Tyčový vysavač se skvěle hodí do menších prostor, díky snadnému skladování a dobrému výkonu. V recenzi tyčových vysavačů se dozvíte, podle čeho se rozhodovat při výběru a jaký tyčový vysavač je vítězem testu.
Recenze tyčových vysavačů
Největší předností tyčových vysavačů je především jejich malý rozměr. Přestože jsou malé a velmi dobře skladné, ukrývají vysoký výkon, který zvládne dokonale vysát i ty největší nečistoty a špínu. Navíc se s nimi dobře pracuje, protože jejich hmotnost je oproti jiným vysavačům značně nižší. Zvláště pak v případě akumulátorových tyčových vysavačů, které bezkonkurenčně vynikají svou mobilitou, snadno se s nimi dostanete všude, kam budete potřebovat. Kromě tyčových a klasických vysavačů si můžete koupit ještě robotický vysavač, který je trendem posledních let. Podívejte se, na co si dát při nákupu pozor, a na jaké vlastnosti tyčových vysavačů se zaměřit.
Velkou předností tyčových vysavačů je velmi často i samotná cena. Oproti těm klasickým jsou většinou levnější. Na druhou stranu ale musíte počítat s menším výkonem.
Obsah recenze
Vítěz testu a přehled těch nejlepších tyčových vysavačů
Možná se vám nechce číst celá recenze a podrobný manuál, jak vybrat tyčový vysavač. Právě pro vás jsme připravili bleskový přehled, ve kterém jsme vám odhalili první 3 tyčové vysavače, které v našem srovnání uspěly nejlépe. Vybírali jsme podle několika faktorů, které jsme vzájemně srovnávali, například podle funkcí, kvality, ale i ceny vysavače. Následující modely vám můžeme doporučit, protože perfektně zvládnou běžné domácí vysávání. V testu si vedly dobře jak vysavače české značky ETA, Philips, tak i vysyvače Electrolux. Právě Electrolux je švédská firma, která na trh přišla s vůbce prvními elektrickými vysavači a slovo „lux“ tak zůstalo součástí názvu firmy dodnes.
- ETA Moneto AquaPlus 5449 90000
- Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408/01
- Electrolux EER7GREEN
Jak správně vybrat tyčový vysavač?
Připravili jsme pro vás unikátního průvodce nákupem. Tyčové vysavače totiž představují velkou část trhu, proto byste se ještě před nákupem měli alespoň trochu orientovat v parametrech a vlastnostech těchto spotřebičů. Není vůbec snadné vybrat ten nejlepší. Často se kupující orientují pouze výkonem vysavače, ale ten není tím nejdůležitějším. Zaměřit byste se při nákupu měli hlavně na filtr vysavače, protože ten je rozhodující. Především také záleží, jestli chcete klasický vysavač se zapojením do sítě, nebo aku tyčový vysavač.
Základní přehled, na co si dát při nákupu pozor
Ještě než vyrazíte do obchodu, podívejte se, o co všechno byste se měli zajímat. Všechny následující faktory totiž ovlivňují správnou volbu produktu. Ze všeho nejdříve se rozmyslete, jestli je pro vás vhodnější klasický síťový vysavač, tedy takový, který zapojíte do zásuvky, nebo akumulátorový. Zatímco u síťových vás omezuje délka šňůry, u akumulátorových je to zase výdrž baterie. Zajímejte se také o spotřebu, ta někdy může být vysoká, přestože má vysavač malý výkon – především u levnějších spotřebičů. Vše důležité o spotřebě najdete na energetickém štítku.
Pozor si dejte také na příliš vysokou hlučnost, pracovat s takovým vysavačem není vůbec příjemné. Dobré je porovnat také hmotnost a pokud možno, volit ten nejlehčí tyčový vysavač – při častém nebo dlouhém vysávání to oceníte. Především alergikové by měli dbát na kvalitu a HEPA typ filtru. Dobré je také rozmyslet si, jestli pro vás bude vhodnější sáčkové nebo bezsáčkové provedení vysavače.
