Teplo a sucho je základním předpokladem pohodlí, které má vliv i na naši psychiku. Proto je kvalitní outdoorová bunda důležitá na každou túru. Jak si takovou outdoorovou bundu vybrat poradíme v naší srovnávací recenzi.
Recenze outdoorových bund
Staré pořekadlo praví – Neexistuje špatné počasí jenom špatné oblečení! A nutno dodat že u outdorových bund to platí do posledního puntíku. Vždyť právě tato vrstva je tou první, se kterou se setkává déšť, vítr, sníh i další nepříjemné přírodní vlivy a představuje tak základní bariéru pro Vaši ochranu. Co se ale pod pojmem outdoorová bunda skrývá a jaké oblečení si pod tím máme představit ? Odpověď je trochu složitější a proto si pojďme jednotlivé bundy pro trávení volného času v přírodě a sportovní vyžití trochu blíže představit.
Obsah recenze
Podle čeho vybrat outdoorovou bundu ?
Hlavním kritériem výběru této součástí oblečení je samozřejmě účel pro který ji budeme používat a také podmínky okolního prostředí, před kterými nás má ochránit. Je nutné tady zvážit zda potřebujete lehkou šusťákovku pro ochranu před větrem, kterou povezete v malém bikerském batůžku, nebo je nutné vybavit se neprůstřelnou membránovou bundou. Takovou, která snese sníh a déšť, ale zároveň i dýchá a odvádí tělesnou vlhkost při fyzické zátěži. Nebo vám stačí teplá péřovka, jejímž účelem je rychlé zahřátí těla? Výhody a nevýhody jednotlivých typů si probereme níže.
Cyklistické bundy
Primárním účelem tohoto typu odborových bund je ochrana před větrem.Ať tím se kterým se můžete setkat v průběhu svého cyklovýletu, nebo chladem, který vzniká při dlouhých sjezdech. Většina cyklobund jsou, promiňte ten výraz, obyčejné šusťákovky, které sice neochrání před deštěm, ale pokud si jí přetáhnete přes dres, může hodně zvýšit váš tepelný komfort. Většina takových bund má reflexní prvky, tak aby za snížené viditelnosti byl cyklista dobře vidět na silnici. Dalším společným rysem je jednoduchý střih a schopnost složení do malého balíčku. Díky tomu se vejdou do zadní kapsy cyklodresu nebo do podsedlové brašny. Není však problém vzít takovou bundu i na výlet nebo trek, jako záložní kus oblečení v případě zhoršení počasí. Sečteno a podtrženo: tyto bundy jsou vhodné spíše jako lehká ochrana před větrem. Pokud se chcete zahřát, nebo hledáte výkonný model, který snese silnější déšť, poohlédněte se raději po jiné.
Tip: K cyklistické outdoorové bundě můžete potřebovat i ckylistickou helmu nebo sedačku na kolo, více se dozvíte v naší recenzi.
Softshellové bundy
Tato kategorie odborových bund je stále velice populární s příchodem nových technologií, však ustupuje maličko do pozadí, případně bývá kombinována s dalšími materiály. Hlavní výhodou softshellových bund je jejich univerzálnost. Jsou výborné jako ochrana proti větru a do určité míry také voděodolné. Některé modely mají i vnitřní zateplovací podšívku, takže se dají nosit i v chladnějším počasí.
Podle použitého materiálu a jeho vrstev se dělí na:
membránové: Tyto bundy mají mezi horní vrstvou a podšívkou polyuretanovou, nebo teflonovou membránu, Takový materiál má mnohem lepší nepromokavost a odolnost vůči větru. Na druhou stranu jsou však méně prodyšné a hůře odvádějí pot.
bundy z tkaného softshellu: U těchto modelů membránu nenajdete. Vodoodpudivost a větruodolnost je tak daná zvýšenou hustotou vláken svrchní tkaniny. Případně je odolnost vůči vodě zvýšená impregnační úpravou.
