údaje závisí především na provedení stěn, zda jsou čtvercové nebo například obloukové. Jak už bylo řečeno, pokud potřebujete nějaké specifické řešení, není problém zařídit vyhotovení infrasauny na míru, která bude přesně splňovat vaše požadavky na rozměr i kapacitu. Pokud však v bytě nemáte místo ani na ty nejmenší dostupné infrasauny a i tak byste si chtěli mrazivých zimních měsících užít doteky tepla v pohodlí vašeho domova, můžete se podívat na naše srovnání elektrických krbů, které jsou svými rozměry velmi nenáročné a umístíte je téměř kamkoliv.

Typ topidla

Typ topidla je u infrasauny vlastně typ zářiče, který vysílá infračervené záření a saunu zahřívá. Na trhu je hned několik typů s odlišnými vlastnostmi. Mělo by vás to zajímat také z toho důvodu, že každý typ má poměrně velký vliv i na výslednou cenu a spotřebu sauny. Pokud tedy máte pevně daný rozpočet, typ topidla musíte vzít v úvahu. Setkáte se s následujícími typy:

 • karbonová
 • keramická
 • světelná keramická
 • full spektrální

Karbonová topidla

Karbonové infrazářiče se ze všech typů nahřívají v průměru nejméně, pouze okolo 100 až 170 °C. Zahřívání jim zabere déle a pořizovací cena je také vyšší než například u keramických infrazářičů. Mají ale jednu velkou výhodu, a to nízkou náročnost na energie. Vlastně dvě – navíc totiž vydrží fungovat opravdu dlouho. Výrobci uvádějí až 100 let.

Proces nahřívání je efektivní a plynulý. Uživatelé si pochvalují rovnoměrné zahřívání, kterého jiné typy nedosahují. Doporučujeme uživatelům, kteří do sauny chtějí chodit klidně i každý den. Nízká spotřeba energií je zde velké plus.

Keramická topidla

Na keramická topidla jste ještě nedávno narazili asi nejčastěji. Pravdou ale je, že pomalu ustupují modernějším a výkonnějším technologiím. Přesto stále narazíte na infrasauny, které jedou i na bázi keramického topidla. Co to vlastně obnáší?

Keramické topidlo se nahřívá opravdu hodně, a to na teplotu až 300 °C. Je opravdu nežádoucí, abyste s takto rozehřátým topidlem přišli do styku, a proto ho z důvodu bezpečnosti výrobci schovávají za mřížky.

Je infrasauna s keramickým topidlem vhodná do vaší domácnosti? Počítejte s tím, že má poměrně vysokou spotřebu (právě kvůli vysokým hodnotám při nahřívání). Na druhou stranu se ale nahřívá velmi rychle a snadno se ovládá. Pokud infrasaunu nehodláte zapínat každý den a nesnažíte se za každou cenu šetřit na energii, keramické topidlo není vůbec špatný nápad.

Světelná keramická topidla

I jejich teplota je při nahřátí opravdu vysoká, a to 300 až 500 °C. Světelná keramická topidla ale mají jednu velmi příjemnou vlastnost. Kromě tepla totiž vyzařují také speciální světlo, které navyšuje blahodárné účinky infrasauny.

Saunu prohřejí velmi rychle, až skokově. Pokud tedy chcete spíše postupný ohřev, tento typ vám příliš nedoporučujeme. Často se také setkáte s tím, že se světelné keramické topidlo používá jako doplněk předchozích technologií ohřevu.

Full spektrální topidla

Full spektrální zářiče jsou technologicky nejvyspělejší. Ač mají nejvyšší pořizovací cenu, v jejich prospěch hovoří neomezená životnost a nenáročnost na energie. Nahřívají se opravdu rychle, a tak můžete do sauny jít hned pár minut poté, co ji zapnete.

Full spektrální topidla vydávají krátkovlnné záření, které má nejsilnější zdravotní účinky ze všech uvedených technologií. Proniká nejhlouběji a benefity jsou opravdu znatelné. Pokud vás neodradí vysoká pořizovací cena, tak tento typ ohřevu doporučujeme jako nejlepší.

Kabina a její materiál

Kabina je obkládaná dřevem. Díky tomu vypadá přírodně a elegantně. Vnější obklad můžete bez problémů přizpůsobit vlastním preferencím. Setkáte se s různými variantami, které nijak neovlivňují výkonnost infrasauny. Důležité je ale vnitřní obložení a materiál nábytku uvnitř. Vše by mělo být ze dřeva, které je dostatečně odolné a vodivé (kvůli srážení teploty). Určitě by vás mělo zajímat i aroma dřeva a pryskyřice. Nejčastěji se setkáte s následujícími materiály.

Cedr

Cedr je vzácná dřevina se spoustou specifických vlastností. Při výrobě infrasaun je velmi oblíbený – má krásnou světle či tmavě hnědou barvu a žádné suky. Navíc díky esenciálním olejům příjemně voní. Nicméně vám ale doporučujeme si ji nejprve vyzkoušet. Ne každému je tato vůně příjemná.