TIP: Máte doma psa nebo kočku? Podívejte se, jestli je součástí i nástavec na odstraňování zvířecích chlupů, případně zda ho můžete dokoupit. Usnadní vám úklid po vašem zvířecím členu rodiny.
Základní rozdělení: síťový nebo bezdrátový tyčový vysavač?
Základní rozdělení tyčových vysavačů je zejména podle způsobu jejich napájení. Jednou velkou skupinou jsou síťové vysavače, které zapojíte přímo do zásuvky. Oproti klasickým vysavačům mají lehce snížený výkon a omezuje je ve své mobilitě délka přívodního kabelu. Pravdou je, že většina domácností dnes sahá spíše po takzvaném bezdrátovém vysavači, tedy tyčovém akumulátorovém vysavači.
Vlastnosti síťového vysavače
- skladný a lehký
- bez omezení doby provozu
- dostane se i do méně dostupných míst
- má velmi dobrý sací výkon
- je omezen délkou přívodní šňůry
Jestliže se rozhodnete pro tyčový vysavač akumulátorový, je velkou výhodou mobilita a nižší hmotnost, ale může docházet ke ztrátě výkonu v porovnání s klasickými vysavači. Stejně tak jsou vhodné hlavně pro vysávání zpevněných ploch, u vysávání koberců nedosahují takových výsledků. Pozor si u aku vysavačů dejte také na výdrž, stejně jako délku nabíjení. Důležitý je zároveň typ baterie tyčového vysavače, protože starší typy baterie zhoršují vlastnosti akumulátorového vysavače.
Vlastnosti bezdrátového aku vysavače
- dobře skladný a lehký
- dostane se i do méně dostupných míst
- nabízí neomezenou mobilitu
- délka provozu je omezena kapacitou baterie
- výkon se snižuje spolu s vybíjením baterie
Typ baterie akumulátorových vysavačů
Baterie, kterou najdeme v tyčovém aku vysavači se liší podle typu. Dříve se do vysavačů dávali akumulátorové baterie s označením Ni-Mh, sice se jedná dnes už o zastaralý typ, ale i přesto se s tímto typem baterie můžete ještě setkat. Objevuje se hlavně u levných až nejlevnějších vysavačů. Problémem je tady známý paměťový efekt, to znamená, že tuto baterii musíte nejprve nechat úplně vybít, a až potom nabíjet. Jinak se snižuje její kapacita.
Oproti tomu novější baterie Li-ion jsou modernější a v současné době také nejpopulárnější, protože nabízí nejlepší technologické řešení. Tento typ baterie můžete nabíjet kdykoli budete potřebovat. Výhodou také je, že Li-ion baterii snadno ve vysavači vyměníte. Obvykle to budete muset udělat po asi 400 až 500 cyklech nabíjení. Pokud se rozhodnete pro aku ruční vysavač, je Li-ion baterie jedinou správnou volbou.
Výdrž baterie aku vysavačů
Především aku tyčový vysavač je náchylný na celkovou výdrž baterie. Při nákupu se určitě zajímejte také o výdrž vysavače na jedno nabití. Doporučujeme minimálně 30 až 40 minut, respektive tolik, abyste najednou stihli vysát vše potřebné, když zrovna uklízíte. Není nic horšího, než si plánovat úklid podle výdrže vysavače. Na pohodlné vysátí domu často stačí zhruba půl hodiny. Kvalita baterie a její výdrž se také odráží na celkovém výkonu tyčového vysavače.
- Krátká provozní doba pod 20 minut.
- Běžná provozní doba 40–60 minut.
- Nadstandardní provozní doba 60 a více minut.
Poměr délky provozu a nabíjení
Délka výdrže baterie je jedna věc, ale ptejte se při výběru také, na délku nabíjení. Zatímco malý vysavač do ruky máte nejspíš nabitý hned a ani byste se nad tímto parametrem nepozastavili, tyčové výkonné vysavače se nabíjí úplně jinak dlouhou dobu. Nejdříve si promyslete, jak často vysáváte. Jestliže je to jen jednou za týden, můžete nabíjet i několik hodin. Ale pokud vysáváte například každý den, potom potřebujete takový aku vysavač, který disponuje rychlonabíjením.