Softshellové bundy jsou vhodné pro nošení po celý rok je však dobré zvolit správný typ podle ročního období se dělí na:
Jarní/podzimní: Jsou vyrobeny že středně silného softshellu, jehož vnitřní strana není zateplená a tvoří jí obvykle jenom polyester, případně bavlna
Letní: Jde o velice dobrou alternativu k šusťákovým bundám. Jsou vyrobeny z velice tenkého materiálu a často nemají vnitřní podšívku
Zimní: Jde o robustnější modely a tomu také odpovídá jejich horší sbalitelnost a vyšší hmotnost. Vzhledem k tomu, že rubová vrstva bývá opatřena zateplovacím materiálem, obvykle tvořeným počesaným flísem, jsou vhodnou volbou pro větrné zimní období.
U softshellu se obvykle udávají parametry voděodolnosti (udávaná v mm vodního sloupce) a paropropustnosti (tj. prodyšnost udávaná v g/m2). U outdoorových bund se tyto hodnoty uvádí s lomítkem. Pokud tedy u některé najdete např. hodnotu 10.000/3.000, jde o model který odolá lehkému dešti, ale člověk se v něm rychle zpotí.
Hybridní bundy
Pokud jste dočetli až sem, určitě se do toho začínáte také trochu zamotávat. Výběr správné outdoorové bundy není opravdu jednoduchý. A možná i proto se před pár lety začaly na trhu objevovat takzvané hybridní bundy. Ty se snaží přinést výhody různých outdoorových bund v jednom výrobku. Tyto modely jsou kombinované z různých materiálů. V podmínkách, kde se mění okolní prostředí a povětrnostní podmínky, mohou být docela dobrou volbou. V praxi taková bunda vypadá tak, že např. hrudní a zádová část je vyrobeny z hřejivého materiálu se zateplením a rukávy jsou z fleece, nebo softshellu. Tím byla zachována dostatečná pohyblivost a takové bundy jsou oblíbené mezi běžkaři, skialpinisty, nebo horolezci. A navíc taková hybridní bunda vypadá moderně a často v ní můžeme potkat lidi i v běžném městském prostředí.
Membránové bundy (hardshell bundy)
V momentě kdy začne pršet, foukat budete potřebovat vnější skořápku, která neprofoukne, nepromokne a zároveň dobře dýchá. Nechcete se v ní přece potit při trekingu s těžkým batohem, nebo při namáhavém výstupu. Podobně jako u bot je nejpoužívanější membránou věhlasný gore-tex. A aby to bylo ještě trošku zamotanější i u outdorových bund se u gore-texu používají různé modifikace. Například u lehkých membránových bund určených pro aktivní pohyb se používá membrána Goretex Active shell , která má zvýšenou prodyšnost. Kromě nejdražšího gore-texu se v membránových bundách používají i další materiály. Nutno podotknout, že často za výrazně nižší cenu získáte bundu která se těm s gore-texem vyrovná. Až tedy budete vybírat membránovou bundu, podívejte se také na ty které mají vrstvu z materiálu Event, Gelanots, nebo A.C.D. Výhodou lehkých membránových bund, je to, že pod ně můžete nosit další vrstvy, nebo přehodit přes lehkou péřovku nebo v flísku. Získate dostatečný tepelný komfort i dobrou ochranu před větrem i deštěm.
Každá membrána má jiné vlastnosti a i u již zmiňovaného gore.texu se dělí do několika podkategorií:
- Gore-Tex Performance Shell – Oblečení vybavené touto membránou poskytuje dostatečný komfort a vynikající nepromokavou ochranu. Jsou měkké, pohodlné, často s podšívkou a velmi univerzální. Musíte u nich ovšem počítat, tak jako i u ostatních membrán dvouvrstvou nebo třívrstvou konstrukci horší sbalitelností a vyšší hmotností. Vodní sloupec je až 28.000 mm.
- Gore-Tex Paclite Shell – Výrobky z tohoto materiálu jsou velmi lehké a snadno sbalitelné. Jsou ideální tam kde chcete šetřit každý gram a místo v batohu. Poskytnou vám perfektní ochranu před větrem a mohou sloužit jako záložní oblečení v případě zhoršení počasí. Jejich nevýhodou je však malá voděodolnost.
- Gore-Tex Pro Shell – tento nový membránový materiál byl navržen zejména pro profesionály a sportovce. Je vhodný i do extrémních podmínek. Tvoří třívrstvou konstrukci, kdy jsou svrchní materiál, membrána i podšívka spojeny do jednoho celku. Díky speciální tenké podšívce je výborně prodyšný a také dobře sbalitelný a lehký. Takové bundy váží třeba jen 0,5 kg a mají voděodolnost až 28.000 mm vodního sloupce.