Jedlovec kanadský

Někdy se jedlovec kanadský označuje jako Hemlock nebo Tsuga. Je charakteristický světlejším odstínem dřeva. Oproti cedru ale nevydává žádnou vůni. Také neobsahuje pryskyřici. U jedlovce se tedy nedočkáte typicky dřevnatého aroma. Pokud po něm vyloženě netoužíte, pak je pro vás tou správnou volbou. Navíc vás potěší nižší pořizovací cena.

Abachi

Abachi neboli africká vrba se nejčastěji používá při výrobě těch částí kabiny, které přijdou do styku s kůží (lavice, podlaha). Dřevo je světlé a má nízkou vodivost. Díky tomu nehrozí, že byste se o něj popálili.

Příkon a spotřeba

Infrasauna k provozu potřebuje elektrickou energii. Počítejte tedy s tím, že budete mít výdaje i za spotřebu elektřiny. Ty přitom často nebývají malé. To se naštěstí dá řešit zakoupením úsporného topidla, jak jsme se o tom zmínili výše. Tuto možnost vám doporučujeme především v případě, že plánujete časté saunování. Pokud ji hodláte používat jen příležitostně, topidlo náročné na energie není takový problém.

Příkon se udává ve wattech (W) a označuje množství energie, které infrasauna spotřebuje za vteřinu provozu. Dávejte si pozor na to, aby měla sauna příkon alespoň 1700 W. V opačném případě hrozí, že se nebude dostatečně prohřívat. Je logické, že čím větší sauna je, tím vyšší bude i množství energie nutné pro její vytopení, a tedy i příkon. U saun pro jednoho je zase zbytečné, aby měla příliš vysoký příkon (např 1900 W či 2000 W). Rozhodně tolik energie na prohřátí malého prostoru nepotřebuje a vy budete akorát „vyhazovat peníze oknem“.

Dále se setkáte s hodnotou spotřeba za jeden cyklus. Ta označuje množství energie, které infrasauna spotřebuje během 60 minut. A poslední důležitou informací je doba naběhnutí. Ta vám napoví, jak dlouho infrasauně trvá, než se nahřeje na požadovanou teplotu.

Umístění

Jak jsme uvedli na začátku, velkou výhodou infrasaun je, že je můžete umístit klidně i do bytu, pokud máte dostatek volného místa. Nejideálnějším řešením je samozřejmě sauna na míru.

K provozu infrasauny nepotřebují žádné specifické podmínky ani nijak neohrožují materiály kolem (nevychází z nich horko ano vlhko). Je logické, že budete potřebovat připojení k síti, ale to je tak vše. Maximálně se setkáte s upozorněním, že je není dobré umisťovat poblíž vody.

Příslušenství a výbava

Čím více vybavení a příslušenství sauna má, tím komfortnější chvíle v ní strávíte. Pokud můžeme doporučit, není od věci pořídit si model s okénkem či odvětráváním, které umožňuje vyvětrat a pustit dovnitř čerstvý vzduch. O čistý vzduch se stará také ionizátor či ozónový generátor.

Dále se zaměřte na sezení a váš pobyt uvnitř. Zádové opěrky nejsou vždy samozřejmostí. To samé platí o ovládacím panelu. Ten je sice přítomný vždy, ale někdy se nachází venku. Pokaždé, když budete chtít něco během procedury upravit, budete muset vylézt z kabiny. To naštěstí někteří výrobci řeší tak, že ho umisťují dovnitř. A vy tak nebudete muset nikam odcházet. Velmi komfortní jsou také reproduktory pro poslech audia nebo LED diody. Jejich záři můžete nastavovat podle vlastních preferencí, a pobyt v sauně si tak maximálně užít.

Jaký je rozdíl mezi infrasaunou, finskou saunou a parní saunou?

Saun je celá řada a všechny druhy saun se od sebe poměrně výrazně liší. Můžete tak narazit na klasickou finskou saunu, bio saunu, solnou saunu, parní saunu a v poslední době i čím dál více na infrasaunu. Většina druhů saun se od sebe liší především rozdílnou teplotou a rozdílnou teplotou vzduchu.

Infrasauna

Infrasauna je tak trochu jiný druh sauny. Na rozdíl od ostatních druhů saun zde probíhá tranzice tepla přímo do vašeho těla (bez ohřívání vzduchu). Infračervené zářní je našemu zdraví prospěšné a na rozdíl od slunečního záření nehrozí žádné popáleniny či negativní vlivy na pokožku. Infrasauna je tak zcela bezpečná. Tento druh saun je opravdu skvělý do bytů či do domácnosti a to především díky relativně nízké pořizovací ceně, snadné instalaci, levnému provozu a v podstatě nulovým problémům, které jsou časté u „klasických“ druhů saun. Díky tomu, že v infrasauně nedochází k ohřívání vzduchu, ale pouze samotného těla, nemusíte řešit ani starosti s únikem tepla do okolí. Pozitivní vliv na zdraví je v případě infrasaun obdobný, jako třeba u finské sauny.