Napájecí kabel
Pokud se rozhodnete pro tyčový vysavač kabelový, pak musíte vyřešit také délku přívodního kabelu. Na první pohled se to může zdát jako nevýznamný parametr, ale není to pravda. Délka napájecího kabelu totiž přesně určuje, kam až při uklízení dosáhnete. Není skutečně nic horšího, než vysavač neustále přepojovat, protože má příliš krátký kabel. Ideální délka napájecího kabelu je okolo 8 metrů. Samozřejmě jsou ale i delší.
TIP: Hledejte parametr akční rádius, někteří výrobci tyčových vysavačů s kabelem ho uvádí. Udává se v metrech a jasně říká, jaký okruh od zásuvky zvládnete vysát. Počítá se do něj délka šňůry a vysavače.
Sáčkové a bezsáčkové vysavače
Právě v tomto bodě se uživatelé často neshodnou. Je nejlepší tyčový vysavač se sáčkem nebo bezsáčkový s omyvatelnou nádobou? Dnes se udává, že bezsáčková varianta vysavače je modernější a praktičtější, protože ji jen vysypete, opláchnete a můžete vysávat dále. Na druhou stranu sáček jen vyměníte. Dříve byly všechny vysavače se sáčkem, možná proto mají dnes i tolik zastánců. Jaká je ale pravda, co je lepší?
- Sáčkové vysavače se vyráběli hlavně dříve, ale velké zastoupení mají i dnes. Dodnes je tato varianta oblíbená. Faktem je, že sáčkové vysavače podle testů dokážou zachytit více nečistot. Problémem jsou ale provozní náklady, kdy musíte neustále kupovat a vyměňovat sáčky.
- Bezsáčkové vysavače jsou jednoduše vybaveny nádobou, kam se při vysávání sbírá nečistota. Tento typ vysavače je moderní, protože je ekologičtější a samozřejmě méně nákladný na provoz. Na druhou stranu musíte neustále opakovaně čistit filtr. Zároveň to není nejlepší volba pro alergiky.
Objem sběrné nádoby nebo sáčku
Samozřejmostí je, že čím větší objem sáčku nebo sběrné nádoby, tím lepší. Možná si říkáte, že nečistot až tolik nevysajete, ale nejvýkonnější vysavače vás překvapí, protože vysají skutečně nečekané množství nečistot. Samozřejmě také záleží, jestli řešíte malý vysavač do ruky nebo klasický tyčový aku vysavač. Doporučujeme objem alespoň 1 litr, abyste nemuseli nádobu stále vysypávat nebo měnit – zvláště u sáčků by se vám to velmi prodražilo.
Mokré a suché vysávání
Naprostá většina vysavačů je dnes vybavena na suché vysávání. Tedy klasické vysávání, jaké všichni známe. Je ale ještě jiná možnost, a to mokrého vysávání. Například tyčový vysavač na koberce s mokrým vysáváním je bezesporu správnou volbou. Použití čistícího prostředku naneseného na koberec a následně vysávaného, totiž čistí koberec opravdu do hloubky. Alespoň jednou za čas doporučujeme koberce takto dezinfikovat. Na druhou stranu možnost profesionálního mokrého vysávání příliš vysavačů nenabízí. Jedná se o výkonné vysavače 2000 W a více, jsou ale často k jednorázovému zapůjčení, jedná se zejména o průmyslové vysavače.
Filtrace
Pokud existuje důležitý parametr u bateriového nebo tyčového vysavače síťového, je to především kvalita filtru. Ta se dělí na stupnici A–G, kdy stupeň A je tím nejlepším – zvládne odfiltrovat až 99,8 % nečistot. Říkáte si, jaký má vlastně filtr smysl, když má vysavač sáček nebo nádobu na nečistoty? Filtruje totiž nasátý vzduch společně s nečistotami. Pokud máte nekvalitní filtr, třeba stupně G, který zachytí jen asi 50 % nečistot, potom zbytek se rozvíří zpět v místnosti – takové vysávání je značně neefektivní.