- Gore-Tex Soft Shell – jde o silnější třívrstvý materiál, vhodný spíše do chladnějšího počasí. Místo běžné podšívky je totiž použitá fleecová, která poskytuje výborný tepelný komfort. Proto se z ní vyrábí hlavně oblečení na zimní sporty. Vodní sloupec minimálně 28.000 mm zůstává samozřejmě zachován. Zároveň s náročnosti výroby, ale roste i cena takovýchto bund.
- Gore-Tex Active Shell – nejnovější membrána renomovaného výrobce je navržena tak, aby měla co nejlepší parametry prodyšnosti. Těch se dosahuje ztenčením a speciální podšívkou. Třívrstvá konstrukce je zachována, bundy mají velmi nízkou hmotnost a výbornou sbalitelnost. Malou daní za to je nižší mechanická odolnost. Tento materiál je velmi oblíbený mezi horolezci i dalšími vrcholovými sportovci. Vodní sloupec je minimálně 18 000 mm.
Péřové outdoorové bundy
Každý zkušený horal vám potvrdí, že peří nic nenahradí a platí to i u spacáků tak i u bund. Tento přírodní materiál stále vykazuje nejlepší termoizolační vlastnosti a i když už mu šlapou na paty nově vyvíjené syntetické výplně, stále zůstává nejpopulárnější. V lehké péřovce můžete chodit v mírnější zimě do práce i do přírody, silnější péřová bunda nechybí ve vybavení náročných sportovců, horolezců, i účastníků polárních expedic. Přesto má materiál i své nevýhody. Většina péřových bund je i přes snahy o impregnaci peří, vhodná pouze do suchého, mrazivého prostředí. Případné praní a čištění takovéto bundy je lepší svěřit specializované čistírně. V domácích podmínkách to lze nahradit pouze několika cykly sušení v sušičce. Počítejte s tím že základní model lehké péřové bundy nepořídíte pod 2000 Kč. Teplejší typy renomovaných značek mají pořizovací cenu i mnohonásobně vyšší.
Bundy z dutých vláken
Vhodnou alternativou k péřové bundě jsou modely plněné syntetickými vlákny. Někdy je od klasických péřovek takřka nepoznáte. Jejich konstrukce je velmi podobná, prošití i žebrování stejné. Rozdíl je v tom, že uvnitř je místo izolační náplně tvořené přírodním peřím, výplň z dutých vláken. I zde se používají podobná vlákna jako u spacáků. A tak se můžete setkat například s výplněmi Primasloft, Thinsulate apod. Výhodou těchto modelů je nižší cena a velmi dobré izolační vlastnosti. Nesporným plusem je také to, že o bundy plněné těmito vlákny, se nemusíte starat tak pečlivě jako o péřovky. A navíc – podobně jako spacáky se syntetikou hřejí i když jsou vlhké.
Jak poznat kvalitní outdoorovou bundu ?
Tkanina – Pokud se vám bude líbit některá z bund na první pohled, zkuste si k ní zjistit raději ještě další informace. Dobré je, pokud výrobce uvádí kromě složení materiálů i vodní sloupec a hodnoty prodyšnosti. Soustřeďte se na renovované materiály jako je Gore-tex, Event nebo Gelanots. Řada značek vyrábí bundy z membrán, které opatřuje svým názvem s příponou “TEX“ , tak jak je tomu zvykem u outdoorových bot. Modely určené do náročných podmínek by měly mít podlepené švy a další kvalitní komponenty.
Zipy – Jedním z nejdůležitějších konstrukčních prvků u oblečení jsou zipy. Věnujte tedy pozornost popisu této části bundy. Ty nejkvalitnější pocházejí od japonského výrobce YKK. U bund které jsou určeny do vlhkého prostředí by být nepromokavé. Ty od obyčejných poznáte na první pohled. Jejich zoubky jsou jakoby potaženy jednolitou pryžovou vrstvou.
Střih – Různé sporty a způsoby užití vyžadují rozdílné střihy bundy a další doplňky. Proto mohou mít například membránové bundy, pod které vrství další součásti oblečení, širší rukávy. Cyklistické bundy mají zase kapsy umístěné spíše vzadu, tak jak je zvykem u cyklodresů. Modely určené pro horolezectví mají zase přední kapsy na ruce posazené o něco výše, tak aby do nich byl snadný přístup i při nasazeném sedacím úvazku.