Finská sauna

Klasická finská sauna byla tradiční relaxační metodou již před stivkami let ve skandinávii, odkud se v posledních desetiletích rozšířila v podstatě do celého světa. K vytápění finských saun jsou využívána kamna, která rozehřívají kameny a ty následně ohřívají samotný vzduch v sauně. Teplota vzduchu může dosáhnout až 100°C, častěji se však pohybuje okolo 90°C. Tato vysoká teplota je vykompenzována nízkou vlhkostí (přibližně 5 %), která dělá samotný pobyt v sauně snesitelný a příjemný. Ve finské sauně so obecně doporučuje kratší pobyt než třeba v bio sauně nebo v parní sauně, doporučená délka pobytu je 5 až 15 minut.

Parní sauna

Domovem parní sauny je nejspíše severní amerika, kde byl princip parní sauny využívaný rituálně domorodými indiány. Teplota vzduchu v této sauně dosahuje hranice 40 až 50 stupňů celsia s tím, že zde je stoprocentní vlhkost. Oproti finským saunám nebo bio saunám se obvykle parní sauna netěší tak velké oblibě.

Nejlepší infrasauny

ProWell K2 Premium Line

Tato infrasauna je určena pro dvě osoby. Hodí se do bytu i menšího rodinného domku. Je vyrobena z masivů cedrového dřeva. Působí luxusně a je velmi komfortní. Je vybavena infrazářiči s regulací výkonu a osvětlením, které můžete využít jako světelnou terapii. Infrakabina je vyrobena z kanadské jedle – nemořená a nelakovaná. Topidlo je full spektrální.

ProWell K2 Premium Line

89 %
 • vnitřní ovládací panel
 • karbonový podlahový zářič
 • full spektrální topidlo
 • montáž může být pro některé zákazníky obtížná
46990 Kč

Belatrix Vista 2

Tato infrasauna má velmi pěkný a nadčasový design, který skvěle zapadne do každé domácnosti. Uvnitř najdete kombinaci full spektrálních a karbonových zářičů, které zajistí maximální benefity a dokonale rovnoměrné prohřátí. Intenzita topení se dá regulovat. Model je rovněž vybaven střešní ventilací a LED světelnou terapií. Materiál kabiny je Hemlock.

Belatrix Vista 2

94 %
 • full spektrální a karbonové topidlo
 • střešní ventilace
 • LED světelná terapie
 • při regulaci zářičů cvaká
32990 Kč

ProWell 222 R

Tato infrasauna je ideální do bytu i domku – pohodlně se do ní vejdou dvě osoby. Ohřev probíhá za pomocí infrazářičů s regulací výkonu. Používá full spektrální zářiče, které jsou úsporné a spolehlivé. Kabina byla vyrobena z kanadského cedru. Díky tomu vypadá opravdu luxusně a má příjemné aroma. Je robustní a stabilní. Ovládací panel je pro vaše maximální pohodlí umístěn uvnitř. Nesmíme zapomenout zmínit, že ovládá také LED světelnou terapii.

ProWell 222 R

93 %
 • luxusní materiál
 • full spektrální topidlo
 • ovládací panel je uvnitř
 • vyšší cena
62990 Kč

Belatrix Vista 3

Tato žhavá novinka z dálny Belatrix vás potěší hned po mnoha stránkách. Má nadčasový design a nadupanou výbavu. Ohřev probíhá za pomocí karbonových a plně spektrálních zářičů. Je rovnoměrný a poměrně rychlý. Uvnitř najdete kontrolní panel s LCD displejem, ze kterého můžete přehrávat také FM rádio či mp3 soubory. Oceňujeme rovněž ionizátor, střešní ventilaci a LED světelnou terapii.

Belatrix Vista 3

86 %
 • karbonové a full spektrální topidlo
 • rovnoměrný a rychlá ohřev
 • příslušenství
 • bez opěrek zad
39950 Kč

Jaký je rozdíl mezi infrasaunou, finskou saunou a parní saunou?

Infrasauna je vhodná do domácnosti a na rozdíl od finské či parní sauny zde probíhá přenos tepla přímo do vašeho těla (bez ohřevu vzduchu).

Kolik stojí infrasauna?

Kvalitní infrasauny do domácnosti lze pořídit za ceny již od 35 000 Kč.

Jaké jsou výhody infrasauny?

Infrasauna je poměrně levná, méně nákladná na provoz a její umístění v bytě či domě se obejde bez nutnosti řešit komplikace jako odvod teplat.

#Novinky

Recenze Revolut, zkušenosti a tipy

Komplexní aplikace se spoustou funkcí, která vám ušetří peníze i starosti při správě financí, to je v krátkosti Revolut. Jaké jsou jeho úplné funkce a vyplatí se Revolut využívat? Rozsáhlá recenze aplikace Revolut.

Recenze gramofonů

Gramofony nejsou jen hudbou dávné minulosti, ale naopak zažívají velký návrat. Spousta milovníků hudby preferuje zvuk gramofonu před moderními digitalizovanými formáty. Jaký gramofon je dle recenze gramofonů nejlepší?

Recenze herních konzolí

Herní konzole jsou multifunkčním centrem domácnosti, které se postará o kompletní zábavu u televize. Jaké konzole jsou aktuálně na trhu a jaká je pro vás ta nejlepší? Velký test a srovnání herních konzolí.