Doporučit můžeme filtry s označením S Filtr nebo HEPA. Právě HEPA filtry jsou vhodné také pro alergiky, protože zachycují dokonce i bakterie.
Vodní filtrace
Tento způsob filtrace představuje naprostou špičku ve způsobu filtrování. Bohužel se s ním ale často nesetkáte. Většinou už vůbec, ale můžete ho vidět třeba u tyčového vysavače s mopem. Celý systém spočívá v tom, že nečistoty se filtrují přes vodu. Tento způsob filtrování je nejúčinnější a vhodný především pro alergiky. Vyfukuje zpět totiž maximálně čistý vzduch a nevíří ani prach, když vysypáváte nádobu nebo vyhazujete sběrný sáček.
Sací výkon a příkon
Při srovnání vysavačů spotřebitelé hledají často hodnotu příkonu. Logicky si myslí, že čím větší je příkon, tím je i vysavač výkonnější. To je samozřejmě pravda, ale údaj neudává, jak výkonný je ve smyslu sání – tady je důležité podívat se na sací výkon. Právě ten totiž určuje skutečný výkon vysavače, tedy jakou silou dokáže sát nečistoty. Jaký tedy koupit vysavač? Bezesporu ten s nejvyšším sacím výkonem, nikoli příkonem. Výkon vysavače by také měl být regulovatelný, protože například koberec nebo dlažba vyžadují úplně jiný sací výkon.
TIP: Máte starý vysavač? Věděli jste, že moderní vysavače už mohou mít podle nařízení Evropské unie příkon maximálně 900 W? Moderní vysavače jsou šetrné k životnímu prostředí, nemají totiž velké energetické ztráty. Koupí nového vysavače ještě v dlouhodobém horizontu ušetříte.
Energetická třída
Dnes už uvidíte energetickou náročnost vysavače přímo na energetickém štítku. Ale pozor, nehledejte ji na tyčových vysavačích s akumulátorem. Energetickým štítkem jsou opatřeny pouze síťové vysavače. Nejspíš kategorizaci znáte, kategorie F je nejhůře úsporná, naopak kategorie A (a výše, jako A+, A++ nebo A+++) je nejúspornější. Většina moderních tyčových vysavačů s kabelem patří do energetické třídy A. Právě tyčové vysavače s touto energetickou třídou doporučujeme – úspornější jsou neadekvátně drahé a je jich zatím málo, méně úsporné se zase prodraží na spotřebě elektřiny.
Hlučnost
Říkáte si, jestli je hlučnost skutečně parametrem, kterému byste měli věnovat pozornost? Ano, krátkodobě možná vyšší hlučnost přežijete, ale skutečně vysáváte jen občas? Hlučnost je sice méně podstatný parametr, ale měli byste na něj brát ohled, jde především také o komfort při uklízení. Pozor si dejte hlavně na levné modely, protože u nich se hlučnost až tolik neřeší – logicky totiž snižování hlučnosti zvyšuje cenu přístroje. Ovšem dlouhodobé použití hlučného vysavače je nepříjemné, v některých případech může dokonce poškodit sluch.
- Nadměrné hlučné vysavače +85 dB (mohou poškozovat sluch)
- Standardně hlučné vysavače okolo 70–80 dB
- Tiché vysavače do 70 dB
Možná jste netušili, že obecně víc hlučné jsou bezsáčkové vysavače, tedy ty se sběrnou nádobou. Je to dáno především technologickým řešením. Počítejte tedy s tím, že bezsáčkové vysavače většinou v tiché kategorii vůbec nejsou.