Odolnost – Pokud budete bundu používat i při nošení těžkého batohu, soustřeďte se na zesílení v klíčových oblastech, aby byla jí trvanlivost co nejdelší. Některé modely mají v oblasti ramen a loktů speciální zesílené panely, které zvyšují odolnost proti mechanickému poškození.
Nejlepší outdoorové bundy – recenze
Důkladně jsme prozkoumali nabídky tuzemských internetových obchodů a i podle vlastních zkušeností z terénu jsme vybrali ty nejlepší. Protože tato kategorie je velmi široká, snažili jsme se najít nejvhodnější modely pro jednotlivé sporty a oblasti použití.
Husky Sauri L
Dámská outdoorová bunda sportovního střihu. Univerzální softshellový materiál s mikroflísovou podšívkou na první pohled vypadá, že něco vydrží a snese i zatížení od ramenních popruhů těžkého batohu na treku. Příjemně působí i dlouhé odvětrávací zipy v podpaží a manžety rukávů s regulací na suchý zip.
Hannah Marvin – šedá
Lehčí bunda volnějšího střihu od plzeňského Hannahu. Jde o univerzální model který využijete pro cestování turistiku i pro pohyb ve městě. Není určitě je určena do nějakých extrémních podmínek ale díky za Teru s uváděnou voděodolnosti 6000 mm vodního sloupce nějaký ten deštík vydrží. Část zákazníků určitě ocení i to že kapuce je Odepínatelná a bunda má příjemnou vnitřní podšívku.
Ocun Tsunami Men tmavě modrá
Lehoučká péřovka, která je sice výrobcem označována jako lezecká, ale dle našeho názoru má vysoce univerzální použití. Pokud na treku zapadne slunce, nebo se chcete rychle zahřát na večerní procházce, je skvělou volbou. Ve vnitřní kapse je sáček, do kterého bundu snadno sbalíte a můžete jí schovat třeba do kapsy u batohu a podobně. I když má peří vodoodpudivou úpravu, určitě nedoporučujeme v ní chodit delší dobu v dešti.
Kilpi Adisa W
Mladá česká značka se skandinávským srdcem, začíná porážet konkurenty velmi dobrým poměrem kvalita/cena. Lehká dámská outdoorová bunda s kapucí Kilpi ADISA je toho důkazem. Adisa je vhodnou alternativou k mnohem dražší péřové bundě. Díky izolační výplni ze syntetického vlákna nevyžaduje takovou péči při praní a čištění. Je skvělá do suchého, chladného počasí, nebo jako vrstva pod membránovou bundu.
Kilpi Milo
Pánská softshellová bunda Milo je ideální pro větrné dny a chladné měsíce roku zejména díky odolnému materiálu Siberium 5000. Nepočítejte s tím, že jí sbalíte do malého pytlíčku, materiál je silnější a vnitřní fleecová podšívka, také něco zabere. Když ale dojde na vítr a slabší déšť, poslouží výborně. Navíc nevypadá nijak technicky, takže ani ve městě v ní nebudete vypadat jako horolezec, který si odskočil z base-campu na nákup.
Alpine Pro Perk
Pánská softshellová bunda s membránou Windbarrier zaujme na první pohled zajímavou hybridní konstrukcí. A kromě výborné ochrany před větrem i docela slušně hřeje v hrudní oblasti, která je zateplená syntetickým vláknem Hi-therm. Odolná impregnace DWR poskytuje ochranu před deštěm v hodnotě cca. 8.000 mm vodního sloupce. Jediné co nás trochu překvapilo, je maličko užší střih, který předurčuje tento model spíše pro sportovní postavy.
Pinguin Parker
Membránová bunda technického střihu z produkce náchodské značky Pinguin. Oproti předchozímu modelu, který byl vybavený membránou Gelanots, je nový Parker vyroben z materiálu A.C.D.. Jde o japonskou membránu s vysokými parametry vodního sloupce i prodyšnosti. Nemusíte se v ní tak bát silnějšího deště ani zvýšeného pocení na horské túře, nebo na lyžích.