Hubice, kartáče a příslušenství
Výrobci se dnes předhání také v tom, jaké je k vysavači příslušenství. Základní příslušenství je většinou součástí balení vysavače, rozšířené si můžete dokoupit. Pro někoho to může být důležitý parametr, pokud budete vysávat například sedací soupravu, špatně dostupná místa nebo máte domácího mazlíčka – pak může být vysávání s různými nástavci efektivnější. Většina se ale bez velkého výběru příslušenství obejde.
Například pro použití tvrdých podlah je vhodná podle výrobce jiná hubice než na koberec. Stejně tak jiné vlastnosti má parketová hubice. Vhodný je ale takzvaný rotační kartáč, který vytahuje chlupy domácích mazlíčku nebo vlasy a jiné podobné nečistoty z koberců. Ovšem bez příslušenství můžete koupit tyčový vysavač levně.
Speciální funkce tyčového vysavače
Dnešní moderní tyčové vysavače jsou chytré. Nejde ani tak o výrobce, jestli se jedná o tradiční tyčové vysavače Eta nebo třeba Electrolux. Speciální chytré funkce nabízí i ty nejlevnější modely. Pokud přemýšlíte, jaký koupit vysavač, pak byste se na chytré funkce vysavače měli zaměřit, protože vám značně ulehčí práci. Podrobně jsme je shrnuli také v naší recenzi tyčových vysavačů, abyste získali základní přehled, jaké funkce hledat.
Indikátor plnosti sáčku
Jednoduchá, ale velmi užitečná funkce pro sáčkové vysavače. Upozorní vás, pokud je sběrný sáček už plný a je potřeba ho vyměnit. Přestože se může tato funkce zdát jako obyčejná, je potřeba. Mnoho spotřebitelů si totiž neuvědomí, že je sáček už plný – vysavač pak ztrácí výkon a nevysává tak, jak by měl.
Indikátor nabití vysavače
Dalším důležitým indikátorem je indikátor nabití. Najdete ho samozřejmě pouze u bezdrátových vysavačů, tedy tyčových vysavačů aku. Indikátor nabití vám ukazuje, kdy je vysavač zcela nabitý. Podle kontrolky bezpečně poznáte stav plného nabití baterie.
- Vhodný je také indikátor samotné baterie, kdy u akumulátorových tyčových vysavačů můžete sledovat úroveň nabití i během vysávání, protože slabá baterie snižuje sací výkon.
Regulace výkonu
Alespoň manuální regulaci výkonu mají dnes už téměř všechny novější tyčové vysavače. Je potřeba, protože povrchy vyžadují rozdílný sací výkon. Například u tvrdých podlah by se mohl vysavač k podlaze přisávat a stal by se tak téměř nepoužitelným. Naopak zase u koberce budete výkon potřebovat větší. Dražší modely nabízí možnost automatické regulace výkonu, díky které tohle nebudete během vysávání vůbec muset řešit.
- Pokud jde o automatickou regulaci výkonu, často se k ní pojí také automatické vypnutí vysavače v případě, že se vysavač přehřeje nebo třeba ucpe.
Možnosti přizpůsobení
Moderní stojací vysavače (tyčové vysavače) samozřejmě také nabízí velké možnosti přizpůsobení. Konstrukce je variabilnější a může se lehce přizpůsobit tomu, kdo zrovna vysává. Především je důležitá nastavitelná teleskopická sací trubka, ta musí být dostatečně dlouhá, abyste se nemuseli ohýbat. Dobré jsou také různé klouby, kdy můžete sací trubku různě ohýbat a nastavovat, abyste se dostali s vysavačem všude, kam potřebujete. Navíc to pak oceníte především při uložení vysavače třeba do skříně, kde se počítá každý centimetr prostoru.
Tyčový vysavač 2v1
Označení říká, že pokud si pořídíte tyčový aku vysavač 2v1, získáte univerzální vysavač, který můžete použít jako klasický tyčový vysavač nebo jako ruční vysavač. Jednoduše odnímatelná část představuje menší ruční vysavač se sběrnou nádobou. Nebudete tak muset kvůli menším nečistotám, které potřebujete ihned vysát, vytahovat celý tyčový vysavač. Jedná se o velmi praktickou kombinaci.
Někdy se můžete také setkat s tím, že varianta označuje tyčový vysavač s parním mopem. Ten naopak umožňuje vysávat podlahu a vytírat ji pomocí horké páry současně – pokud budete chtít, pak i odděleně. Samozřejmě i tato kombinace ušetří mnoho času.
Recenze tyčových vysavačů, nejlepší tyčové vysavače na trhu
Součástí našeho testu tyčových vysavačů je pečlivě sestavený žebříček těch nejlepších tyčových vysavačů, které si můžete pořídit. Samozřejmě nejde jen o kvalitu vysavače a funkce, ale také o cenu. Hledali jsme a porovnávali tyčové vysavače z mnoha hledisek, přemýšleli, jaké funkce běžná domácnost využije, a které jsou už zbytečné. Tady je výsledek těch nejlepších tyčových vysavačů podle naší redakce.
Vítěz testu ETA Moneto AquaPlus 5449 90000
Bezsáčkový tyčový vysavač společně s možností ručního vysavače. Tyčový vysavač Eta Moneto AquaPlus 5449 90000 nabízí regulovatelný sací výkon, stejně jako možnost přidat čisticí prostředek na podlahy. Skvěle se hodí na všechny typy povrchů a navíc vyniká svým jedinečným moderním designem. Velkou předností tohoto tyčového vysavače Eta je to, že může vysávat i vytírat zároveň. Výrazně tak šetří váš čas. Vysavač ruční je zase dobrý, pokud potřebujete něco ihned vysát a nechcete vytahovat celý tyčový vysavač.
Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408/01
Bezdrátový tyčový vysavač Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408/01 představuje především univerzálnost. Právě proto je bezesporu u spotřebitelů tolik oblíbený. Jednoduše můžete z tyčového vysavače udělat vysavač ruční a vysát ihned, co budete potřebovat. Tyčová verze vysavače zase může vysávat a zároveň vytírat, to určitě oceníte. Vysavač je vhodný na všechny druhy podlah. Vysávat dokáže po dobu 60 minut, takže byste bez problému měli zvládnout vysát i větší rodinný dům.
Electrolux EER7GREEN
Designově velmi povedený tyčový vysavač Electrolux EER7GREEN. Jako mnoho jiných modelů nabízí také funkci 2v1, je tedy možné snadno udělat z tyčového vysavače i vysavač ruční tyčový. Rozhodně se jedná o kvalitní tyčový vysavač s Li-ion baterií s cyklónovým filtrem a bezsáčkovou variantou, díky které je provoz méně nákladný. Akumulátorová varianta nabízí dobrou mobilitu a použitelnost. Určitě oceníte i snadnou údržbu díky samočisticí technologii BrushRollClean™.
HOOVER ATV 324 LD 011
Akumulátorový tyčový vysavač Hoover ATV 324 LD 011 s velmi dobrou výdrží až 120 minut. Díky tomu budete mít dostatek času na úklid i velkého rodinného domu. Pro snadný úklid umí tento tyčový vysavač Hoover vysávat ve 3 režimech: tvrdé podlahy, koberce nebo Turbo režim. Společně s nízkou hmotností jen 3,3 Kg a dobrou mobilitou, se stane skvělým pomocníkem ve vaší domácnosti. Překvapivá je i velikost sběrné nádoby o objemu 1 litr.
Bosch BBH 32551
Kvalitní tyčový vysavač Bosch BBH 32551 představuje skvělé řešení 2v1 pro úklid vaší domácnosti. Vysoký sací výkon a délka vysávání až 55 minut, takže pohodlně zvládnete vysát celý byt i větší rodinný dům. Podobně jako jiné tyčové vysavače Bosch, nabízí i tento model možnost ručního vysavače. Kromě toho se jedná o ekologický bezsáčkový model s lehce omyvatelným filtrem. Se svou velmi nízkou hmotností 3 kg si ho rychle oblíbíte.